Jump to content

Tratament Chedere


Bogdan N
 Share

Postare recomandată

cum de nu s-a gandit vreun producator renumit sa ambaleze glicerina, sa o parfumeze,sa o coloreze si sa o vanda mai scump? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da , parca vad reclama la tv , acum si in farmacii , iar la sfarsit vorbeste ala repede :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am cumparat si eu ieri glicerina boraxata dar nu am apucat sa o aplic, si azi dimineata am tras de usi pana nu am mai putut si abia am intrat in masina, azi poate imi fac timp sa o aplic pe chedere, iar pana atunci un slogan din viitoarea reclama tv :

" glicerina boraxata, chiar de o aplici o data, masina e dezghetata, usa se deschide-n data " :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand ingheata NU mai trage de usi...se poate rupe chederul. intai impinge de usa si apoi tragi usor. daca e putina gheata de obicei se deschide.

altfel, toarna niste apa calduta pe sus,pe cheder.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Voi dati cu glicerina pe chederul pufos, de cauciuc, corect? Alt cheder pe care ar trebui sa mai dau? Pe usa dau pe undeva?

In afara de usa dreapta spate mi s-au deschis ok usile atat ieri cat si astazi dimineata, dar ma gandesc ca ar fi bine sa previn inghetarea lor mai ales ca am pe acasa glicerina boraxata. Cu ce intindeti, cu o carpa, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chederul pufos se lipeste la mine. la golf 5 stiu ca sunt montate pe usa acele chedere.

eu am dat pe toate, cel de cauciuc si cel pufos. prin toamna am dat cu ulei siliconic si pe chederul de la baza usii (de pe usa)

intinzi cu degetul, pt a se absorbi in cheder si nu in carpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri mi-am cumparat glicerina si aseara am aplicat-o pe toate chederele pe care le-am gasit (evident doar de la masina mea :D). Am aplicat-o cu degetul.

Azi dimineata nu am avut nici o problema cu usile :)

Modificat de Tavy81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chederul pufos se lipeste la mine. la golf 5 stiu ca sunt montate pe usa acele chedere.

eu am dat pe toate, cel de cauciuc si cel pufos. prin toamna am dat cu ulei siliconic si pe chederul de la baza usii (de pe usa)

intinzi cu degetul, pt a se absorbi in cheder si nu in carpa.

Am cheder pufos atat pe usa cat si pe caroserie. De asemenea, pe usa il am si pe acela de catifea. Sa dau pe toate cel mai bine, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, sterge-le cu o carpa umeda (sa le cureti daca au ceva praf pe ele) , apoi glicerina, uniform.

incalzeste-o pt a se aplica usor. o intinzi cu degetul pana se absoarbe. lasa usa deschisa dupa aia, putin timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare atentie. Pe frigul asta nu stergeti cu nimic umed. Riscati sa nu mai intre in cauciuc solutia. Stergeti intr-un loc cat de cat cald. Si apoi aplicati solutia de chedere

Spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale eu nu am incalzit-o deloc .. am aplicat-o si a intrat foarte bine in chederul pufos, dar este o idee sa o incalzesti inainte pentru o mai buna patrundere in cheder.

LE: eu am aplicat-o la -4 grade.

Modificat de davides
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dat pe acel cheder pufos cu glicerina, am intins-o cu degetul, a doua zi a inghetat ( ploaie cu gheata ) , usa s-a deschis abia cand am tras mai tare de ea de partea de sus, acum mi-am dat cu silicon si am avut grija sa fie imbibat bine in cheder, asteptam frigul, la noi ploua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incalzita este mai lichida, rece se ingroasa. de asta ziceam sa fie mai calda.

misu, deci la tine nu prea a avut efect?

aseara am incercat sa dau cu glicerina pe chederul pe care dadusem cu sonax. nu s-a absorbit imediat (ca pe un cheder netratat) dar dupa cateva treceri cu degetul (putin masaj) a intrat.

inseamna ca acel stick de ceara de la sonax respinge destul de bine apa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a avut efect la o inghetare sau cel putin pana a absorbit apa, un coleg are o decapotabila si intradevar glicerina ajuta pentru el - chederele ii sunt din cauciuc, nu are pufoase

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-2* si ploaie in Bucuresti.

maine dimineata vedem cat de bun e Sonax/glicerina ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-au deschis usile fara probleme de dimineata. :) Probabil am sa mai aplic o data glicerina dupa ce spal masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine s-au deschis usor desi pe chederul de la sofer era o dunga de gheata de vreo 3mm.

aseara am mai cumparat o sticluta (3.90 lei) si mai aplic dupa ce usuc chederele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la prima aplicare am folosit cam jumatate de sticla, asa cum am zis am dat pe toate chederele, inclusiv pe cele de pe marginea usilor din spate.

Modificat de Tavy81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat cu glicerina acum aproximativ doua luni si nu am avut probleme pana acum. Am aplicat glicerina cu o carpa si am consumat mai putin de jumatate de sticluta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e mai eficient sa cumperi o solutie dedicata care poate fi aplicata mai usor si cu doar 19 lei cat costa te tine 2-3 ierni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am folosit glicerina - din lipsa de timp pentru a comanda ceva dedicat. Next time, voi opta pentru ceva de al Nigrin - am inteles ca sunt OK si calitate.

@colin: Daca poti recomanda ceva din respectiva gama, te rog sa o faci (mai ales ca stiu ca esti in domeniu - deci avem si o parere avizata, sa zic asa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In comparatie cu cel de la Wurth, Nigrin-ul e apa de ploaie! La fel cum glicerina e mult mai slaba decat produsul de la Nigrin!

Daca ar fi sa fac un clasament despre ce se discuta aici:

1. Wurth

2. Nigrin

Mult mai departe in clasament: Glicerina Boraxata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu ca solutia de la Nigrin este buna de aruncat la gunoi. Foarte slaba.

Eu am fost multumit de 1Z Gummi Pflege.

Talcul am inteles ca este destul de bun si el si este mai usor de folosit decat glicerina.

Apropo, voi ce glicerina folositi? Ati gasit glicerina pura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10% este in farmacii.

pura nu stiu de unde am gasi.

Wurth ala are vreun shop?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cartea de vizita a unui reprezentant de vanzari din zona...Dar nu am cumparat niciodata, fac necesar putin mai mare la servici si-mi ramane de acolo :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!