Jump to content

Centura Siguranta Polo-9n


mihai60
 Share

Postare recomandată

in functie de echipare, sau dotari optionale ai sau nu ai acea rotita. Eu nu o am de exemplu. Daca nu o ai nu ai cum sa reglezi. Eventual sa te interesezi si sa o montezi tu ulterior - exact compunenta din poza lui Mihai

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mihai60

    19

  • Aditu

    7

  • dpolo

    4

  • Michael_9N

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

poti regla farurile manual direct de la far, ai un loc special acolo pentru un imbus (parca) si pe urma ai scapat de grija.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am comandat aceste faruri asa cum scrie pe site-ul lor pentru faruri cu reglare electrica.

Uitandu-ma la ele ( la unul ) am vazut ca are o mufa mica cu trei pini.

Nu vad in schimb unde ar putea fi montat motorul. Nici nu stiu ~ cat de mare este acel motor !!!

Este posibil sa o folosesc la accesarea motorului ( dupa mutarea lui in farul cel nou ) ?

Daca este functia asta de reglaj electric de sa nu o folosesc ? :rolleyes:

Voi face o disectie :vaidecapulmeu: a farului in seara asta.

" Michael_9N " Deranjez daca voi continua in topicul asta cu eventuala montare ( mutare de motor ) a farurilor si a vasului spalator de 4.5l sau deschid un topic nou ?

Poate sa existe la Passat sau altele dar la Polo 9N sau 9N3 inca NU :)

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand dai farul jos vei gasi si motorul de reglaj al farurilor.Are forma dreptunghiulara si mufa.N-ai cum sa-l ratezi.Grija la garnituri!Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu centura :P

Intrerupatorul din centura !!!

Pentru cine doreste sa-si faca modificarea si poate sa gaseasca codul de piesa.

Se poate monta in centura D-vs fara a cumpara un suport nou

Desfacand doua centuri ( a mea originala Polo 9N ) si cea cumparata pentru un Golf am vazut ca in interior sasiul ( suportul ) metalic este la fel.

Doar mai trebuie trase firele, activata functia si :D

Daca gasiti de comandat codul din poza puteti sa-l montati in centura pe care o aveti la masina.

Nu am cautat sa vad daca se poate comanda.

Mihai

post-5732-1206003874_thumb.jpg

post-5732-1206003904_thumb.jpg

Modificat de mihai60
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand dai farul jos vei gasi si motorul de reglaj al farurilor.Are forma dreptunghiulara si mufa.N-ai cum sa-l ratezi.Grija la garnituri!Bafta!

OK.

Dar eu nu vad nici un capac dreptunghiular la far asa cum spui tu.

Vad ca are mufa mica cu cele trei fire pentru motor.

Din Service si de la vanzator am fost anuntat ca acest far este pentru faruri cu reglaj electric

Mihai

post-5732-1206004741_thumb.jpg

post-5732-1206004756_thumb.jpg

post-5732-1206004766_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 9N.Vad ca la 9N3 arata altfel.Imi pare rau.E posibil sa fie cu reglaj,dar se poate ca motorasul sa fie vandut separat.Intreaba la Volksman,cred ca stie cel mai bine,apropo de piese de schimb.

Modificat de dpolo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu nu am 9N3. Tot 9N am. Farurile sunt pentru 9N.

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu de link-ul asta.

Din aceasta cauza tot pun intrebari cum se monteaza motorul in farurile pe care deja le am. Maine merg in service cu ele. Baietii de acolo au spus ca sigur se monteaza motorasul atata timp cat mufa si cu firele sunt pregatite.

Nici pe siteul " Depo " http://www.depo.com.tw/depo_pro_qry_brand_...wagen&make=

nu este nici un manual ( instructiuni ) de instalare.

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai exista un tip de motoras fabricat de Valeo la care garnitura de etansare este rotunda deci s-ar putea potrivi la tine(acolo unde ai mufa).Codul e 1J0 941 295B (celalalt dreptunghiular e 1J0 941 295A).Bafta

Vezi http://www.elitecat.cz/ArticleDetail.aspx?...1&NodeId=-1

Modificat de dpolo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.

Cu farul si cu motorasul a fost rezolvata problema. :rolleyes:

Voi deschide un topic cu aceasta problema

Cred ca problema cu centura este rezolvata. Se poate inchide

Multumesc

Mihai

PS. Daca cineva doreste alte informatii ( centura, activare, switch ) :banghead:

Modificat de mihai60
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ce versiune de polo e 1.4 tdi attractive ? Ai avut din fabrica computer de bord ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai facut treaba buna, atat cu centura, cat si cu vasul de 4.5 (cel original e insuficient pt drumuri mai lungi).

Te rog pune ceva detalii despre activarea functiilor - nivel lichid spalare, respectiv centura.

Bafta in continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

am o rugaminte mare mare..vreau si eu o poza cu modulul centurii de siguranta din tapiterie,partea unde se fixeaza de la un polo 9n,caci mi-a cerut cineva poza sa-mi faca si mie rost de 2centuri dar vrea sa vada cum arata modulul ca sa vada ce se potriveste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut!

Am si eu o intrebare referitor la montarea senzorului pentru centura de siguranta. Cum se face mai exact cablarea? Sunt doua fire: unul care vine la senzor (cu plus sau GND ???) si inca un fir care se duce de la senzor la bord si trebuie bagat intr-o mufa, corect? Care e mufa si la care pin se leaga?

Sau are cineva o schema cu dispunerea pinilor in mufele IC-ului pentru Polo 9n, am cautat pe forum dar nu am gasit.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut...cand am montat azi difuzoarele pe spate mi-au sarit ochii la niste fire de la centura de siguranta acum am si io cateva intrebari pentru cei care si-au pus martorul de la centura......in poza alaturata firele alea de la centura duk la senzor??? ala galben de mai jos e senzorul de fapt???....daca da...inseamna ca e cablat....cum activez martorul din soft???

post-29493-1235060947_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in poza alaturata firele alea de la centura duk la senzor??? ala galben de mai jos e senzorul de fapt???....

Ce vezi in figura sunt cablurile pentru declansarea intinderii centurii in caz de accident. (Seat belt tensioner igniter)

Este o capsa pirotehnica care in caz de accident este declansata, creaza gaze sub presiune (prin acel tub) si iti intinde centura ca sa ia spatiul liber intre corp si centura ca sa nu te ranesti cand te "izbesti" de centura, daca este spatiu intre corp si centura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

se poate inlocui centura fat cu cea din spate?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Nu stiu de unde as putea sa iau,eventual,o schema a IC din bord,pentru ca incercind sa vad cum se pot activa martorii de usa deschisa si pe cel cu centura de siguranta,am constatat cu stupoare ca nu am pe placa de IC toate componentele.Asadar,am pus de la mine rezistorul de alimentare pe bara de + pentru martorii:usa deschisa,respectiv,presiune pneuri si ESP.Eu nu am pe masina ESP,pe spate e cu tambur,dar martorii sint pe bara comuna.Rezistorul nu e singura problema,lipsea si led-ul de la "usi deschise".Led-ul de la centura e lipit,dar degeaba pentru ca lipsesc unele componente din traseu...Eu am martor "haion deschis" din fabrica,dar nu pricep cum de la cel din usa au mers la o asa diferentiere in schema electrica.Macar de-ar sti cineva terminalele pinilor IC si functiile lor si tot ar fi un mare ajutor.Am remarcat ca martorii "usa deschisa" si "haion deschis" nu necesita activare.E legat doar de conexiuni electrice.O alta problema ar fi ca nu am putut scoate acele indicatoarelor,am tras de ele ca abia se mai tin si degeaba...Multumesc anticipat celor care pot sa ma ajute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la demontarea acelor, vezi daca te ajuta:

,
.

Nu sunt de Polo, ci de Bora, dar poate e la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da mare ajutor mi-au fost!Eu am incercat sa le scot in pozitia lor de zero si de asta nu am putut.Multumesc,iar daca as mai reusi sa gasesc un bord cu functiile active sa il pot completa pe al meu cu piesele care lipsesc as fi cel mai fericit om.Din pacate,schemele electrice nu le putem gasi deocamdata si tot ce as putea face e sa gasesc un polo care are functiile full si....sa-l demontez,sa vad ce lipseste de pe IC si conexiunile in mufe.Daca o vrea proprietarul... :) ,adica daca o fi intelegind importanta sacrificiului pe care il face lasindu-ma sa demontez.Inca o data,multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Din postul #23

Exact piesa asta m-ar interesa pe mine.

Aveti careva de vanzare, scuze de :offtopic: .

Modificat de freescorp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

Salutare,

imi poate spune si mie cineva unde se leaga cele doua fire din centura ?

vreau sa fac activa aceasta functie .

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!