Jump to content

Cablu OBD2


BogMW
 Share

Postare recomandată

Stie cineva diagrama la VW LT? Unde e K-line, 12V,GND???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • BogMW

    26

  • kisslorand

    14

  • Andi TDI

    11

  • voinea

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Stie cineva diagrama la VW LT? Unde e K-line, 12V,GND???

Vorbeste cu alinica2001, stiu ca el s-a jucat cu LT-uri

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca am descris bine pinii din mufa de la LT. Fiecare controler de pe masina are un pin separat in mufa ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi doresc de mai mult timp o interfata OBD dar nu ma pricep deloc la electronica ( de-abia am intrat la fac. aveti rabdare ;) ) deci pentru mine mare parte din discutiile tehnice dp topicul acesta sunt chineza . Pana la urma se gasesc undeva "de-a gata" si la un pret ok ?

Daca nu , cine are una in plus pe-acasa sau ma poate ajuta ?

10x

PS Am soft dp net si laptop , mi-ar mai trebui si niste referinte , .pdf-uri sau tutoriale pt folosirea VAG-COM .. poate "stric" masina nu de alta ! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca am descris bine pinii din mufa de la LT. Fiecare controler de pe masina are un pin separat in mufa ...

Unde ai descris mufa? Eu nu gasesc descrierea ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alinica2001:

La LT-uri exista un K-line pentru fiecare controler. EX ( pin 5 este K line pentru ECU, pin 6 este K line pentru ABS etc ). Atentie , ordinea pinilor nu este asta !!!!! .

1 = ground

3 = 12v

5 = speed

7 = IMMO

8 = Airbag

9 = Gear control

10 = ADR

11 = Supplementary heater

13 = ABS; ABS/ABD

14 = ECU

Ordinea pinilor este in ordine crescatoare, de la stanga la dreapta , de sus in jos , avand "cheita" de ghidare cea mai lata in partea stanga ( ora 9 ) Stiu ca suna foarte dubios ceea ce am scris mai sus , dar mai bine de atat nu stiu sa descriu

ceva de genul ....

4 8

1 5 9 12

2 6 10 13

3 7 11 14

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt bulversat ;) pinul3-12V. La LT nu e 24V?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt bulversat ;) pinul3-12V. La LT nu e 24V?

La mine are 12V . Poate la modelele mai vechi sa fie 24 V. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut un LT din 97 cu baterie de 24v

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

de ce va cramponati atat pt. conectorul obd din care folosesti oricum doar un singur pin (7) ? interfete fac eu gramada .... 0722656987! #

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

telepatica zici ?!!!! :salut: pai ia incearca dom'le sa iei un +si un - de la bricheta si sa infigi doar pinul 7(K line) in mufa OBD ! crezi ca va merge ??? :salut: iti spun eu .... categoric da ! in cazul masinilor mai vechi doar, vei avea nevoie de 2 pini respectiv si L line !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, exista si varianta asta. Am vazut la cei ce dau km inapoi, folosind alimentarea de la bricheta si infigand doar un pin la OBD (K Line). Problema ar putea veni de la masa; in mufa OBD2 exista "Chasis Ground" si "Electric Ground".

In rest... sa fiti iubiti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@LORI.

Interfata ta USB este compatibila si cu noile masini de ex.VW GOLF5,stiu ca acolo trebuie o interfata speciala HEX-CAN USB parca asa se chema?

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspunul l-am dat deja inainte ca intrebarea sa fie pusa. Vezi aici . Golf 5 foloseste K Line doar pt motor, in rest CAN-Bus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Hello. Poate sa-mi spuna si mie cineva care este semnificatia pinilor de la mufa OBD, pen'ca vreau sa experimentez un montaj pe serial si nu stiu cum sa potrives pinii intre DB9 si OBD. Multu' anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Semnificatia lor nu o stiu dar pot sa zic cu mana pe inima ca pinul 4 si 5 sunt GND, 7 este K Line, 15 este L Line si 16 este +12V.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello. Poate sa-mi spuna si mie cineva care este semnificatia pinilor de la mufa OBD, pen'ca vreau sa experimentez un montaj pe serial si nu stiu cum sa potrives pinii intre DB9 si OBD. Multu' anticipat

Ne poti spune cateva cuvinte/detalii despre montajul tau ? :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutari! Ceea ce vad eu scris in topicul asta suna 'pervers rau'.

Dar...sunt si eu curios daca pe masinuta mea merge.Si cam ce se poate face pe ea.

Repet eu sunt nou in ale masinilor ( o am de cateva zile ) si as fi curios sa stiu ce se mai poate face la ea.

M-am gandit atunci cind am vrut sa resetez avertismentul IN 02 ce imi apare pe bord (asa am cumparat-o) si mi-am dat seama ca am si eu un pui de calculator pe masina.

Ciucur VW Golf 3 1.9 TD - 55kw din '92 , inchidere centralizata , alarma , servo .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe masina ta reminderul de service se face de la butoanele de pe bord (foloseste functia search al forumului, exista topic pe tema asta), daca te referi la posibilitatea de a-ti face singur diagnoza la masini ("pervers rau"), la masina ta poti accesa motor, airbag, ABS. Se pot face setari, masuratori, reglaje, adaptari, identificare defecte/probleme.

P.S.: "You have to see it to believe it."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ABS si airbag nu am dar de un test pentru motor sau eventuale reglaje chiar as fi curios. Referitor la resetare reminder mi-am printat procedura si azi o voi incerca.

Merci de raspunsul prompt.

Totusi am scris pe alt topic ca nu stiu exact cum sa imi schimb sticla de la oglinda ( e crapata ) , de fapt nu am reusit sa desfac oglinda si nu mi-a raspuns nimeni. Mai astept.

Ciucur VW Golf 3 1.9 TD - din '92 , inchidere centralizata , alarma , servo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!