Jump to content

Cablu OBD2


BogMW
 Share

Postare recomandată

Eu mi-am facut singur interfata :-)

Toate piesele m-au costat 175.000 lei ( mai putin conectorul OBD II ) Astept conectorul care trebuie sa vina din State pe 13 aprilie :-) .Conectorul m-a costat 15 USD cu 10 pini ( transport inclus ) :-)

Merge perfect ( testata pe passat si VW LT )

BTW, am reusit sa contactez ECU-ul de pe LT ( este ceva mai ciudat , pentru ca fiecare calculator are linia K conectata pe un pin in conector :-) ). Prima data cand am vazut cablul de adaptare pentru LT-uri la cei de la POrsche ( cablul este VAG 1551/5 ) m-am speriat. Pe urma am constatat ca de fapt este un multiplexor si este mult mai ieftin sa mut eu cu manutza pinul K la fiecare calculator pe care vreau sa-l citesc ( conectorul de diagnoza are 14 pini ). Cum o sa mai am niste timp liber o sa ma apuc de BMW. Am inteles ca tot protocolul ISO este folosit :-) deci interfata mea ar trebui sa mearga :-)

Scheme si tot ce va trebuie gasiti la www.planetfall.com/~jeff/obdii

Daca aveti probleme puteti sa ma intrebati ( va rog ca mai intai sa cititi documentatia , daca vreti sa va faceti interfata :-) PLEASEEE :-) )

Am folosit optocuploare normale 20.000 lei bucata la magazinul CONEX :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • BogMW

    26

  • kisslorand

    14

  • Andi TDI

    11

  • voinea

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Frumoooos - si eu am incercat sa fac o interfata artizanala (citeste post-urile anterioare in topic), dar din lipsa de timp + alte mici impedimente, am hotarat sa-mi iau unul de pe web.

Documentatia o stiu pe dinafara - ai incercat sa gasesti chip ELM323 la noi pe undeva?

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu gasesti ELM323 p'acilea ... :-(

Singura solutie e sa-l cumperi de pe alte plaiuri...:-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super!

am deja o lista cu coduri pe care vreau sa le activez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, functioneaza - cel mai simplu e sa dai o fuga pana la Bucuresti si te intalnesti cu unul din noi - gata!

cablu nu prea se gaseste la noi (o nisha de piatza? primul care o sa inceapa sa le vanda se va imbogatii :( i - eu l-am luat din Germania, Andi/Voinea/Andrei le au din State.

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

si adaptarile facute de noi nu te va costa 60-70$ in nici un caz :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BD, daca vrei sa vezi lista completa viziteaza-mi site-ul.

Si asa cum au zis si colegii mei, ne intalnim, ne cunoastem, setam, si toata lumea-i multumita.

La orice service care ti-ar putea face asa ceva sub 700.000 lei nu scapi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pe mine ma intereseaza kestia cu incuiatul/descuiatul (numai) al usii de la sofer, respectiv la a 2 apasare sa se deschida si celelalte usi.... eu merg foarte mult singur, si e bine ca celelalte usi sa fie inchise... se poate???

eu am o alarma Viper

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Setarea functioneaza la inchiderea centralizata a masinii, folosesti telecomanda cheii masinii.

Da, se poate, citeste AICI punctul 11.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pe mine ma intereseaza kestia cu incuiatul/descuiatul (numai) al usii de la sofer, respectiv la a 2 apasare sa se deschida si celelalte usi.... eu merg foarte mult singur, si e bine ca celelalte usi sa fie inchise... se poate???
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pe mine ma intereseaza kestia cu incuiatul/descuiatul (numai) al usii de la sofer, respectiv la a 2 apasare sa se deschida si celelalte usi.... eu merg foarte mult singur, si e bine ca celelalte usi sa fie inchise... se poate???
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt a deschide doar usa soferului din telecomanda alarmei trebuie modificate setarile atat la masina cat si la alarma. eu am UNGO MS2000 si la mine exista setarea asta in alarma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din fericire cei care sunt din Bucuresti si cei care pot ajunge usor in Bucuresti pot beneficia de interfata.

Stati linistiti nu va puteti arde nimic. Am lipit-o cu grija respectand schema si verificand-o de 4-5 ori inainte de conectare la masina (am stat vreo 3 ore numai verificand piesele si conectarile dintre ele).

Cat fum de cositor si decapant am inghitit numai eu stiu dar ce mult a meritat. Merge asa frumos si mai ales asa ieftin. Dupa ce cei reprezentati de valiauto (adica DanDon) pentru a-mi citi memoria de defectiuni (in care nu au gasit nimic) mi-au luat 700.000 lei acum un an, mi-am zis ca trebuie facut ceva. Un MAAARE noroc a fost ca l-am cunoscut pe Andi care a putut aduce kit-ul din SUA, si multumita laptop-ului lui Dragos (Voinea) avem oricand diagnosticare software pentru mashinutzele noastre.

Deci nu ezitati!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e... vrem sa si mearga... daca ma intelegi.

Si sa si arate cat de cat. Sa nu se dezintegreze dupa 3-10 utilizari etc.

Nu e asa simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este mult mai simplu decat iti poti imagina ...

Pur si simplu nu trebuie sa fii ciung :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da? Pai as vrea sa vad si eu o schema... ca interfata pe care am asamblat-o eu nu avea o schema chiar atat de simpla din 5 piese si 20 klei...

N-am zis ca nu se poate, Doamne fereste, am zis doar ca vreau sa vad.

Si mentionez ca eu doar am asamblat interfata nu am creat-o eu. Desi sa stiti ca nici asamblarea nu a fost floare la ureche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare - ma bucur sa aud ca suntem tot mai multi pe lista posesori de interfetze OBD.

@valigsm - vreau sa te intreb de unde ai facut rost de mufa OBD? Sau infigi pnii cu manutza in mufa?

- din cate am citit alinica2001 o sa primeasca o mufa din state, deci pe el nu-l mai intreb.

Poate se apuca cineva pe la noi sa toarne mufe in plastic? Ar fi o afacere buna, cred eu.

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da? Pai as vrea sa vad si eu o schema... ca interfata pe care am asamblat-o eu nu avea o schema chiar atat de simpla din 5 piese si 20 klei...

N-am zis ca nu se poate, Doamne fereste, am zis doar ca vreau sa vad.

Si mentionez ca eu doar am asamblat interfata nu am creat-o eu. Desi sa stiti ca nici asamblarea nu a fost floare la ureche.

www.planetfall.com/~jeff/obdii

Un site foarte complet. In loc de optocuploarele alea poti sa folosesti altele . Daca te intererseaza pot sa-ti zic codurile ( interfata e in masina 8) ) Oricum sigur au costat 20.000 lei bucata ( 3 bucati :scratch: ) rezistentele si diodele 2-3.000 bucata iar tranzistorii 3.000 bucata. Conectorii seriali cam 20.000 lei bucata . Singura problema este cablajul. Daca vrei poti sa cumperi placutze gata gaurite si pui fire in loc de circuite imprimate ( mai putin frumos , dar merge ! :study: ) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut - exista firme care fac cablaje - la Brasov este firma Estico (reprezentanta Xerox?) care le face, destul de ieftin.

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vorbit cu un prieten ce mai "mestereste" pe la electronice, mi-a zis ca nu-i greu de facut. De fapt ar trebui sa-l am pe saptamana viitoare. Chestia este ca eu am la masina 2 mufe mici, si nu stiu cum se leaga adaptorul intre OBD2 si ele... :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut wabbit - cablul meu contine si mufele pt tine:

22966461.jpg

daca nu gasim pe web diagrama - o sa fac eu un mic reverse-engineering.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am tot cautat si eu, dar n-am gasit. :scratch: OBD2 - o groaza de link-uri, dar de asta, mai nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ wabbit - descrierea pe care am gasit-o:

presupun ca ai 2 mufe cu cate 2 contacte:

- mufa alba

sus - K-line

jos - L-line

- mufa neagra

sus - +12V

jos - masa

schema:

22969846.jpg

:ok:

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, ASTA E! Pana la urma cred ca o sa am o mufa OBD2 pentru prieteni si una de-asta pentru mine... Trebuie numai sa vad daca aduc asa ceva la Vitacom...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!