Jump to content

Instalatie Gpl


marianu
 Share

Postare recomandată

Tipul din zona noastra e un mare bandit din cate am inteles dar e singurul autorizat sa monteze gpl. Are bigas si tomasetto dar el spune ca la bigas el aduce piese...are pe schimb si e mai ok ca si tomasetto. Nu prea il cred, voi ce recomandati?Apropos stau la 3 km de granita cu ucraina iar cel mai ok peco de la ei OKKO e la 5,7 km de la mine de acasa iar gpl la ei este 2,80 grivini adica 0,90 lei, nici macar 1 leu litrul. :blah_: Oare e bun gazul lor?ati auzit ceva?mai ale ca e aproape si sigur aduce din Rusia iar Rusia e o mare furnizoare de gaz.Oare as da lovitura cu 1 leu pe litru? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat de o chestie.....rabatarea canapelei nu este afectata cu absolut nimic de rezervorul toroidal(roata de rezerva te incurca atunci cand rabatezi canapeaua? ;) ) Si despre buson la portbagaj ,in stalp ..iar nu merge pt ca nu au pe unde sa bage furtunasele alea deoareca ar necesita un volum de munca mult prea mare si sincer nici nu as vrea sa imi desfaca panouri de pe masina niste instalatori de gpl,oricat de buni ar fi ei in ceea ce fac.

asadar sfat final amplasare duza - in bara masinii cat mai jos...

amplasare buton comutare/indicator? - langa frana de mana e ok? ma gandesc sa nu trebuiasca sa desfaca bordul mesterii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu va pot spune din experienta adica:

- Audi A4 '96 1.6 101 CP GPL de la 200Tkm vanduta la 300Tkm absolut deloc consum de ulei si altele in 3 ani decat schimbat la instalatie o electrovalva si aia in garantie

- VW Bora '01 AZD 1.6 105 CP GPL de la 36Tkm vanduta la 90TKm unchiului meu absolut nici o problema nici la masina nici la instalatie si cu asta am prins si 190Km/h pe A1 pe gaz. Aveam o instalatie Lovato si se regla pe calculator.

Singurele lucruri care le-am observat sunt dupa cum urmeaza: vara cand era foarte cald alimentam pe cat se putea seara cand era totusi mai racoare. In craiova de unde sunt eu alimentam decat de la o statie si ii cunosteam pe baieti si alimentam doar cand venea cisterna si umpleau buteliile. Chiar si vara nu ii dai cheie si ai si plecat. Mai lasi masina 1 min pe relanti asta dimineata. Iarna iti va merge mult mai bine pe gaz deaoarece vei fii sigur ca la alimentare intra lichid in butelie, vara lichidul incepe deja sa transforme in gaz. Cand alimentam eu faceam tot timpul plinul mergea mult mai bine. Sper ca v-am lamurit cat de cat. Cat despre amplasarea duzei de incarcare la Audi am facut gaura in aripa si la Bora fiind variant sub bara si aveam butelia in locul rotii de rezerva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sponsorule.... trage conducta de gaz de la ucrainieni si hai cu ea in jos pe granita de vest :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vai vai gaz la 1 Leu litru, pai si eu locuiesc acasa la 1 km de granita cu UCRAINA!

In cazul asta imi cumpar vreun Passat Variant/Sharan ceva si pun o butelie de aia de 90 L.

Joking!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am com. langa cel de lumini si este destul de bine doar ca as fi vrut o idee mai langa volan deoarece deranjeaza noaptea. nu desfac decat 1 panou din bord . salve.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am montat de cateva zile o instalatie BIGAS si sunt multumit de treaba facuta deocamdata. Ce nedumerire am ca imi consuma foarte putin si anume la 80 km parcursi doar 4,itri si ceva adica 9 lei. Am venit din Baia Mare dupa ce am alimentat pana a decuplat, am avut ceva treburi mai prin oras...si catre casa...am trecut gutinul si pot sa spun ca din acesti 80 km 60 am mers cu treapta 2,3. Daca la 80km a luat aproape 5 l la 100 km imi ia 6 l mai putin ca si benzina?Aici nu imi e mie clara treaba.

Acum mai am o mica problema si anume pe BC imi arata un consum destul de mare adica in acei 80 km parcursi consumul a fost de 9,%, asadar vreodata se va apropia consumul din BC cu cel de pe gaz?adica sa zic ca imi arata pe BC un consum de 8% iar daca fac un test cu gazul de la plin la plin sa imi iasa tot asa undeva 8%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari si e super tare daca iti consuma asa de putin!

Cat te-a costat instalatia si mai multe detalii despre ea?

Poti pune niste poze ?

Astept (am) detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea cred sa consume asa putin.Problema apare din cauza ca ai facut plinul,ai consumat ceva gaz si ai facut din nou plinul si nu stii ce presiune a avut pompa ce compozie are gazul pentru ca difera de la o statie la alta.Ca sa litrezi corect lasa sa se goleasca rezervorul si alimenteaza [dar nu plinul] de o suma de ex. 50 ron vezi litri si vezi cati km faci pana se goleste.Am patit si eu treaba asta:la luk. in Baia Mare a intrat in rezervor 40 l am mers pana in Satu Mare [70 km] si am vrut sa alimentez din nou ca urma sa plec in Germania si surpriza nu a mai intrat in rezervor nimic :( deci am facut 70 km fara sa consum nimic?

A si inca ceva in Germania nu a mai intrat in rezervor 40 litri ci numai 32 bineinteles cu rez. gol.La noi la unele pompe baga presiuni mai mari iar de calitatea si compozitia gazului nu mai vorbesc.Cu 32 litri nemtesti am facut apoape tot atati km cat cu 40 liti de la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vortexo sa stii ca ai dreptate, si eu ma gandeam la presiune caci la petrom cand am ajuns si a facut plinul acei 4 l abia ca au intrat adica am stat in jur de 1 minut . Am intrebat ca de ce merge asad e greu si nu a stiut tipul de la pompa sa imi raspunda.

Instalatia este una BIGAS, stiu ca am ingectoare RAIL, rezervor toroidal de 59 l (47 cred ca intra plin), pretul a fost de 2300 RON. Am sa fac si ceva poze daca am timp azi si am sa le urc sus pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am observat si eu cu consumul......si intr-adevar difera de la pompa la pompa,in bz eu alimentez dintr-un singur loc unde stiu ca nu fac magarii aia,dar si acolo sunt cu ochii in 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti careva?............ la rar pt omologarea instalatiei este necesar ca duza de incarcare sa fie prinsa pe tabla? Adica sa dai o ditamai uratenia de gaura in aripa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Da, eu asa stiu, ca trebuie fixata intr-o portiune de tabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ups.....inseamna ca eu am facut gaura in fusta de plastic degeaba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare destul de neverosimil ca cei de la ProGaz sa nu stie ce e permis si ce nu la montajul duzei, la ei pe site sunt mai multe montaje cu duza amplasata ca si la tine... daca aveau probleme din cauza asta banuiesc ca nici nu se mai complicau cu tipul acela de montaj duza... dar pana la urma la RAR totul e relativ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect....dar trebuie tinut cont si de faptul ca sunt si foarte putini oameni care isi omologheaza instalatiile de GPL , pe de alta parte ma gandesc totusi ca si patronul de la pro gaz avea pe o skoda octavia 2 ,cu duza amplasata in acelasi loc,si nu cred ca isi permitea sa nu omologheze instalatia si prin urmare cei de la RAR sa vada unde au amplasat duza. dar.................traim in romania si asta ne ocupa tot timpul.!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca montatorul trebuie sa respecte normele/standardele de montaj iar satisfacerea unor preferinte ale beneficiarului (ex: amplasarea duzei) se face in limitele acelor norme... eu pe asta ma bazez cand spun ca nu cred ca cei care ti-au montat instalatia sunt chiar straini de ceea ce cere RAR-ul. Oricum bafta la RAR si te rog sa ne tii la curent cu chestia asta cu omologarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultimele postari sunt de-a dreptul naucitoare Chiar nici unul nu aveti omologare RAR pentru gaz ? Daca nu stiti nu mai induceti lumea in eroare .Supapa de alimentare trebuie montata in centrul parbrizului, ce ziceti suna bine? Normal ca poti s-o pui unde vrei cu acordul montatorului care este autorizat RAR.Si baieti de la rar n-au cum sa nu faca omologarea.,,sp0nsoru" are instalatia de 2 saptamani , ia intrebati-l in ce loc i-au montat supapa.

La masina din semnatura gura de umlere e montata in bara spate si are facuta omologare RAR de 1,5 ani. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vortexo are dreptate, se poate pune unde vrei tu in limitele bunului simt. Eu de exemplu am amplasat-o intre chederul de la portbagaj si stopul dreapta spate, e o duza mica si cand alimentez pun o reductie care am primit-o de la firma de montaj. Oricum am sa fac poze la instalatie numai ca nu am timp ziua, iar seara nu se vede bine.

Apropos am facut cu un plin de 50 litri 506 km, mjoritatea in oras pe distante scurte (7 km apoi oprit si plecat iarasi peste cateva ore 10 km si tot asa dar nu mai mult de 15 km dupa care opream). Acuma nu stiu ce sa zic e mult e putin...cei care au gaz pot sa spuna daca nu e ceva in ordine si tre sa mai umblu la setari, oricum mi se tot aprinde martorul de motor iar la scanare imi da eroarea 16555-fault location-system too lean bank1 si asta numai de cand am gazul.Stie careva din ce cauza si ce e de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oaaaaaaaaaaa .....da ce fel de butelie ai? 50 de litri? la gaz pro ziceau ca 45 au maximum si nu intra decat 80%. si la golf nu merge posa duza la cheder la haion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am butelie de 59 litri si intra undeva in jur de 48-50 litri. Si cred ca se poate monta la "n" masini duza acolo langa cheder printre care si la golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate monta si la golf dar nu am vrut ,dupa cum ziceam mai demult,deoarece trebuiau sa dea niste table jos si implicit sa faciliteze aparitia de "greierasi",ori de acestia nu duceam lipsa nicidecum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut baieti sunt nou pe acest forum nu stiu daca am postat bine daca nu i-mi cer scuze.v-as intreba daca are cineva instalatie gpl pe golf 3 motor 1595 cod aek an fabricatie 1995 ce tip de instalatie ,costul si consumul la 100 km.VA MULTUMESC .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am observat un lucru. Atunci cand masina este pe benzina ,adca sa fie motorul rece,eu am conectat supapa EGR,toate bune si frumoase,am mers asa vreu 3 minute si dupa ce se trece pe gaz incepe sa tremure din toate suruburile. Intrebare: daca la pro gaz au spus ca am egr defect si ca mai bine il scot din functiune,de ce merge pe benzina si pe gpl nu vrea? Oare sa fie vreo chestie de reglaj? Sau faptul ca am racordul flexibil perforat si scapa gaze pe acolo influenteaza asa de rau? multumiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!