Jump to content

Instalatie Gpl


marianu
 Share

Postare recomandată

Daca aveti dubii la functionare/daune GPL:

...

Aici gasiti modelele VW pentru care se monteaza in Franta. La motoarele la care in rubrica CULASSE nu scrie nimica, se poate monta fara probleme, fara teama de uzura din cauza GPL.

La inceputul paginii, la "Choisir le constructeur" puteti alege si alta marca sa vedeti ce si cum.

Nu va mai duceti pe calea vorbelor/legendelor urbane.

Chiar si la alea se poate monta dar cu un kit auxiliar de ungere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala nu e consum pe gaz, consumul de gaz este mai mare cu 1.5-2l decat ceea ce afiseasa BC.

Nu cred,pentru ca arata consumul instant efectiv cand apas pedala de acceleratie si cand iau piciorul de pe pedala exact ca la benzina. Oricum,am pus azi 10,4L de gaz cand a inceput sa palpaie primul led si am resetat ambele computere de bord astfel voi vedea efectiv cat a consumat din acesti 10L cand va palpai din nou primul led la gaz si daca coincide cu consumul care mi-l arata in computerul de bord.

Modificat de valyp67
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalin Emilian

O sa te convingi tu ca am dreptate. BC estimeaza consumul ca si cum ai merge pe benzina, insa GPL-ul are densitate mai mica, deci vei avea un consum real mai mare.

Modificat de Catalin Emilian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa fii convins vei face acelasi lucru dar cind rezervorul e gol si sare singura pe benzen.

Pui 10l si vezi cit merge pina sare din nou pe benzen.

Diferenta intre CB si pompa e cam de 25-30%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C_r_i_s_t_i

pentru benzina poate...la diesel nu cred...cel putin la a mea....consumu de pe pompa si de la BC pot sa fac o comparatie de 5%...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, 5% din posturile dintr-un topic de obicei sunt fara nici o legatura cu subiectul.

Colegii vorbeau despre diferenta dintre consumul real de GPL si cel afisat de CB... asta daca ai fost curios sa citesti ce s-a scris, macar pe pagina asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C_r_i_s_t_i

ok....ma rog imi cer scuze nam fost pe faza..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am pus saptamana trecuta instalatie gpl BRC la Vernesti. Pana acum e ok si nu am simtit nici o diferenta de putere. Cred ca am facut o alegere buna :)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu 10,4litri de gaz am mers numai oras fix 90km si cu AC pus cand a fost nevoie pana a inceput sa palpaie din nou primul led la gaz. Asta inseamna concret un consum cam de 11% in oras cu Golf 4 scurt motor de 1,4 16v la care computerul de bord imi da pe consumul mediu total 8,5%,astfel pot zice ca e cu 3% consumul de gaz in plus fata de ce arata computerul.

Modificat de valyp67
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai pierdut un 0 pe parcurs...de foame..:)

E cu 30% mai mare decit pe CB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C_r_i_s_t_i

la vaplpy67 ii zici ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de la 11 la 8.5 parca nu-i numai 3 "la sula" conform unei stiriste :)

Cristi buna dimineata soare, nu ti-ai baut cafeaua...ce treaba avea cu tine? Era raspuns la postul anterior...

Valy se bucura de un consum pe GPL mai mare numai cu 3% :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C_r_i_s_t_i

nici eu nu stiu ...:)) doar acum am vazut cel anterior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi ce fel de injectoare aveti? Ma refer la cele GPL sa nu ma trezesc cu tot felul de raspunsuri?

Cica pret/performanta ar fi cele de la HANA (2000) ce se compara cica cu Keihin de la Prins...

A "studiat" cineva problema ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C_r_i_s_t_i

Moog tu ai GPL ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da domnu', sint fan GPL de vreo 4 ani si 2 masini ... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C_r_i_s_t_i

imi poti explcia in motor tre schimbat ceva cand pui gaz?...adica traseu la combustibil...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,am omis sa pun un 0 la acei 3% adica trebuia sa fie 30%,si astfel tare s-a mai agitat lumea vad daca s-a omis cumva o cifra... Iar in ceea ce priveste GPL-ul,si eu sunt fan GPL de prin anul 2000 tot BRC am avut pusa de mine pe un Audi B4 fabricatie 1992 cu motor de 1800cmc si pe care am purtat-o 5ani pe GPL,iar acest Golf 4 fiind acum a doua masina caruia i-am pus GPL si ramane de vazut cat o voi purta si pe aceasta.

Modificat de valyp67
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU Cristi nu se modifica nimic. Se pune rezervorul in portbagaj (toroidal in locul rotii de rez, sau butelie normala) se pune gura de alimentare, se trage conducta pina in fata la motor.

In fata singura modificare este ca se da cite o gaura pt fiecare cilindru in galeria de admisie aer. ATIT.

Se mai agata cite un fir pe la bobina de inductie sa ia semnal de turatie, pe la injectoare sa ia timpul de injectie si sa emuleze mersul injectoarelor.

Masina va merge la fel pe benzina ca si inainte.

Poate mai bine sau mai prost temporar, functie de reglaju facut instalatiei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adumitrachy

Da,am omis sa pun un 0 la acei 3% adica trebuia sa fie 30%,si astfel tare s-a mai agitat lumea vad daca s-a omis cumva o cifra... Iar in ceea ce priveste GPL-ul,si eu sunt fan GPL de prin anul 2000 tot BRC am avut pusa de mine pe un Audi B4 fabricatie 1992 cu motor de 1800cmc si pe care am purtat-o 5ani pe GPL,iar acest Golf 4 fiind acum a doua masina caruia i-am pus GPL si ramane de vazut cat o voi purta si pe aceasta.

Esti sigur ca a existat 1.8 pe b4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,am omis sa pun un 0 la acei 3% adica trebuia sa fie 30%,si astfel tare s-a mai agitat lumea vad daca s-a omis cumva o cifra... Iar in ceea ce priveste GPL-ul,si eu sunt fan GPL de prin anul 2000 tot BRC am avut pusa de mine pe un Audi B4 fabricatie 1992 cu motor de 1800cmc si pe care am purtat-o 5ani pe GPL,iar acest Golf 4 fiind acum a doua masina caruia i-am pus GPL si ramane de vazut cat o voi purta si pe aceasta.

Esti sigur ca a existat 1.8 pe b4?

Da sunt sigur.

Modificat de valyp67
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off- Confirm si eu 1,8 pe B4 la Audi...de fapt e motor vechi care apoi l-au trecut pe VW si Skoda.

Audi B4 sunt masini adevarate, e gama cea mai buna dupa parerea mea, inainte sa intre epoca economiei la materiale si la calitate.

De curiozitate ce consum mediu aveai ?

Moog: Injectoarele BRC originale se spune ca sunt the best ca si raport cal/pret. Te tin toata viata daca nu mergi 20-30k/an ca neamtu"..:)

Acum cele Zavoli preluate de ei nush ce sa zic, dar e brand bun ca si fiabilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveam cred un consum mediu pe GPL de 10% cam asa,ca era in oras cam 12% si in afara cam 8-9% in functie de viteza,iar ca masina cred ca fost cea mai buna masina pe care am avut-o ca rezistenta la piese si tablarie.

Modificat de valyp67
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Statea chiar bine la consum cu motor de 1,8...pacat insa de slaba securitate a pasagerilor la modelele respective, chiar si la cel din 1997 !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce spuneti pentru masinile noastre de instalatiile HHO de aici http://www.hidrogenauto.ro/ ?

Modificat de valyp67
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!