Jump to content

Instalatie Gpl


marianu
 Share

Postare recomandată

Nu am nimic cu nimeni...luasem in calcul si varianta ta de mers economic expusa aici apropo de hibrid+GPL...

Cand vorbim de economic ne gandim la pret achizitie +pret/km+cheltuieli intretinere pe o perioada limitata de timp...foarte putini isi cumpara masina acum sa o lase mostenire la copii...adica costuri de utilizare...

Din punctul asta de vedere varianta ta este mai costisitoare decat variantele ce se vehiculeaza aici. Incercam sa inteleg daca intradevar este o varianta mai economica pe termen mediu...se pare ca nu...

Masina am luat-o luand in calcul termenii de mai sus : achizitie, pret/km, intretinere si pe linga asta siguranta/comfort... "fudulia" cu "septarul" poate e visul tau al meu sigur nu este...

 

Economie la Porsche faci cand ai luat masina si a dat criza peste tine... e stupid sa-ti iei o masina care are consum la ora, sa stii ca nu-ti permiti, ca dupa aia sa incerci sa faci economie...

Eu unul inchei subiectul aici...

 

Vezi si asta Mickey:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.zonewalker.acar

https://adf.ly/XevJk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce reprezinta apk-ul ala cu nume ciudat ??


Daca vrei varianta economica pe termen mediu iti iei prius ca al meu dar nu full....gasesti si la 10-11 mii....

Sau iti iei cu 5-6000 un prius generatia 2 care are aproximativ acelasi consum cu al meu....

In cazurile astea renteaza ???

 

Inca ceva: singura varianta in care NU merita sa-ti pui gpl este daca nu iti scoti banii pe instalatie + intretinere. Ori banii mai am putin si mi-i scot....dupa aia sunt pe plus.

Daca merita economic vorbind sa dau 17.000 pe o masina....depinde.... Eu cind am luat masina nu am luat-o ca sa-mi scot banii la revinzare sau alte timpenii de genul asta. In general cind imi cumpar ceva il cumpar din 2 ratiuni: sa-mi fie util si sa-mi placa. Consider banii aia nerecuperabili din start.... Ma intereseaza costurile dupa aia sa fie mici....

 

De 4000 euro imi luam septar din 2001 si de restul pina la 17.000 turnam benzina in el....sau gaz.....

Dar tot cu o tigaie mergeam....

Modificat de kye04
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E varianta full...

 

Variantele vechi mai au probleme...

Eu consideram la pachet hibrid+GPL daca e sau nu o varianta mai economica...

La o masina intretinuta nu conteaza prea mult anii...am vazut masini din 2000-2003 care aratau si functionau in parametri ...nu le poti numi tigai...decat la figurat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu va inteleg mentalitatea asta pur romaneasca ..... Daca iti pui gaz inseamna ca esti amarastean, n-ai bani de benzina ...... De ce nu vede nimeni si cealalta parte buna a gpl-ului? Este ecologic. Afara esti scutit de impozit sau ai tot felul de alte facilitati daca iti montezi gpl. Si spun asta din proprie experienta. Am lucrat in norvegia mult timp, montand gpl. Firma la care lucram avea contract cu reprezentanta honda si montam gaz pe masinile noi (in special pe modelul ridgeline). La vremea aceea se importau si din sua multe masini, tahoe, excalade, h2, h3, durango, expedition, excursion etc ..... vb aici numai de masini cu motoare peste 6000 cmc. Am participat la un salon auto unde am avut un stand de prezentare. Multi din cei ce veneau si priveau, erau interesati mai mult de partea ecologica. Ganditi-va numai daca jumatate din parcul auto cu motor pe benzina ar trece pe gpl, cu cat s-ar reduce poluarea si aici ma refer la orase, ca aici se simte cel mai bine problema poluarii .....

Ca fapt divers, in "apararea" lui kye, va spun ca aveam un client care importa acum vreo 2 ani din coreea 2 modele de hibride gen prius, diferenta fiind ca motorul termic era alimentat numai cu gpl (injectie de gpl lichid). Erau produse de kia-hyundai, fiecare avea modelul lor, cu mici modificari estetice, iar pretul era undeva in jurul sumei de 17.000 euro (masina noua).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde ai tras concluzia cu "amarasteanul"?

Acum depinde ce intelegi prin asta...acum e un fraier care munceste citiva ani buni pt 6-7-8000 euro sau mai mult , poate ca ai nimerit-o...

Daca esti ecologist nu-ti iei motor de 6000 si ii pui GPL...

Costul / km nu este numai ala de la pompa...e un calcul total superficial ...include pretul initial vs pret vanzare, RCA, impozit, cauciucuri, revizii etc care difera mult de la masina la masina...

Eu inchei discutia ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu detalii.

De la 1 martie si pina ieri am facut vreo 2100 km cu un consum mediu de 6.44. Ultimul consum a fost de 6.14 , se vede ca, caldura si-a spus cuvintul....

Pe bord benzina imi arata 5.5% . Asadar sa zicem o diferenta de 1 litru,desi e clar mai mica....

2100km facuti cu gaz la 3.05/litru si un consum de 6.44% rezulta 412.48 lei.

2100km facuti cu benzina la 5.89/litru si un consum de 5.5% rezulta 680.29 lei

 

Rezulta o economie de 267.81 lei. 

 

In ritmul asta cam in 10 luni imi scot banii pe instalatia de gaz...

Modificat de kye04
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultimul consum mediu : 5.94 gpl. 

 

Cit s-a scumpit gpl-ul de azi ? La mine in oras nu am pompa si nu stiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai 2 pompe la iesire din Mangalia... In Cta nu l-am vazut scumpit in schimb benzina si motorina cu 40 bani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista o singura pompa la iesirea din mangalia, un particular unde e 3,25 de vara cealalta si de la care nu baga nimeni caci e dezastru gazul de acolo....

Cele mai apropiate sunt cele 4 pompe din Tuzla, 2 particulari , un Lukoil si un Mol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nicio majorare la gaz, nu are de ce caci acciza s-a majorat doar la motorina si benzina.

Dealtfel dupa dezastrul din iarna e cazul sa ne recuperam si noi pagubele....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si gazul cu 2% de azi(pt.consumatorii casnici)acum daca si cel de la pompa se va majora o sa vedem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3,22 era ieri la PECO Baneasa si 3,01 azi la PECO Mihai Bravu.

Prin cartier inca nu am dat o tura....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus de la agip ieri cu 3.03. Nu stiu faca azu l-au scumpit. Vazusem in treacat azi la Butan gaz parca 2.95 pret neschimbat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru zona cluj gazul este neschimbat de o luna si cv la 3.11, si probabil va ramane asa intrucat nu are legatura cu gazul de la consumatorii casnici, singura asemanare este denumirea de gaz, compozitia nu bate, iar Ponta a crescut acciza la motorina si benzina. 

Acum sa speram doar ca nu o sa inceapa ProTV ul si altele de genul cu reportaje de genul,, in urma cresterii pretului la benzina tot mai multi oameni apeleaza la solutii alternative precum e gpl-ul care costa acum mai putin de jumatate din pretul benzinei(in cluj gazul e 3.11 iar benzina 6.35) ca atunci cu siguranta se va inventa o acciza cu dedicatie:)  (sau mi-a spus un tip de la benzinarie ca exista posibilitatea sa creasca curand si gazul si nu din cauza accizei ci din cauza ca benzinarii in general au pastrat gazul la 60% din pretul benzinei, scumpindu-l si in perioade in care nu era necesar din pct de vedere al cresterii costului de productie al gazului)

 

P.s. sa fiti pe faza acum la valuri de intrebari de tipul ce instalatie gpl sa imi pun pe masina? care e cea mai ieftina si cea mai buna? merita sa fac asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P.s. sa fiti pe faza acum la valuri de intrebari de tipul ce instalatie gpl sa imi pun pe masina? care e cea mai ieftina si cea mai buna? merita sa fac asta?

 

Evident, pana se acomodeaza lumea cu noul pret.

Si in zona mea pretul a ramas neschimbat la gaz, intre 3.27 - 3.30.

 

Pe cum a venit caldura (am trecut si pe anvelope de vara) mi-a si scazut consumul treptat. Am ajuns la ~8% mixt, de la ~9%.

Modificat de neohq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Paul.

Eu am spus clar"gazul pt.consumatori"dar...traim in Romania,"micul titulescu"si ai lui cum spuneai"o sa gaseasca o acciza"si pt.GPL auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul nu scade atit de mult de la cauciucuri cit scade de la temperatura de afara...

Cu cit e mai cald cu atit mai bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi s-a intamplat o ciudatenie... Imediat dupa alimentarea de la agip dupa ce am plecat masina a trecut pe gpl dar toate cele 4 leduri se aprindeau cu intermitenta... Am trecut pe benzina si apoi pe gpl... La fel

.. Si-a revenit dupa vreo 3 km cand ledurile au ramas toate ferm aprinse. Gasesc vreo eroare daca ma conectez cu interfata? Brc 24.11

Modificat de Wild Car
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine se  mai intampla. Nu vei gasi nici o eroare. Cand se aprind intermitent cele 4 leduri verzi inseamna ca a  intrat mai mult gaz decat  era setata valoarea de plin. Probabil a avut presiune mai mare pompa de unde ai alimentat si a intrat mai mult gaz. Nu este nici o problema.

Modificat de samx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aprind la BRC ca o avertizare de prea-plin. E o chestie inteligenta pe care nu cred ca o au aplicata si alti producatori.

De fapt e o avertizare de pericol cand a intrat peste 80% din capacitatea rezervorului datorita inchiderii cu intarziere a EV.

In acel moment e musai sa parcurgi o bucata de drum ca sa consumi din prea-plin pana la reintrarea in valoarea maxima admisa a capacitatii rezervorului.

Din pacate aceste instructiuni nu sunt trecute in manualul de utilizare de la BRC !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beculetele alea la mine fac si cand fac plinul  , dar mai fac si cand am chiar si 40 de litri de gaz.Uneori clipesc vreo cateva minute apoi nu clipesc apoi e posibil sa clipeasca iar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au intrat 33.9 litri si rezervorul era gol. Dupa 3-4 km becurile au revenit la normal... Alta data a intrat si 36l fara a apare acea avertizare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri la Onix in spate era gpl-u 2.95,azi 2.85.Bun asa :D .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bun GPL din Brasov dupa parerea mea este cel de la MOL (2.99 lei/L) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu doar de la MOL alimentez de 2 ani de zile. Cred ca in aceasta perioada am alimentat de 2 ori de la OMV si o data de la un Partener Rompetrol. In rest doar de la MOL. 

Nu am avut nici o problema cu gazul asta si la schimbul de filtre de la 15000 de km acestea sunt in stare buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!