Jump to content

Instalatie Gpl


marianu
 Share

Postare recomandată

O intrebare pt cei din constanta: voi de unde alimentati?

Am pus de la butangas si mi-a facut urit masina la oprirea motorului....nu mereu dar s-a simtit.

In rest am pus de la medgas, lukoil si omv. Cel mai bun mi s-a parut omv.... Pe varianta am vazut ca pretul e mai mic, 3,03 .... Butangas au cel mai mic scor, 2,95 dar cum am zis am avut unele probleme...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Cu gazul de la OMV-ul de la CET mi se suprapun perfect curbele timpilor de injectie ;cu gaz de la alte statii curba gazului e sub cea a benzinei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kye04 incearva Mol iesire spre Ovidiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt din mangalia, nu stau sa bat drumul aiurea pentru nu stiu ce benzinarie prin capatul orasului. OMV-ul ala e in drumul meu, deci e ok. Aseara iesind din constanta spre mangalia am trecut prin fata pe la crimbo ala din sensul giratoriu. Era vreo 12:30. Fix atunci o tanti dinnauntru a iesit afara s-a dus la pompa, a desfacut capacul de sub cititor si a bagat miinile in interior si a inceput sa lucreze ceva pe acolo. Nu era nici o masina in statie, doar eu treceam pasiv pe acolo.

Cred ca minarea ceva....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Agip ,de la marinaru 3,03 .are o autonomie buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20-30 preponderent oras...

Acu depinde, anul trecut am fost in turcia si am facut vreo 4000 km numai drumul asta....

Insa saptaminal merg cel putin odata la constanta , lunar la bucuresti sau azuga....

Deci depinde..... 

Zilele astea am descoperit mersul ""pulse & glide"" specific priusului, lucru care imi confera economie f mare in oras la o viteza mai mare decit mers lenes.... CU mersul lenes inainte faceam vreo 4,5% vara prin oras, acum prin plse & glide fac sub 4 , chiar 3 dupa cum ai vazut in poza de mai sus...

Chiar acum am venit de la constanta si pe ultimii 200km am consum 4,2 pe bord.... Probabil un 5 gaz real....

Oircum miine plec la bucuresti si fac iar plinul, va voi tine la curent constant ce si cum....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la 20.000km si consum (exagerat) de 5% la o diferenta maxima de pret GPL (exagerata si asta in aceeasi localitate...nu e atat intre min si maxim pe tara) de 0.4RON ar fi o variatie de 400RON/an...crezi ca merita sa te stresezi unde e gazul mai ieftin ?

 

Apropo s-a facut vreun topic apropo de hibride ? :)

Eu inca nu m-am lamurit in cat timp ai putea amortiza diferenta de pret masina + instalatie GPL  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu m-am interesat unde e mai ieftin ci unde e mai bun....  am vazut pe pielea mea cum e ala ieftin....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultimul consum calculat.Cu 10 litri am mers fix 100 de km , 20 extraurban - 80 urban.Iese un consum de 10.5 in oras si 7 in afara , mers linistit schimbat intre 2400-3000 in functie de cum cere motorul.Inca un pic si il ajung pe kye04 :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva vreo firma care monteaza gpl si la Golf 4 1.6 Fsi cod motor BAD ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca la AGR sau Vernesti...la injectie directa e nasoala treaba si scumpa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Resume: 

1711 km

404.34 lei

133.95 litri

 

Da un consum mediu de 6.5 litri. 

 

550 din acesti km au fost facuti pe autostrada pe pilot la 135/h . Restul in general drumuri mici prin oras, si saptaminal 100 km drum intins dar mers normal maxim 120.

 

Odata cu incalzirea vreii ma astept sa mai scada consumul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kye04

Calcul consum:

- daca la 1711 km am consumat        133,95 litri GPL

-          la   100 km ce consum am --- ???

Raspuns:

133,95 x 100 = 13395:1711 = 7,83 litri la suta de km.

 

Daca mai scazi 2 km % pe care-i parcurgi cu benzina rezulta 1677 km rulati cu GPL si un consum pe masura,

adica 7,987 % ceea ce de fapt inseamna 8,00 litri la suta de km.

 

Asteapta pana cand se va incalzi, poate va scade la 6,5 %

Modificat de nicu001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa telefonul meu, am consum mixt de 8.58% GPL ...si ~1.5% benzina (am mers si pe benzina de citeva ori la drum lung)...75-80% oras...in ~50.000km...

Pt o tigaie din 2001 ma declar multumit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

f interesant... inseamna k rahatul de aplicatie care il am pe telefon nu calculeaza cum trebuie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform teoriei unui clasic in viata "Iarna nu-i ca vara, dimineata nu-i ca seara"  :)

Si daca tot am ajuns la consumuri , economie...

Pina la urma care a fost calculul tau la amortizarea investitiei ? Pe aici lumea calculeaza amortizarea instalatiei GPL considerata ca o investitie...tu ai mers mai departe nu "bifuel" ci "trifuel" ca sa zic asa...

Banui ca ti-ai facut un calcul economic ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calculul e simplu: nu exista pentru mine amortizarea investitiei. Nici a masinii nici a instalatiei. Ideea e simpla: vreau sa tin masina cit mai mult si sa consume cit mai putin. De mers merg destul de mult, nu o tin doar in garaj si o scot in weekenduri....

Ideea e simpla: se amortizeaza. Dupa aia merg pe plus. Am dat pe ea 17.500 doar pentru ca am vrut sa fie full, puteam sa iau cu 5000 de euro mai putin fara trapa, fara jbl, fara distronic.... Dar am vrut full, nu mi-am pus problema amortizarii acestor optiuni....

Conceptul vostru e unul simplu: de ce sa imi iau un passat de 3 ani vechime cind pot sa-mi iau unul de 10 ani vechime, care sigur isi amortizeaza mai repede costurile..... Daca am merge pe principiul asta nimeni nu si-ar mai lua masini noi ci doar tigai...... Eu nu am luat masina neaparat pentru consum ci pentru ceea ce face si tehnologia din ea. Si mai ales fiabilitatea. Pentru mine e o combinatie optima. Apropo, cutia ecvt de pe prius mi se pare superba comparativ cu DSG-ul. Fosta masina (acum e la tatal meu) e un toledo cu DSG. Cind am luat-o mi s-a parut super tare. Acum mi se pare naspa. De ce? Pentru ca simti cind schimbi vitezele, pentru ca uneori schimba prea devreme sau prea tirziu etc..... 

Si azi m-am plimbat juma de zi cu un golf 6 DSG al unui amic si aceeasi senzatie am avut-o.... In schimb ecvt-ul este smooth, lin, nu exista schimbare de viteze care sa se simta ..... La fel mi-a placut CVT-ul de pe A6 ....

 

Am descoperit unde am gresit in metoda de calcul: eu aici am raportat si plinul facut in prima zi , de cind am inceput sa masor consumul. Cind am notat pt prima oara km am pus si citi litri am bagat in rezervor desi nu trebuia, caci abia din momentul ala incepea cronometrajul de la 0....

Consumul e cel bun dat de aplicatie: 6.5 

Ma si speriasem....

 

P.S Ca sa te iei cu miinile de cap la ce investitii fac , afla ca am renuntat la jantele pe 17 cu care venise masina ca sa imi iau jante si cauciucuri noi noutze pe 15. Cauciucurile fiind Bridgestone Ecopia , singurele cu grad A la capitolul consum din lume....

 

Apropo masina este exact asta 

 e videoclipul de prezentare al vanzatorului. Doar ca acum are roti pe 15.... Modificat de kye04
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai hotaraste-te. Ori amortizezi ori nu. Faci teoria masinii noi, dar si tu ai luat-o SH. De ce? De ce nu ai dat peste 30000 pe una noua?

Dai atatia bani pe tehnologie dar cica faci economie la pret/km... Daca ziceai ca esti ecologist era o explicatie mai buna...

Vroiai audio de calitate se putea mult mai bine aftermarket, sau un Audi Concert...Dotari si optionale la fel...

Lumea nu cumpara o masina sa se "plimbe" cum spui tu...foarte multi au luat-o din necesitate...nu vorbim de 200-400 euro dati pe un smartphone...

Pt foarte multa lume 17000 reprezinta multi bani, cu care se pot rezolva, daca ii ai, multe din problemele de zi cu zi...nu ii ingropi intr-o masina...

Ori ai bani si iti permiti un anumit nivel ori te uiti la 100-200 / luna economisiti cu gplu'...

Parca e din categoria seria 7 cu cauciucuri sh Debica...

Am zis ca poate mi-a scapat ceva in toata povestea asta...se pare ca nu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am impresia ca ai o problema cu mine. ....

Eu cred ca totul se reduce la un singur lucru : ce iti permiti. Eu mi-am permis masina asta , tu pe a ta. Daca ai fi avut 17.000 disponibili pentru o masina nu cred ca iti luai octavia aia.... Si eu daca aveam 42.000 euro pentru masina disponibili mi-as fi luat prius nou. Dar nu am banii astia pentru asa ceva.

Audi Concert .....ai fi in stare sa-ti pui pe skoda? Sau pe Bmw ? Din experienta proprie am ajuns la concluzia ca ce este pe masina din fabrica este facut cu cap si calculat pentru masina respectiva. La Prius sistemul JBL este special conceput sa cintareasca putin si sa consume foarte putin curent..... Repet, au vrut sa scoata untul din partea de consum la masina asta....

 

Ca final, sa intelegi si tu despre ce e vorba: eu am avut bani deoparte pentru masina asta. Daca as fi vrut imi luam noua, aveam si banii aia. Imi luam chiar 3 bucati. Dar nu am considerat de cuviinta sa investesc atitia bani. 

 

Daca nu consider ca merita sa dau 42.000 pe una noua asta nu inseamna ca-s prost ca nu mi-am luat tigaie din 2001.....

 

""Ori ai bani si iti permiti un anumit nivel ori te uiti la 100-200 / luna economisiti cu gplu'... ""

 

Raspuns final: am bani sa-mi iau miine seria 7 nou, dar nu consider ca ar fi in interesul meu personal si financiar. 

 

Dar, daca se poate economisi mai mult cu ce am, de ce sa nu o fac ? Sunt fraier daca nu o fac ? Trebuie sa tin ""prestanta "" sus ca am un rahat de prius ??

 

Tu ti-ai pus gpl pe masina de sarantoc ??? Nu cred.... ci din economie....

Economie faci si la golf din 2001 si la seria 7 din 2013.  Si da, daca miine as avea un porche cayenne i-as pune GPL . 

 

La conceptia pe care o expui aici, imi si imaginez ce fudulie ar fi fost pe tine daca aveai bani sa-ti cumperi un septar sau altceva.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baieti , deviem de la subiect ! lasati certurile deoparte si spuneti`mi si mie ce aplicatie folositi pe telefon pt a monitoriza consumul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!