Jump to content

Achizitionare Sharan SH - discutii cu si despre


Calin78
 Share

Postare recomandată

Razvi_gyl te rog eu pune o poza cu pedalele tale sa vad si eu cum arata la 400.000 km. A mea are 215.000 si deja sunt incepute pe margini putin.Mi-e frica sa nu aiba si a mea km fara numar :P

A ta daca la 400.000km nu`s roase pot sa zic ca am pus-o :(

uite asa arata pedalele,le am facut noaptea ca acum mi am adus aminte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc razvi :rolleyes:

Trebuie sa`mi caut un vagcom mai nou ca sa ma lamuresc cu km.Momentan asta care il am nu citeste km reali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut,

Am luat din Germania un Seat Alhambra, fabricatie 10.2008, model 2009, 205.000 km, toate reviziile la reprezentanta, masina recuperata de la leasing, foarte multe optiuni, fara carlig si randul 3 de scaune. Masina are moror 1,9 tdi BVK, euro 4, cutie tiptronic, optiunile pentru curiosi sunt in cererea mea la VIN DECODER, masina este ca noua, numai scaunul soferului are urme de uzura, pret 8500 euro, plus inca vreo 1000 euro toate cheltuielile am alergat dupa ea- am plecat initial dupa unele masini in Olanda, dar erau niste gunoaie cu poze frumoase si de acolo in jos pana in Munchen de unde am luat-o pe asta, dezamagit de multe masini si vanzatori, mai aveam ca optiune Austria , sunt multe pe net acolo.

Modificat de Napoleon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Noua taxa descurajaza achizitionarea acestor masini, Euro 4 cu CO2: 173 pentru Sharan cutie manuala, fabricatie 2008 este 2000 euro, iar cutie automata CO2: 196 este 3000 euro, cu cat creste anul cu atat taxa creste, pentru masini mai vechi scade putin. Noul model euro 5 este construit pe platforma de Touran am vorbit cu cineva care a cumparat , iar motoarele 1,6 tdi s-au dovedit foarte problematice pe mai multe modele,Ramane tot sharanul cu motor 1,9 tdi fara filtru de particule, masina rezistenta  si fiabila, dar deh platesti taxe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

173 CO2 are E4? Cu ce masoara astia,cu pixul?Al meu E3 are 170 CO2 trecut in carte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu abia am reusit sa platesc taxa veche, 1520 euro! pentru euro 4, 196 CO2, 10/2008,( altfel 3000 euro acum) automata! asa scria si pe briful german, asa le vand si nemtii pe mobile...

Modificat de Napoleon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine in carte scrie CO2 196g/km la E4 si la mine la E3 170g/km.Ma depaseste calculatia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am ramas uimit cand am ajuns acasa cu masima si am calculat taxa, masina este deosebita, vorba bisnitarilor-ca noua-si a meritat taxa. Basca ca nemtu' mi-a cerut 'caution' tot tva-ul fiinca sunt roman si am luat-o pe firma, cu conditia de returnare cand trimit pe fax talonul. Masina a fost recuperata de leasing in germania! Am primit si 'caution zuruck'. Masina este ca noua la cei 200.000 km pe care ii are documentati cu carte service si as vrea ca si urmatoarele revizii sa le fac in germania!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut baieti!

va rog sa ma ajutati cu o informatie. intentionez ca cumpar un sharan, modelul cu usile laterale glisante (cred ca ultimul) intrebarea mea e ca daca gasesc ceva ce sa imi placa dar nu are toate scaunele, ulterior pot sa le montez si celelealte scaune sau nu se mai poate?

eventual daca aveti vreun sfat  in legatura cu acest model va raman recunoscator.

va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tereferi la scunele pt. locul 6si 7 la ultimul model de sharan acestea se pliaza in podeaua portbagajului.................

Modificat de luktm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare baieti! am gasit un VW Sharan,an fabricatie 2001,este in 6 trepte,motor 1.9 tdi AUY,inmatriculata in decembrie 2012.cu un singur proprietar in tara.,taxa platita,nerecuperata (deocamdata) proprietarul a depus dosarul pentru recuperarea ei.


masina are ca dotari urmatoarele:


ABS,ESP,


Computer de bord,


climatronic,


geamuri,oglinzi electrice,


inchidere centralizata cu 2 chei tip briceag.


geamuri colorate din fabrica,


are 265.000km 


ii lipsesc ultimele 2 scaune..as vrea un pret orientativ pentru ele..daca stie cineva..


distributia,ulei,filtre si cureaua de la accesorii schimbate de o luna.(are factura 1700 lei)


ultimul pret pana la care am negociat..este de 3600 euro..


rog posesorii de sharan sa ma ajute !


astept pareri,sfaturi


am golf 4 1.9tdi AJM,115hp,6 trepte sunt foarte multumit in general de ea si cred.ca fiabilitatea este asemanatoare..consumul fiind putin mai mare!


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,eu am avut sharan 1,9 116 cp 6 trepte, am tras platforma cu el 3 ani, am facut vreo 350 mii cu el. o picat turbina :) cutia de vreo 2 3 ori,sincroanele, si planetara intermediara. tin sa precizez ca duceam 7 pers + 1 sau 2 platforme. rar cand opream motorul la masina, mergea si cate 2 3 zile incontinuu. depinde la ce vrei sa faci cu ea,pt familie si ceva bagaje ii o masina super reusita eu am vanduto la 545 mii la un domn in OLT cu km reali pe bord, si in ziua de azi tin legatura cu domnu masina inca merge totul ii ok. spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cozmin,eu zic sa-ti revii si sa cauti un sharan cu km mai putini si din an mai bun...chit ca eu nu ma plang de al meu cu 450.000 si la fel multi alti colegi cu mai multi km.Nu poti sa stii ca o sa ai acelasi noroc.

La cum e piata auto acum sigur gasesti ceva mai bun...nu te bucura la ieftineala.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer km reali ptr sharan mai putin de 265000 nu stiu daca va gasi... eventual 2.0 benzina... pe de alta parte, daca km aia nu au fost facuti la platforma, ar trebui sa fie buna masina, ca de stricat ce e sa se strice oricum se strica.... oricum, nu e masina de frecat prin oras asta e clar... e ptr familie, drum, si spatiu eventual tractat ocazional ptr a nu avea probleme multe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@speedo...macar sa fie reali cei 265k km..in rest masina arata binisor 8/10 motorul "toarce" foarte frumos..nu are scurgeri de ulei..m-am uitat si pe sub ea.. ..are foarte putina rugina la aripile fata.. si mai are aripa stanga spate revopsita prost..eu cred ca la banii astia..altceva mai bun nu gasesc !

 

@kafer_cj..masina este inmatriuculata in Ro in 12/2012 proprietarul nu a folosit-o pentru asa ceva..masina se afla intr-o localitate alaturata si stiu cu ce se ocupa proprietarul..cat a avut-o el..platforma sigur n-a tras..plus ca nu are nici carlig de remorcare..poate in germania..dar ma indoiesc..

Modificat de kosmyn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca astia sant banii care-i ai de alocat pt sharan si stii ca-ti trebuie acest model de masina cumpara-l ! 1300 euro a costat taxa anul trecut,deci masina face 2300 euro si 260.000 nu sant km multi,daca te gandesti sa castigi ceva la el abandoneaza.Scaunele  cam 100 ron unul,depinde cat de mult a plouat pe ele prin dezmembrari.

Modificat de razvi_gyl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niste poze cu interiorul (volan - fata /spate, scaun sofer+pasager (in lateral) poze la pedale si la materialul de sub covorasul soferului, poze la portiera soferului si niste poze la intercooler.  Dupa iti putem zice daca are 265k km sau 500k km. 

 

265k km pe un diesel din 2001 este fantezist. parerea mea. ~ 20.000-22.000km/an .

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutari la toata lumea, o sa imi expun si eu parerea despre sharanul meu. A aparut nevoia de o masina mare, s-a extins familia, entuziasmat dupa o masina germana, gasit un sharan 2005 automatica la o familie cu doi copii afara la 180000 de km. Nu bate nimic pe ea, asa am crezut pana am ajuns in tara cu ea. Nu tractez nimic cu ea, nu am forjat-o in nici un fel. Tremura masina putin in acceleratie, din cauza planetarei, cum am vazut la mecanic. Dupa 10000 de km mi-a picat cutia, am luat alta. Bucse pivoti capeti de bara toate praf, le-am schimbat toate. Planetara bate, mai circul asa cu ea. Pompa tandem a cazut la datorie, curgea motorina din ea la o garnitura, speram ca se schimba numai garnitura, dar nu este asa, am cumparat una noua. Am plecat in concediu cu masina, mi-a pleznit furtunul de turbo pe autostrada, abia am putut sa merg pana la un service cu ea, am asteptat cinci ore sa vina furtunul, si pana la urma mi-au bandajat furtunul meu spart. Dupa ureche cred ca am probleme si cu volant. Concluzia mea: ma bucur in continuare de masina mea de familie, cu care facem maxim doua drumuri lungi pe an, e spatioasa , modularitatea scaunelor exemplara, dar fiabilitatea lasa mult de dorit. Cu nimic nu este mai buna ca si o masina franceza de exemplu, masina cu care am intampinat ceva probleme, si nici nu se poate compara cu o masina japoneza, care ma serveste de ani si km buni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea, la cate au picat la ea, ca masina nu are doar ... 180k km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu fi asa de pesimist legat de sharan,orice masina sh e loterie eu in sharan am pompat bani multi,in golf care merge si pe coclauri pot spune ca in 7 ani am schimbat kit ambreiaj si telescoape spate,in passat schimb frecvent brate si tot ce tine de directie DAR sharanu nu-l dau pe nimica.

Apropo dece nu ai luat japoneza pt famile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se pune problema sa fiu pesimist, e masina mea, mi-o place, sunt doar putin dezamagit de fiabilitate. Ma asteptam la ceva mai bun, am crezut ca tot ce este nemtesc nu prea se strica. Am vecini cu golf si bora care nu au avut probleme, prieteni cu octavia super multumiti de masina lor, si prieten cu passat cu multe probleme. Depinde cum ai norocul. Si chiar mi-am dorit sharan. Am scris aici numai parerea mea, nici ca e masina proasta, nici ca este buna. Cu plusurile si cu minusurile ei tot pe mine ma serveste. Am verificat istoricul masinii si km sunt reali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de cutie,cind sa sricat trebuia sa treci pe manuala,eu personal am reparato deci bani putini dar daca se mai strica vreodata voi trece pe manuala,automata de pe sharan=O (o cutie automata trebuie intretinuta foarte bine altfel iti rupe buzunaru)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, m-a batut gandul....dar cand a inceput mecanicul sa imi enumere piesele, m-am speriat. Cutia, planetarele, electromotorul, ambreiajul, volant, pedalele, timoneria, plus ca mai trebuie umblata la calculatorul masinii... Pt ca din piesele de mai sus nimic nu se mai potriveste, am ramas la cutie automata, imi convine si confortul condusului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua tuturor, 

 

Ma gandesc sa iau un Sharan (dupa 2001) eventual automat.

As vrea sa stiu ce sfat aveti legat de achizitie, merita sa ma duc in germania? Prefer sa dau ceva mai multi bani pe ceva care sa nu fie ruginit si sa arate bine la interior. Am vazut pe mobile niste variante decente intre 3000-3500 eur.

Aveti idee ce emisie de CO2/km are motorul de 116 cai ca sa pot sa calculez valoarea taxei?

Sau credeti ca gasesc ceva decent si aici la noi intr-un buget de 4000-5000 eur?

 

Multumesc, 

Mark

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!