Jump to content

Modificari modul confort


Stefaann
 Share

Postare recomandată

Nu merge pe modulul asta, ca nu are functia de receptie a telecomenzilor.

Cu modificarile de rigoare, poti pune un modul confort, care sa suporte si receptia telecomenzilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, deci ma voi ghida doar dupa cele 2 mufe in alegerea modulului sau trebuie sa tin cont si de cod ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, in primul rand trebuie sa aibe doua mufe si sa suporte telecomanda. Iti recomand sa il cumperi cu tot cu cheile lui - telecomenzile, precum si cu mufele si cu ceva bucata de fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i recomanda 1C0 xxx xxx ca nu-i merge. El are 1J0 xxx xxx - si nu merge. Ca sa isi puna 1C0 xxx xxx, trebuie sa schimbe o gramada (calculatoare usi, instalatie modificata, etc...).

Ca sa mearga, trebuie 1J0 - dar cu receptie de telecomanda - si asa, trebuie sa modifice instalatia electrica - respectiv pinii din mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca da, dar doar la conectorii confortului plus sa-si traga antena pentru telecomanda.

LA 1C0 - trebuie schimbate calculatoarele de usi, modificata toata instalatia, etc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de sfaturi, Totusi vreau originale vw asa ca voi cauta pe la dezmembrari sa vad ce gasesc, noi am inteles ca sunt foarte scumpe. Apropo am mai citit pe undeva pe forum ca isi pusese cineva telecomenzi de passat pe golf, chiar se potrivesc? sa ma uit si dupa passaturi la dezmembrari, sau e prea mare bataie de cap la modificarile aferente?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La modelul tau de confort - 1J0.xxx xxx - e bataie de cap daca pui de Passat. Cauta de Golf sa iti fie mai usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, am pe cineva cu un Touareg 3.0TDI V6.... si nu se ridica geamurile cand inchide masina din telecomanda... trebue activar ceva? sau de ce? totusi e un Touareg :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut. Am si eu o skoda octavia 1 cu patru geamuri electrice alarma originala de fabrica. De ceva timp nu mi se mai deschide din telecomanda si nici din butonul din usa soferului usa stanga spate. Am schimbat broasca si modulul electronic (calculatorul de usa) de pe motorasul de ridicat geamul si nimic. Tot asa. Nu stiu unde este pozitionat modulul confort la octavia 1. Daca ar putea cineva sa-mi spuna pe ce culori fire trebuie sa verific sau alte sugestii. Usa merge deschisa numai manual. Ma gandesc sa dau capitonajul jos de la usa cealalta si sa le iau prin comparatie dar mi-ar fi mai usor daca ar putea sa ma indrume cineva. Mentionez ca am verificat si mufa din stalpul usii am scos-o si bagat-o si nimic. Pe vag-com nu imi vede nici o eroare. Vede eroare numai daca scot mufa din stalp. Multumesc anticipat.

Modificat de vioami
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai verificat broasca, daca functioneaza pe direct ?

modulul confort, e sub bord, in stanga coloanei volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult Florin pentru raspuns. Azi dupa un an de zile si plimbari pe la divesi electricieni am rezolvat problema. Cauza era un fir intrerupt chiar dupa mufa care intra in usa dupa burduf. L-am scos de n... ori dar nimeni nu a desfacut izolatia de pe cabluri. Dupa ce am desfacut izolatia am gasit un fir retezat pur si simplu iar altle două cu izolatia crapata. Dupa izolare si legarea firelor totul a revenit la normal. Inca o data multumesc mult de ajutor. Stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aici am vazut ca se discuta despre lungirea antenei modulului confort pt cresterea razei de functionare a telecomenzii.

ei bine, eu cred ca e problema din telecomanda, deoarece am cheia ce a fost folosita de cind a iesit pe poarta fabricii si cealalta nou nouta.

cheia noua functioneaza de la capatul unui bloc cu 3 scari iar cea daily de la distanta mult mai mica, bateriile fiind bune in ambele cazuri.

ce nu inteleg eu e cum oboseste o telecomanda....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand sufera contactele bateriei (oxideaza , se murdaresc, se slabesc, etc). Si crezi ca daca restul componentelor din telecomanda sunt electronice , acestea nu imbatranesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu as da exemple de electronice fabricate incepind cu anii 50 care le am pe acasa si functioneaza perfect (unele pensionate mai devreme altele mai tirziu...)

si porcarelele astea cu biti in ele crapa dar mi se pare corect sa crape pe sistemul 1-0 nicidecum asa de lent, in timp....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
sergiu-iulian09

Am si eu o intrebare..Am un golf 4,an fabricatie 2002,cu ambele chei tip briceag,alarma din fabrica.Ar trebui atunci sa am si modulul confort?pt ca la apasarea mai lunga pe telecomanda nu mi se ridica/coboara geamurile..Pot sa-mi activez aceasta functie?sau ce ar trebui sa verific mai intai?

Modificat de sergiu-iulian09
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare

Momentan am pe masina modulul confort cu codul 1j0 959 799 Q cu cheie normala.

Am doua chei briceag OEM Hella 1J0 959 753 AH pe frecventa 434 Mhz si as vrea sa stiu ce modul confort ar comunica cu aceste chei pt a le adapta masinii din semnatura.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce tip de chei ai - cu 2 sau 3 butoane ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca modulul tau e pe 433.92Mhz

Poti incerca adaptarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca telecomanda e cu 3 butoane - nu merge.... indiferent daca lucreaza in frecventa corecta.... de aia l-am intrebat ce telecomanda are.

ca sa mearga cu acel modul, trebuie sa fie telecomada veche - cea cu doua butoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Telecomanda e cu 3 butoane, s'ar putea sa am si una veche cu doua butoane, deci spuneti ca ar merge adaptata cheie de tip vechi cu 2 butoane pe modulul asta 1J0 959 799 Q?

Si daca as schimba modulul cu unul cu alta terminatie tot nu vor merge cheile?

Eu am si modulul care a venit cu cheile 1C0 959 799 B dar am inteles ca trebuie prea multe modificari facute, plus ca mufele nu se potrivesc.

Am uitat sa mentionez ca nu am inchidere deloc pe cheie, am cheie simpla nu telecomanda.

Modificat de nick_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai cautat si eu ... nici pe Q nu merge .

Am un vecin care vrea acelasi lucru ... cu ce are pe maaina - nu se pupa !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!