Jump to content

Modificari modul confort


Stefaann
 Share

Postare recomandată

MasinaPoporului

Bytza despre ce vorbesti tu aici cu izolatul firului ca nu ai nci un post.Daca e vorba de raza de actionare a cheii briceag sunt si eu curios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului da despre marirea razei de actionare a cheii briceag vorbeam acolo.

In 30 de minute a fost rezolvata treaba exact cum ii in DIY si acuma merge de la o distanta semnificativ mai mare, dar nu am masurat exact la ce distanta functioneza.

Si ca sa fie bucuria completa am fost la colegul cniky si mi-a activat roll up/down windows din cheie, deci apelati cu incredere la el . :P

Mercy mult Niky

Modificat de Bytza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Dar tie de la ce distanta iti mergea?Ca la mine merge de la 1-2 metri.Inainte mergea mai mult 10-20.

P.S: nu mai merge linkul cu DIY

Modificat de MasinaPoporului
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MasinaPoporului mergea cand vroia ea, de unde vroia ea(uneori doar asa cum zici si tu 1-2 metri)...dar acuma merge cand si de unde vreau eu :)) , dar la tine s-ar putea sa fie gata bateria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

I-am schimbat si baterie si degeaba.Am incercat si eu faza cu cablu...dar am pus un cablu ecranat de la un magazin "audio".Acum nu stiu cat de bun a fost.Totusi a mers de 2-3 ori de la distanta dar dupa a murit iar.Ce cablu ai folosit si de unde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna,

Deci am fost rezolvata ptr o vreme problema postata mai in sus (cea cu inchiderea usilor din cheie si geamuri care nu se deschid de la buton).

Deci problema vine de la calcualtorul de confort de pe usa conductor, ii un calculator care ii prins pe motorasul de geam . Desi totul a fost ok si in buna stare , nu a fost lovit, crapat sau oxidat.

In final am intales ca trebuie sa il schimb, dar costa mult nou si la mana a doua nu se prea gaseste.

Intrebarea ar fi : eu am gasit ceva calculator exact ca cel care il am eu pe golf dar de pe un vw golf 3 TDI de 90 sau 110 cp si nu stiu daca se potriveste.

Daca ar fi bun ce am gasit eu, trebuie oare sa setez ceva cu vag com-ul?

have a good time

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Deci am gasit 2 motorase geam cu tot cu calculator de golf 4 TDI 90cp dar in 3 usi vreau sa va intreb daca pot sa le pun pe golfu meu in 4 usi (AGR).

Adica vreau sa stiu daca o sa se potriveasca cu modulul confort.

merci

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Buna,

Problema mea a inceput atunci cand indicatorul temperaturii lichidului de racire statea la 60 grade, oricat as fi mers nu se misca de acolo, nici vorba sa ajunga la 90 grade. M-am consultat cu cativa colegi forumisti si am ajuns la concluzia ca ar fi senzorul ala G62. Ieri dadea semne ca isi revine, a urcat la 90 si a ramas acolo, dar azi iar a stat nemiscat la 60. Dupa scanare cu VAG com mi-a dat urmatoarele erori:

Address 17 -------------------------------------------------------

Controller: 1J5 920 806 G

Component: KOMBI+WEGFAHRSP VDO V20

Coding: 01112

Shop #: WSC 00000

WVWZZZ1JZ4W041967 VWZ7Z0C7913932

1 Fault Found:

01336 - Data Bus for Comfort System

80-10 - Single-Wire Operation - Intermittent

Address 19 -------------------------------------------------------

Controller: 6N0 909 901

Component: Gateway K<->CAN 0001

Coding: 00006

Shop #: WSC 01266

1 Fault Found:

01336 - Data Bus for Comfort System

80-10 - Single-Wire Operation - Intermittent

Address 46 -------------------------------------------------------

Controller: 1C0 959 799

Component: 1K Komfortger

Modificat de blacksun77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@blacksun77ai incercat sa stergi erorile aparute sa vezi daca mai apar? Daca nu mai apar dupa stergere inseamna ca a avut mai demult probleme cu switch-ul de la usa sofer si acum e OK.Iar problema legata de indicatorul de temperatura vezi senzorii G2/G62.

L.E. Incearca sa dai OUTPUT TEST la instrumente (Modulul 17) sa vezi daca si instrumentul din bord e ok!

Modificat de max4ever
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAre e lagatura IC cu erorile de pe masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@blacksun77 intra cu vag-com pe bord si vezi la measuring block ca iti arata ce temperatura vede g2. Daca acolo ai 90 si acul sta pe 60 e din bord problema, daca ai 60 si tot atat si arata, intra si pe motor si la fel vezi cat indica acolo. Daca ai 60 pe bord si in motor vede 90 g62/g2 e dus sau ai probleme cu firele/mufele . daca sunt la fel temperaturile nu se incalzeste mai mult sau iarasi g62/g2 decalibrat.

Toata lumea intra verifica erorile si gata. Erorile pe care le ai tu nu au nici o legatura cu functionarea acului de temperatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult de raspunsuri! Deocamdata nu mai am acces la VAG com, colegul de forum care m-a ajutat e plecat momentan din Brasov. Cand se intoarce o sa incerc ceea ce ati propus.

Mersi inca o data!

@Al Bundy...nu prea am inteles daca intrebarea ta era un retorica sau imi era adresata!? Imi cer scuze daca n-am inteles, dar deocamdata VAG-com si mesajele pe care le da sunt un mister pentru mine...deocamdata.

Modificat de blacksun77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era pentru max4ever, care te punea sa vezi daca IC e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al BundyEu i-am raspuns in legatura cu:

Problema mea a inceput atunci cand indicatorul temperaturii lichidului de racire statea la 60 grade, oricat as fi mers nu se misca de acolo, nici vorba sa ajunga la 90 grade. M-am consultat cu cativa colegi forumisti si am ajuns la concluzia ca ar fi senzorul ala G62. Ieri dadea semne ca isi revine, a urcat la 90 si a ramas acolo, dar azi iar a stat nemiscat la 60. Dupa scanare cu VAG com mi-a dat urmatoarele erori:
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, dar in acest topic se trateaza probleme legat de modulul de confort nu de g2/g62.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am si eu o problema la modul comfort,se aude un releu care "tacane" tot timpul ,atunci cand este inchisa din telecomanda tace in rest taca si tot tacane constant.Mentionez ca totul functioneaza corect pe masinuta,stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema la modul comfort,se aude un releu care "tacane" tot timpul ,atunci cand este inchisa din telecomanda tace in rest tacane si tot tacane constant.Mentionez ca totul functioneaza corect pe masinuta, cum pot scapa de acest "tacanit"?stima
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o problema. Nu-mi mai functioneaza geamurile electrice, plafoniera si portbagajul.Portbagajul a ramas blocat nu pot sa-l deschid nici cu cheia. Dar am observat ca in urma cu 10 minute mi-a sarit ceva puternic de sub scaun, un fel de dop in forma de spirala. Mentionez ca in urma cu un an mi-am pus un modul de inghidere cheie cu briceag. Ma ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@86 BRB verifica siguranta nr 14, daca e ok iti trebuie o diagnoza. Problema poate sa fie de la modul de confort.

@bzr134a la tine problema este din confort, acum cu frigul s-ar putea sa-ti faca mai mari probleme, daca nu te deranjeaza releul, ma lasa-l pana nu mai merge nimic(geamuri, luminile interioare , etc). Se poate reapara sau schimba tot modulul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am o problema cu modulul de confort, nu mai da comanda sa incuie portbagajul din telecomanda. Pe masina am modulul cu urma torul cod: 1C0959799B (0BX). Se poate inlocui acest modul cu un modul cu codul: 1C0959799 ?!? Sau cu alt cod de modul de la o masina cu dotari similare cu a mea?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca tot veni vorba .. am intervenit cu mici schimbari - cheie briceag cu alarma dar in schimb nu mi se mai deschie portiera spate dreapta din exterior, deci din centralizata merge, din interior idem , din exterior nu

sincer nu ma deranjeaza pt ca 80%merg doar eu , 19% mai merge 1 persoana in dreapta si 1 % mai iau si alti pasageri . deci ca idee folosesc usa de 5 ori pe an :(

Modificat de DeeLiTe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DeeLiTe La tine este prea intins cablul de la manerul exterior. Se poate regla, e o chestiune de 2 min.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

S-ar parea ca o sa am nevoie de alt modul confort epntru masina mea, dar as dori sa intreb cum pot sa fac rost de unul asemanator, binenteles inafara de a da comanda la unul nou, care banuiesc eu ca este destul de scump.Daca tot vreau sa il schmb as vrea sa va intreb ce caracteristici ale vechiului modul de confort care nu interactioneaza prea bine cu ceasurile ar trebui sa urmaresc la alt modul pentru ca cel din urma sa se potriveasca la un bordul meu care este cu ceasuri pentru IMMO3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@skorpyon_83 cum am zis si in pm nu iti merita investitia. Tie iti trebui un confort 1C0959799b de ex daca vrei cu 4 geamuri electrice. Problema este ca degeaba il schimbi, trebuie sa schimbi si calculatoarele de usi si sa faci unele modificari la instalatia masinii.Personal nu cred ca iti merita dar daca vrei neaparat se poate. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!