Jump to content

Modificari modul confort


Stefaann
 Share

Postare recomandată

Imi primul rand imi trebuie un convertor de la USB la SERIAL 232.

L-am gasit aici:

http://www.conectica...232_UAS111.html

Momentan detin un notebook mare de 18.4" cu Windows 7 Ultimate pe el.

Am gasit si pe net o imagine ISO (VDS-PRO_DOS6.22.iso), am si rulat programul sa vad ce e prin el si pare destul de interesant ;)

Dupa ce o sa-mi cumpar acel convertor, mai discutam.

Cu respect.

nu-ti cumpara convertorul, ca nu merge - calculatorul, trebuie sa aibe serial nativ.

era vb de convertor, ca sa foloseasca VDS Pro...... care nu va merge cu adaptor....dupa aia a ajuns la vageep1.18

Vageep 1,1,8- merge si pe USB si cu multe VCDS, Tacho, Commander....de ce sa isi mai puna si adaptor ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru motor diag, care nu stie decat de serial. si poate fi folosit sub win nu ca VDSPRO care trebuie rulat sub MSDOS pur, nu merge cel din WINDOWS.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,da,....el doar a spus ca si-a scos VDSPro...si o sa isi cumpere un adaptor sa-l foloseasca.... la asta am raspuns eu. In rest, cine-si da un pic interesul, gaseste peste tot - ce soft, ce interfata, tutorial....tot ce trebuie ca sa isi faca singur. Noi stim ce si cum merge.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAi nou, se gaseste vageeprom 1,19g doar ca trebuie instalat si modificat sa functioneze. zilele astea il testez sa vad ce stie in plus. Am vazut pe un site un printscreen cu versiunea 1.26 dar nu gasesc nimic de download.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RB4 si eeprom ECU are in plus 1.19g. Acum, daca si lucreaza sau nu butoanele alea, nu-ti pot spune ca nu am incercat. Macar functiile de la 1.18p merg. Asta la o verificare sumara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut,

am un golf 4,fara geamuri electrice,fara cheie briceag,alarma after marchet.deci fara ccm.(l-am cautat fizic nu exista si nici pe vagcom nu se logheaza pe modul46)

am citit tot ce se poate despre montarea unui astfel de dispozitiv pe masina si sant cam debusolat.

1 l-a masinile fara ccm cine face toate functiile minime de "confort":luminile din usi deschise,plafoniera,deschiderea portbagajului,inpulsurile pentru deschidere usi?

2 unde gasesc o schema pentru o masina faca ccm?

am un ccm 1j0 959 799f si a-s vrea sa-l montez,pe rand,cu tot ce inplica:calculatoare de usi,cheie briceag,etc...

3 ce stiti despre acest modul cu f?se preteaza si la deschidere usi pentru cheie briceag?

daca i-l alimentez,leg canbus(conform )schemei,o sa-l gasesc pe adresa 46 ca sa-l codez?

doar atat pentru inceput si scuze pentru lungimea topicului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scaneaza pe 35- Central locks si o sa dai de CCM-ul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Romeo - in primul rand, trebuie sa iti faci instalatia electrica. Posteaza ce an e masina si mai tarziu o sa-ti scot schemele electrice. Ideal era sa-ti culegi instalatia electrica aferenta, de pe masina donatoare - si totul iese ca de fabrica - daca nu faci asa, te vei chinui rau - ca o sa iti trebuiasca multe mufe, etc -

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

dany 19940-am incercat pe 35 si nu este(vag908)

florin-masina este 2002,deocamdata am ccm-ul,instalatia electrica din usi,bc mic 1j0920826 pus,deci can.

deocamdata ma documentez bine(vremea) si cand o fi bine ma apuc.dar vreau sa fiu cu "tema" facuta.

despre ccm-ul cu f stiti ceva sau tre sa iau altul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca plafoniera se stinge progresiv cand pui contactul si inchizi usa, atunci trebuie sa ai ceva pe 35. Si zici ca poti inchide toate usile din broasca soferului... Desfa plasticul de sub volan, in dreptul genunchiului stang, langa coloana volanului si vezi ce ai acolo. Trebuie sa fie un model de CCM. Stii cum arata daca ai deja un alt model.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a intrebat cineva mai sus unde se afla modulul de comfort la golf. e sub mocheta la picioarele soferului

si se poate face o codare ca sa coboare geamurile din telecomanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la golf4 modulul este sub volan in partea stanga. sub mocheta la picioarele soferului este la passat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si se poate face o codare ca sa coboare geamurile din telecomanda

...si sa urce - nu prin codare (coding) ci se activeaza - roll up / roll down

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca plafoniera se stinge progresiv cand pui contactul si inchizi usa, atunci trebuie sa ai ceva pe 35. Si zici ca poti inchide toate usile din broasca soferului... Desfa plasticul de sub volan, in dreptul genunchiului stang, langa coloana volanului si vezi ce ai acolo. Trebuie sa fie un model de CCM. Stii cum arata daca ai deja un alt model.

nu are ccm,am inchidere cu alarma aftermarket.m-am uitat dupa el si nu este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci Florin are dreptate, mai bine luai toata instalatia de la inchiderea masinii donoare si o transplantai la tine, era mult mai usor. Si te alegeai si cu geamuri electrice !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin.

La vechiul modul confort nu ma mai pot conecta (presupun ca a cedat de tot) deci nu pot citi nici o valoare de pe el. Pe cel nou (care probabil e de golf scurt) am incercat urmatoarele modificari:

1C0 959 799 A (any index) and 1C0 959 799 B (any index) for Wagon

Memory Address old value new value

04361 75 67

04362 75 67

04363 75 67

dar bineinteles ca nu functioneaza nici roll-up si nici nu a rezolvat problema cu hayonul care se deschide cand incui masina. Poate cineva sa-mi dea un fisier cu dump-ul de pe un golf variant sau macar sa-mi zica modificarile care trebuie facute?

Si inca o chestie: poate sa-mi zica cineva loginul pentru modulul 17, pentru a face si modificarea pt range tot cu vdspro?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru motor diag, care nu stie decat de serial. si poate fi folosit sub win nu ca VDSPRO care trebuie rulat sub MSDOS pur, nu merge cel din WINDOWS.

MotorDiag merge si cu cablu USB KKL, fara nici un fel de adaptor suplimentar. Dar nu sub WIN7/Vista. Iti trebuie Win XP pur, sau mai jos si merge brici. Doar instalezi driver-ul de usb2com. In XPMode din Win7 merge dar da rateuri cateodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc motor diag cu interfata pe serial si adaptor serial-usb win7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.Cum imi pot da seama si eu ce tip de modul confort am din pozele atasate, sau unde gasesc marcat codul respectiv ca nu l-am gasit pe-acolo?

2.Firul galben din tabloul de sigurante unde ar putea duce si ce rost are acolo? sau ce incercari sa mai fac pt a afla rostul lui. Eu l-am scos ca sa vad daca se aprinde vre-un bec in bord dar nimic, mersi

http://imageshack.us/photo/my-images/201/31012012105.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/221/31012012107zv.jpg/

Modificat de BloodyRoots
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai VCDS, ca sa vezi ce modul confort ai, trebuie sa il dai jos - e usor, scoti surubul de fixare si mufele si e jos,

Firul galben - e ceva tras artizanal, nu face parte din instalatatia originala a masinii - daca vine din blocul cu sigurante, e un plus - unde duce.... trebuie sa cauti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai putea te rog sa-mi indici apox unde se gaseste in poza pe care am pus-o ca io ca dorel desfac tot bordu :)) mersi anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In stanga surubului ala de masa, deasupra unei table cu care e fixat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ca sa il dai jos, desfaci surubul incercuit cu albastru.

post-30007-0-09735800-1329943864_thumb.j

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am verificat, codul este 1J0 959 799 Q si are doar una buc. mufa, din cate am inteles cele cu 2 mufe ar fi cele mai smechere care suporta inchidere prin telecomanda, e adevarat? ce pareri aveti, voi putea sa-i cumpar doar chei briceag cu telecomenzi si sa le adaptez pe modul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!