Jump to content

Modificari modul confort


Stefaann
 Share

Postare recomandată

Pt. roll up am gasit, insa pentru citirea/scrierea dump-ului este vreun soft ce poate fi folosit cu interfata USB?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar cine poate folosi programul ala in ceha?!

Exista Google Translate.

Mie o singura data mi-a dat rateu, in rest a mers mereu.

Ceea ce este interesant, e ca daca programul asta poate citi/scrie eeprom prin cablu KKL, atunci ma gandesc ca ar exista posibilitatea cu acest cablu sa ai acces si la eeprom-ul altor module. Inca nu am gasit nici un soft pentru asta

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare pentru cei priceputi: se poate face un "transplant de eeprom" fizic vorbind (practic dezlipirea eepromului de pe un modul confort si plantarea pe un altul) din moment ce vechiul meu modul confort a incetat sa mai comunice cu orice cablu din lume, fie el serial sau usb. Si daca raspunsul celor priceputi e "DA", ar putea sa-mi spuna si care e eepromul propriu-zis de pe acea placuta?!

post-29011-0-85251100-1324148962_thumb.j

Modificat de plutoi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai multe probleme poti creea, daca cine iti face operatiunea nu e priceput ......

Nu te intereseaza daca comunica sau nu.....tu cumpara altul, si dupa aia in codezi si ii faci setarile necesare. Eventual, daca cel cumparat nu e de Golf, cauti pe cineva cu masina la fel ca a ta si copiezi setarile lui.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! va deranjez si eu cu o intrebare! am calculatorul de confort 1co 962 258 aa,s-a stricat si as vrea sa-mi spuna cineva care se pricepe la treaba asta, daca merge sa pun alt calculator cu alt cod pentru ca nu gasesc combinatia asta de cifre deloc pe la dezmembrari. am inteles ca un calculator de confort nou este foarte scump...respect pentru toti propietarii autoturismelor VAG GROUP !

Modificat de fragrance 18
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Important e sa cumperi unul cu tot ateatea mufe cu cate are al tau - ca sa nu te chinui cu modificarea instalatiei. Restul tine de modificari ale sw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

La mine nu mi se conecteaza interfata pe modulul 09-Cent. Elect. :( Imi da mesaj "No response from controler" :(

Aveti idee de ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ca nu ai asa ceva. La Golf exista centrala electrica, sunt doar pe generatia urmatoare - incepand cu G5.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda... Am inteles. Atunci cand deschid usile din cheie (cheia in broasca) si tin mai mult pe deschis, de ce se deschid si geamurile.... si cand inchid usile se inchid si geamurile ?

Totodata, am vazut ca se deschid si se inchid geamurile din telecomanda pe Golfurile 4 care au alarma. De ce e psoibil numai cand ai alarma pe masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e in functie de ce modul ai pe masina.sunt module care suporta aceasta functie si fara alarma, si sunt altele care nu suporta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda... Am inteles. Atunci cand deschid usile din cheie (cheia in broasca) si tin mai mult pe deschis, de ce se deschid si geamurile.... si cand inchid usile se inchid si geamurile ?

Totodata, am vazut ca se deschid si se inchid geamurile din telecomanda pe Golfurile 4 care au alarma. De ce e psoibil numai cand ai alarma pe masina ?

Se deschid cand tii cheia rotita si se inchid, ca asa e normal - e functie activata din fabrica.

Nu are legatura cu alarma - ci cu cheia briceag.

Daca tu ai cheie briceag, merge 100% activata functia - se numeste roll up-roll down

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am cheie briceag, dar alta posibilitate ca sa activez aceasta functie care este? Cu interfata pe serial si VAG-COM mai vechi sau... ?

Functia asta (roll up-roll down) cu deschiderea geamurilor din cheie chiar imi place... Exemplu vara cand merg de obicei cu geamul deschis si plec de la masina, mi s-a intamplat sa uit geamul deschis de multe ori. La fostul golf 4 benzinar, odata uitat geamul deschis, seara s-a pus o ploaie slaba si mi-a plouat in masina :P Asa ies pe balcon si le inchid din cheia briceag :)

Asta este una din functiile care mi-o doresc si a doua este cu RANGE, dar nu se poate discuta aici. :scratch:

Multumesc pentru raspunsuri ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, merge cu seriala si VDSPro sau alte soft-uri - nu VagCom. Merge si cu unele VCDS si alt soft.... foloseste functia SEARCH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu miam pus pe golf inchidere pe telecomanda si imi ridica si geamurile,probabil asta conteaza de telecomanda pe care o ai sau de modul, eu la mine am cheie briceag si afacerea m-a costat cam 250 ron cu tot cu cheie facuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul tau, e vorba de o functie a alarmei after market. Noi vorbim de functii suplimentare, ale modulului confort original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge activata cu vagcom pe serial , da !

Sigur ai Cod modul Confort: 1C0 959 799 B

Modifici adresele astea:

04361 - scazi 8 din valoarea citita

04362 - scazi 8 din valoarea citita

04363 - scazi 8 din valoarea citita

Iti trebuie VDS Pro si se lucreaza sub DOS !!!

Pentru Ion Maruta

Daca ai toate astea ma suni si te asist eu (doar pentru masina ta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SAu tot pe serial foloseste programul konfort manager de la motordiag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi primul rand imi trebuie un convertor de la USB la SERIAL 232.

L-am gasit aici:

http://www.conectica.ro/display/1-1-640-Cabluri_USB/Cablu_convertor_USB_la_SERIAL_RS232_UAS111.html

Momentan detin un notebook mare de 18.4" cu Windows 7 Ultimate pe el.

Am gasit si pe net o imagine ISO (VDS-PRO_DOS6.22.iso), am si rulat programul sa vad ce e prin el si pare destul de interesant ;)

Dupa ce o sa-mi cumpar acel convertor, mai discutam.

Cu respect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu-ti cumpara convertorul, ca nu merge - calculatorul, trebuie sa aibe serial nativ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-as bucura eu sa am asa ceva pe notebook-ul meu :( De asta va zic, momentan sunt legat de maini fara acest port :(

@Al Bundy am vazut cum arata si konfort manager de la motordiag, dar cine stie limba ceha ? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La nevoie inveti cuvintele in ceha (cele care te intereseaza)

Nu o sa iti dea nimeni totul pe tava :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista un tutorial, si e foarte simplu, se apasa doar 2 butoane, citire si scriere.

cat despre convertor, singurul care l-am gasit pana acum si merge, este un BELKIN. Deci nu e nevoie de port serial nativ pentru a rula vag eeprom 1.18 si motor diag. Doar pentru VDSPRO trebuie nativ si MSDOS>

http://www.belkin.com/IWCatProductPage.process?Product_Id=281230 Acesta mege deoarece mai are si un soft care trebuie instalat si vine odata cu adaptorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!