Jump to content

Functie in plus la computerul de bord - Range


voinea
 Share

Postare recomandată

sergiu-iulian09

In Sibiu se ocupa cineva cu activarea functiei Range?ma poate ajuta cineva?trebuie sa trec maine pe la Sibiu,si cu ocazia asta mi-as activa si aceasta functie daca se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sergiu-iulian09

am cautat la Prestari servicii si nu am gasit..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta la ->Prestari Servicii<-

Vezi ca nu merge la toate tipurile de bord si nu stiu sigur daca merge la benzina. Poti citi cate ceva aici

 

Merge si la benzinare.

 

Conditii - clusterul sa fie immo3 (martorul de la imobilizator in vitezometru) si fabricat de VDO sau RB8.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in bacau poate activa cineva functia asta range si inchiderea automata a usilor la 15 km/h?

daca da care e pretul ?
mersi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in bacau poate activa cineva functia asta range si inchiderea automata a usilor la 15 km/h?

daca da care e pretul ?

mersi !

Banuiesc ca nu e vorba de masina din profilul tau (G3)... :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut la mine ar functiona acest "range" ? E BC normal ala mic .. masina e 2001 dar 2002 in acte ... m-a mai interesa si daca exista posibilitatea sa ii schimb limba in engleza macar din germana ?

Modificat de denny_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu schimbatul limbii de comunicare a mesajelor - da, merge 100%

 

Avand in vedere anul fabricatiei - mai mult ca sigur merge la tine - dar trebuie vazut in schimb de cine este produs bordul tau - asta se vede doar cand pui VCDS-ul pe masina..... banuiesc ca nu vrei sa dai jos ceasurile, ca sa aflii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun ce preturi sunt pentru schimbarea limbii si activarea acestei functii ..? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare...am si eu o nelamurire despre functionalitea acestei functii...

Acum doua seri aveam range 110 km si am alimentat cu 45 litri motorina...

La prima cheie range s-a schimbat in 640km...dupa care mergand a tot crescut pana la 670km...

Problema mea este ca am impresia ca nu merge chiar ok...ca am tot mers zilele astea sa zic vreo 50km si range imi sta neschimbat la 670km...nu a scazut deloc...daca nu scade...de ce nu a afisat 720km...de ce sa blocat acolo cand de fapt masina merge mai mult cu acea cantitate de motorina...

La voi cum este?mi-ar placea sa fie si el mai sensibil...si sa indice mai corect...asa face la toata lumea?

Multumesc

Sent from LWR-itza using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti calculeaza in fc de cata motorina ai si ce consum ai.

Ai 600km range,mergi 50 km si ai consum mai mic decat initial,range nu e neaparat sa scada cu 50...

Oricum e o functie estimativa,nu trebuie sa te bazezi pe ea pana la ultimul km

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta am inteles...dar daca la acel consum constata ca as parcurge o distanta mai mare....de ce nu o afiseaza...eu asta intreb...de ce ma lasa sa merg 50km si range sta la 600 cand ar trebui sa urce la 650...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa scada, nu sa urce.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur de asta Al ?am facut multe drumuri in in care ajungeam la destinatie cu o valoare mai mare decat cu cea care plecasem de acasa...se intampla foarte des cand ies din Bucuresti...

daca zici ca poate doar sa scada nu sa si urce am inca un motiv sa cred ca nu functioneaza tocmai ok...

Modificat de Lawrentzyu_86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se calculeaza in functie de media de consum,daca in Buc media este 10% si iesi pe DN si scade media la 6% este normal sa-ti creasca nr de km pe care poti sa-i parcurgi cu motorina din rezervor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca nu ma intelegeti...intrebarea mea este de ce pot merge cu masina sa zicem 100Km si range nu isi modifica valoarea....in plus sau minus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca ai drumuri mixte sau stilul tau de mers difera de fiecare data ... expl : daca tu mergi 100 de km in oras cu un consum de 8 Litri sa zicem calculatorul iti arata ca mai ai 600 KM .. daca tu mergi dupaia usor sau prinzi drum drept fara semafoare etc mai liber ori pleci pe autostrada unde mergi constant consumul tau scade si automat ai mai multi km de facut ori raman la fel intelegi ? Reactualizarea se face din 10 in 10 km din ce am inteles .. 

Modificat de denny_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este foarte corecta explicatia si poate si sa creasca valoarea distantei pe care o poti parcurge - daca incepe sa scada consumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.. range'ul il pot activa si eu pe 1J0 920 826 c VDO V13?

Modificat de bogdanas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este foarte corecta explicatia si poate si sa creasca valoarea distantei pe care o poti parcurge - daca incepe sa scada consumul.

Perfect de acord...explicatia este buna...dar este pe langa ce am intrebat eu...vad ca si tu spui ca poate creste valoarea distantei pe care o poti parcurge...pe cand la mine...incerc de cateva posturi sa explic ca eu am range 630km si merg de 100km cu range neschimbat....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect, dar nu uita ca, pe parcursul celor 100 km, consumul mediu calculat - scade - cel mai probabil - automat range-ul calculat creste in loc sa scada, dar fiind in granita calculului din 10 in 10km, tu nu vezi nicio diferenta.

 

daca vrei sa vezi sigur asta - reseteaza BC1 si 2 - dupa care mergi cu masina la drum (sau mai sigur in oras), dar alearg-o - ca sa stii sigur ca nu sunt sanse sa creasca Range-ul... si atunci vedem cum sta treaba..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva adresa care trebuie modificata pentru activare range immo 3 golf 4 maxidot ?? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!