Jump to content

Coduri de login


adihor
 Share

Postare recomandată

Daca stie cineva sa-mi spuna care sant codurile de login ptr diferitele controlere la ECU? Care este manualul service ce le contine?

La Skoda am reusit sa intru doar la intruments 17 cu codul de 4 cifre

dat de dealer pe bucata aceea de plastic care se da cu cheile.....

M-ar interesa login-ul ptr modulul engine 01...

THX

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • draganuta

    11

  • terrabyt

    11

  • F l o r i n

    9

  • Spawn b93rlf

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 years later...

as dori si eu codul de login pentru canal 17- instruments. vr sa setez iluminarea bordului odata cu contact cheie pus la masina din semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Instruments: 11463 sau 01283 sau 13861.

L.E. Luate tot de pe forum. Nu le-am incercat inca.

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as dori si eu codul de login pentru canal 17- instruments. vr sa setez iluminarea bordului odata cu contact cheie pus la masina din semnatura.

chestia asta merge numai la audi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chestia asta merge numai la audi

Am vazut un VW Transporter care avea setat ca atunci cand puneai cheia in contact se aprindeau acele indicatoare. Doar ele.

Deci se pare ca merge si pe VW...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge si la vw dar doar la unele modele de borduri

Poti sa ne spui codurile instrument cluster-elor la care se poate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sunt curios ce controlere merg, eu am increcat la passat si golf parca, rezultatul fiind acelasi ca inainte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal.

eu am urmatorul IC:

Address 17: Instruments Labels: 3B0-920-xx5-17.LBL

Part No: 3B0 920 849 A

Component: KOMBI+WEGFAHRSP VDO V07

Coding: 21115

Shop #: WSC 00000

WVWZZZ3BZ5E054941 VWZ7Z0D9792211

Nu merge nici unul din codurile de login 11463 sau 01283 sau 13861.

Nu am reusit sa-mi fac adaptarea cu iluminarea bordului la contact.

...dar inca sper ca se poate - masina din semnatura.

Modificat de matcat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut ,

m-ar interesa si pe mine sa fac aceasta adaptare la masina din semnatura !

a reusit pana acum cineva ?!

daca vrea/stie cineva il rog sa scrie aici ! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare . Merge intradevar si la vw, dar numai la VDO si nu se poate cu vag-com. Nu mai cautati loginuri ca nu merg. La modelel immo2 nu se poate decat tot.La immo3 ai combinatie de cele 3(LCD,Scala,Limbi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai spune sa stim si noi.. cu ce se face? eu unu tin minte ca m-am jucat mai demult cu vag-com 6.07 pe masina din semnatura si mi-a mers.. iar acum nu imi accepta nici unu din cele 3 coduri de login. e posibil sa mearga o singura data.. sa ne lamureasca cineva..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu vag-com nu se poate( cel putin eu nu am reusit pana acum). Se citeste continutul eepromului din bord, se modifica o adresa si se rescrie la loc.Citirea/scrierea e poate face prin OBD sau clasic prin demontarea bordului.Cand ai citit eepromul da-mi un PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Pentru o Bora 2002 se paote face ceava sa iti afiseze pe BC km ramasi pina la realimentare {functie de consum} ca la passat ???

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt surios.......la mine nu imi arata consumu stand pe loc in L/h......din 2002 au bagat obtiunea asta.....sa fie din recoding?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiam eu, pentru modificare iluminare se modifica locatia:

0x1EC in firmware-urile unde VIN-ul este inversat (VWZWZZ... - procesoare pe baza de microcod Motorola)

0x1ED in firmware-urile unde VIN-ul nu este inversat (WVWZZZ.... )

Si apoi, la adresa aceea:

bit 0 - activare iluminare la contact

bit 1 - background

bit 2 - scala

bit 3 - ace

Modificat de alex_pescaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine ma interesat in principal sa imi arate pe BC km ramasi pina la pompa, ca la passat.

Modificat de Spawn b93rlf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum am promis revin cu rezultatul :

spawnb93rlfbx8.jpg

Acum 2 zile dupa ce am postat ma cautat @terrabyt si mia zis ca se poate face asa ceva,{ Rest Km Pina La Pompa } citind si rescriind eepromul de la port instrumente. Nepricepinduma la asa ceva am apelat la un tip din oras care face diagnoza auto pentru a citi si rescrie eepromul din bord. Datele care le-am luat din bord le-am trimis lui @terrabyt acesta modificindule. Am luat datele noi pe care le-am rescris in bordul masinii.

Tipul cu diagnoza mia luat pentru aceasta operatiune 50 RON

Rezultatul super ok

Ce a modificat in a acele date de la bordul masinii va trebui sa il rugam pe @terrabyt sa posteze ce si cum se face.

Multumiri @terrabyt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiam eu, pentru modificare iluminare se modifica locatia:

0x1EC in firmware-urile unde VIN-ul este inversat (VWZWZZ... - procesoare pe baza de microcod Motorola)

0x1ED in firmware-urile unde VIN-ul nu este inversat (WVWZZZ.... )

Si apoi, la adresa aceea:

bit 0 - activare iluminare la contact

bit 1 - background

bit 2 - scala

bit 3 - ace

Adresa pt iluminaj la punerea contactului este 0x1ED . Faza cu VIN inversat depinde de modul cum citesti eepromul din bord(nu are legatura cu tipu procesorului ,care apropo ii Micronas nu Motorola). Daca il citesti prin obd VIN e afisat normal, daca citesti eepromul clasic cu un programator VIN o sa fie inversat adica swap. Valoarea la adresa respectia este 110000 de fabrica. Dupa cum a zis si alex, bit 0 se trece pe 1 pt activare si in functie de modul cum sa fie iluminat se pun pe 1 si ceilalti. Ex: daca vrem sa fie iluminata scala, lcd fara limbi valoarae va fi 110111. bit 1 este pt lcd(ceas si km).

Pt a face aceasta operatie trebuie citi eepromul din bord, fie prin obd fie clasic. Nu se poate face cu vag-com, sau cel putin eu nu am reusit pana acum.Aceasta optiune merge la VDO immo3, la VDO immo2 nu se pot separa cele 3 combinatii, totul sau nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(nu are legatura cu tipu procesorului ,care apropo ii Micronas nu Motorola)

Cred ca nu ai fost atent la ce am scris... "microcod Motorola".... adica microcontrolere care folosesc microcod care stocheaza MSB primul si LSB ultimul :lol:

E o exprimare folosita curent...

Si chiar si asa, microcontrolerele de la Micronas au core bazat pe vechiul 65C02, care este derivat din Motorola 6800... care stocheaza date MSB first... :)

Datele care le-am luat din bord le-am trimis lui @terrabyt acesta modificindule. Am luat datele noi pe care le-am rescris in bordul masinii.

Daca @terrabyt nu vrea sa ne spuna, poate postezi cele 2 variante, cea citita initial si cea returnata de la @terrabyt si vedem prin diferente ce s-a facut...

Modificat de alex_pescaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu vroiam sa spun nu ziceam nimic. :lol:

Daca citesti eepromul prin obd , adresa este 0x1ED, daca il citesti manual o sa fie la 0x1EC. Original la adresa asta este valoarea 110000(binar) 30(hexazecimal). Avem mai multe combinatii: bit 0 este pentru activare, se trece pe 1, bit 1 este pt LCD(ceas si km),bit2 este pentru scala, si bit 3 pentru limbi. Ex: daca vrei sa lumineze lcd si limbile valoarea noua va fi 111011(binar) ,3B(hexazecimal). Eventual pune un fisier si exemplificam pe el. Altfel nu stium sa mai explic, mai simplu de atat nu se poate :D

Modificat de terrabyt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nu ne intelegem... :icon_thumright:

Eu mai sus (in postul #27) faceam aluzii voalate pe marginea a ceea ce spunea @Spawnb93rlf, in postul #25, referitor la modificarea pentru afisarea distantei pana la tank gol.

Probabil la repezeala nu ai citit cu atentie... :D

Modificat de alex_pescaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!