Jump to content

Functie in plus la computerul de bord - Range


voinea
 Share

Postare recomandată

La mine cu 908 de la RossTech - nu a mers

Ia de la cineva un vag409 si iti rezolvi treaba sau vagtacho / altfel vezi pe cinevain zona ta care te poate ajuta cu activarea

Da la tine merge activat Range

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si nu a patit nimik interfara? s-a mai putut reutiliza cu VCDS 908?

asi vrea si eu sa o incerc dar sa nu pateasca ceva interfatza! si sincer din pasiune asi vrea eu sa o activez ca nu e o filozofie, dar ma intereseaza partea hw!

mai am o interfata kkl pe serial, ideea e ca nush daca o sa o pot folosi cu adaptor RS232-USB! o sa o incerc si o sa vin cu detalii cand reusesc!

multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat eu citirea cu vag eeprom reader si cu hex-can 805.1...la un IC VDO cu nr. 1J0920845A

si nu a mers...a mers la airbag...si a ramas aprins...si nu se mai stinge...

interfata deocamdata e ok, pana la scanarea unei masini cu CAN

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai am o interfata kkl pe serial, ideea e ca nush daca o sa o pot folosi cu adaptor RS232-USB! o sa o incerc si o sa vin cu detalii cand reusesc!

multumesc frumos

Cu adaptorul RS232-USB nu faci nimic / citeste topicul de la inceput - s-a mai discutat treaba asta .

Daca tot ai interfata pe serial - folosest-o sub DOS si cu asta basta / Simplu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa nu aiba port serial la laptop si atunci nu face nimic.

Printre altele , am bordul "Component and/or Version: KOMBI+WEGFAHRS. RB8 V25". Fac vreo treaba cu interfata KKL???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu am vag-taho...cum asi putea sa aflu codul de login la IC?sau se potriveste de la unu la altu? daca da, ma poate ajuta si pe mine cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu ai cum cu vag com , ai nevoie de tacho sau comander pt a afla codul pin, vii la mine si iti aflu sau trimite bordu la cineva cu un curier sau un prieten si iti afla codul , eu pot dar sunt altii pe langa tine care te pot ajuta...Totusi ce vrei sa faci ca nu inteleg....vrei sa schimbi bordul cu altul sau cum? ce imo ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog - ramaneti OnTopic. Aici se discuta despre RANGE !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa folosesc VDS-pro pt activare range! ma gandesc in avans pt ca nu am apucat sa cobor pe grigul asta la masina...si maine imi fac curaj...de aia intreb din timp de toate sa nu ma ia prin surprindere unele detalii:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VDSPRO lucreaza doar sub dos si terbuie port serial la calc, nu merge cu adaptor. Oricum cu VDSPRO nu poti cativa range. Codul il citesti si cu Vag eeprom cu interfata kkl.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms frumos baieti, am reusit si eu azi sa-mi activez RANGE-ul.

am folosit o interfata kkl pe seriala si ca soft VAG Eepromer v1_18p, merge simplu in 5 min am rezolvat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu ai cum cu vag com , ai nevoie de tacho sau comander pt a afla codul pin, vii la mine si iti aflu sau trimite bordu la cineva cu un curier sau un prieten si iti afla codul , eu pot dar sunt altii pe langa tine care te pot ajuta...Totusi ce vrei sa faci ca nu inteleg....vrei sa schimbi bordul cu altul sau cum? ce imo ai?

ai PM...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog să renunţi la astfel de posturi. Nu interesează pe nimeni altcineva că i-ai trimis un mesaj personal. De aceea se şi numeşte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La RB8 V25 merge ? Si ce adresa ar trebui modificata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La RB8 V25 merge ? Si ce adresa ar trebui modificata ?

NU megre decat la VDO !

Cred ca ar trebui scris imens cu 72 la inceputul topicului ca:

Functia Range merge DOAR pe VDO immo 3....

Iar pe BOO respectiv RB8 NU este implementata aceasta functie , deci NU merge!!!

Modificat de RedFighter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este ca cei care posteaza aici aceste intrebari o fac fara sa citeasca topicul de la inceput sau macar cateva pagini in urma sa vada ca nu merge decat pe VDO .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de 37 de pagini se dicuta acelasi lucru, zilnic citesc pe fiecare pagian scrisa, cum intreaba cineva daca megre pe BOO sau pe RB8. Cred ca s-au psu toate intrebarile posibile si imposible despre range.

Un moderator ar trebui sa scrie frumos la inceput de topic toate datele (adrese de activare, etc) sa citeasca tot omu' inca de la inceput, cele mentionate mai sus, ca deh, navigarea prin 3 pagini e foarte dificila!

sorry de :)

Modificat de RedFighter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat sa activez si eu functia dar ulterior am vazut ca am immo2 deci nu se poate :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu privire la utilizarea unei intrefete hex can 805.1 impreuna cu VAGEEPROM Reader la citirea IC-urilor...interfata e ok dupa utilizarea cu softul amintit, am incercat-o pe o masina cu CAN, insa eu nu am reusit sa citesc un IC VDO cu nr. 1J0920845A (eu nu l-am citit ca sa activez range)...deci cei care vor sa incerce sa activeze functia range cu interfata pe usb au sanse sa nu poata citi eepromul...eu unul nu am reusit...

toate bune...

Modificat de sorin atanasiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat eu cu o interfata originala vagcom si nu a mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cu 607/704 am testat astazi si nu a mers ....

VCDS908 - am mai spus si eu - nu a mers nici la mine ... folositi serialul 409 - si va merge fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci daca iau o interfata seriala sigur reusesc?

un fost membru a incercat sa mi-l citeasca cu un VAGCommander si nu a reusit...nu stiu ce se intampla precis dar stiu ca se bloca cand incerca variantele de coduri...pentru logare...cred ca asta incerca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am reusit sa citesc cu 704. De la 805 in sus nu mai merge. Insa pentru sigurantza , folosesc o interfata seriala.

Cat despre vag-commander, am reusit odata sa stric un bord cu el. AM dat doar read ca aveam envoie de codul pin si nu stiuc e a modificat ca nu am mai putut folosi bordul . NU era ceva in eeprom modificat pentru ca am pus soft ok in el, cu eepromu dat jos si tot balarii arata pe ecran :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce tip de bord era cel care s-a defectat cind l-ai citit cu vag-commander?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorin atanasiu

sall la toata lumea... :offtopic:

se spun multe pe forumuri (ca sa incep si eu asa, mai filozofic putin) insa nu tot ce se spune pe forumuri, este adevarat sau mai bine zis complet.

Ca dovada chestia cu citirea unui NENOROCIT de EEPROM...cu o interfata seriala.

NU MERGE LA TOATE IC-urile VDO!!!

sa vada toti amatorii ca mine, si sa nu isi cumpere interfata seriala doar pentru asta.

Eu am incercat la un VDO cu nr. 1J0920845A si imi da eroarea COULD NOT LOGIN!!!deci nu contest ca unii dintre voi ati reusit cu un serial 409 sa faceti aceasta citire, dar se pare ca nu la toate VDO-urile merge treaba asta.ca sa nu mai zic de BOO/MOO care sub nici-o forma nu merg citite pe serial.

Recomand citirea cu un eeprom reader clasic adica scos eepromul, citit si remontat...

numa bafta

Modificat de sorin atanasiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!