Jump to content

Functie in plus la computerul de bord - Range


voinea
 Share

Postare recomandată

Din pacate nu merge la niciunul dintre voi. Bordurile de mai sus sunt immo 2 ambele!

Range a fost implementat doar la bordurile VDO immo3 pentru ca sunt aceleasi borduri ca si pe passatul b5.5 si le-a fost mai usor sa il faca cat mai tipizat! Codul trebuie sa fie cu 6 7 sau 9 la sfarsit pentru a fucntiona range si cu 920 la mijloc ceea ce inseamna can-bus. Am vazut mai sus un bord cu 919 , pe care nu a fost implementat range!

Modificat de RedFighter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am zis CRED, deoarece am vazut ca sunt VDO , nu m-am uitat si la terminatii. Scuze pentru inducerea in eroare. Bine punctat, RedFighter.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum spuneam - la mine nu am reusit sa activez functia.

Asta e bordul :

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Era bine daca faceai un print screen cam pe la adresa 0001E0 sau 000410 si vedeam sigur daca se poate activa

Eu cred ca merge...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Era bine daca faceai un print screen cam pe la adresa 0001E0 sau 000410 si vedeam sigur daca se poate activa

Eu cred ca merge...

Uite pozele :

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@shrek sus in bara ai edit dump, bifeaza rest km si dai write. Daca citeai mai sus, am mai scris treaba asta o data :D

Modificat de terrabyt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o bora 1.6 102 hp din 2001 nu stiu ce tip de motor. se poate efectua operatia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Functia range merge activata la bordurile VDO immo3, an. fab. dupa 2002 si la unele borduri RB8. Sunt doua tipuri de bord care se gasesc pe Golf si Bora dupa 2002:

  • VDO
  • Motometer/Bosch

Cele cromate sunt VDO, celelate pot fi VDO si RB. Cel mai bine se identifica cu agutorul unui vag-com.

De asemenea sunt modele de borduri VDO cromate si generatie 2001 , dar acelea sunt immo2 la care nu se poate activa optiunea range.

In concluzie cei care au bord cromat si masina dupa 2001 se poate activa functia. Ceilalti daca bordul e VDO merge, daca e RB nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ataseaza , te rog , un RB8 care merge activata functia

thank you

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la bord cromat te referi la inelele de la ceasuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

deci din ce citesc eu aici, nu exista nici o sansa sa se activeze pe un immo2?

daca iau un IC VDO cu nr. 1J0920845A, NU FAC MARE BRANZA? chiar daca e moca?

:rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sorin_atanasiu

Din pacate pe bordul 1J0920845A chiar daca e VDO maxidot, avand terminatia 5, deci fiind IMMO 2, nu se poate activa functia range, scria foarte clar in posturile anterioare daca citeai cu atentie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma intrebam daca ii rescriu eepromul si ii pun informatia de la unul cu immo3...adica imi pun niste intrebari de :stupid:

in fine...voiam sa ma conving

dar merge treaba cu iluminarea acelor la punerea contactului?sau ce altceva mai merge facut la el?

o alta intrebare...softul ala pe care il putem folosi cu interfata vag 403, merge si cu 805.1? fara sa ii omor CAN-ul?

multumiri...

Modificat de sorin atanasiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu intr immo2 si immo3 eeprom-ul au marimi diferite. Pe de alta parte nu stiu daca in eeprom se stocheaza soft-ul sau doar date si setari. Despre iluminarea bordului la punere contact se poate face hardware cu in fir la blocul lumini, dar asta e altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin nu merge deloc , nu poti sa faci prin rescriere din immo2 in 3 , ce bine era daca s eputea face asa ceva, Nu se fac cu vag comul chestiile astea, si vezi ca nu merge o interfata 403 sa pui soft de 805 ca se duce naibi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin nu merge deloc , nu poti sa faci prin rescriere din immo2 in 3 , ce bine era daca s eputea face asa ceva, Nu se fac cu vag comul chestiile astea, si vezi ca nu merge o interfata 403 sa pui soft de 805 ca se duce naibi...

am vazut ca s-a reusit, cu o interfata 403 si alt soft, citirea eeprom-ului...

intrebarea mea era daca cu o interfata 805.1 si cu softul respectiv, VAG118P3_VAG_EEPROM asta e numele directorului, se poate citi un eeprom...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...depinde si de modelul bordului.

Eu am citit bordul meu (VDO 2004) cu 311, 607, 704, si 805 si cu softul amintit de tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si a mers fara sa afecteze can-ul???

ca de asta imi este frica, cel putin asa mi s-a spus, sa nu folosesc interfata cu alt soft ca moare CAN-ul :)

deci...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interfetele KKL nu au CAN, asa ca pot fi folosite si cu alt soft.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

si eu am o indoiala cu privire la folosirea interfetei Hex-Can-Usb pt VCDS 908 cu prog. VAG_Eepromer_v1_18p. Nu pateste nimik interfata?a facut cineva experientza?si aici ma refer la cei care isi pot resofta interfata daca pateste ceva?!

mentionez ca bordul meu este VDO V23 si din ce am citit merge activata functia RANGE!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!