Jump to content

Functie in plus la computerul de bord - Range


voinea
 Share

Postare recomandată

Tare imi doresc si eu functia range la masinutza mea, bordul este VDO, dar este cineva din zona (Vrancea) sa ma ajute? Macar cu o interfata imprumut :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interfata vagtacho o ai [hardware-ul] ?

Pentru activarea Range-ului se poate folosi si cunoscutul VagCom 311...dar cu alt software :) . Procedura e aceeasi: citire eeprom/modificare valori/rescriere in eeprom...

@costelzb

Daca gasesti pe cineva cu VagCom 311, contacteaza-ma sa-ti explic procedura...Poate va merge :angry:

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crash Override
Daca gasesti pe cineva cu VagCom 311, contacteaza-ma sa-ti explic procedura...Poate va merge :lol:

si eu as fi interesat de procedura cu o interfata VagCom 311. Ce softuri imi trebuie si cum procedez? Masina mea este din 2001, dar se pare ca bordul este VDO. Uite ce imi zice Vagcomul:

Control Module Part Number: 1J0 920 845 AX

Component and/or Version: A4-KOMBIINSTR. VDO V09

Oare merge activata si la mine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca ai bord VDO, este versiunea de bord pe care nu merge activata functia! Iar softul se numeste VAG EEPROM Programmer.

Modificat de max4ever
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca are dreptate max4ever :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VAG-COM Version: Release 311.2-N

Control Module Part Number: 1J0 920 825 A

Component and/or Version: A4-KOMBIINSTR. VDO V09

Software Coding: 07113

Work Shop Code: WSC 05100

Additional Info: IMMO-IDENTNR: VWZ7Z0Y3071302

No fault code found.

Sa inteleg ca nici la mine nu merge.....asa e? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un golf 4 din 2002, 1,6 16 V, AZD, am computer de bord , merge sa activez functia range si as mai vrea sa stiu daca pot deschide/inchide geamurile din cheie de la distanta?(am inchidere centralizata din fabrica).

Multumesc!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru range depinde ce tip de bord ai, pentru inchidere/deschidere din cheie fa un test : baga cheia in usa soferului si tine cateva secunde cheia rasucita in yala pe deschis . Daca geamurile coboara poti activa functia. Tot asa incearca si pe inchis.

Sa activezi aceste doua functii iti trebuie 2 interfete , 2 softuri si pricepere ca trebuie modificate si rescrise niste valori.

Am vazut ca esti din Bucuresti , vezi ca sunt mai multi care fac aceste setari si te ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper sa nu fiu off topic dar ati mai cautat o rezolvare si pentru noi cei cu borduri B00 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimic deocamdata pentru BOO!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei.toledo
Tare imi doresc si eu functia range la masinutza mea, bordul este VDO, dar este cineva din zona (Vrancea) sa ma ajute? Macar cu o interfata imprumut :)

Te pot ajuta eu dar la Galati in caz ca ai bord VDO 100%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

@costelzb daca e VDO, ai inele cromate si e din 2002 (in acte) 99.99% merge activata functia Range :)

L.E. sau poate doar 99,98% :D

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E din 2001 si nu are inele cromate :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

cuiuda sunt si VDO fara inele cromate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu...

Dar eu ziceam ca daca indeplineste cele 3 conditii atunci 99,99% ( :rolleyes: ) se poate activa Range. Intr-adevar, am activat Range si la borduri fara inele si daca nu ma insel am reusit si la un Golf din 2001 (in acte)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe immo 2 nu merge activat range-ul indiferent daca e VDO sau nu. Cel putin eu am incercat pe diverse immo 2-uri chair si cu inele cromate (la colegul DjHojd)si nu a mers. Costelzb are immo 2 (respectiv 1J0 920 825 A , 5 insemnand ca e immo 2 ;))

Modificat de RedFighter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VAG-COM Version: Release 311.2-N

Control Module Part Number: 1J0 920 825 A

Component and/or Version: A4-KOMBIINSTR. VDO V09

Software Coding: 07113

Exact acelasi bord am avut si eu pe fostul G4 si nu am reusit sa activez range-ul

Citirea eepromului se facea partial.

Poti insa sa iti faci activarea iluminarii scalei / display sau background la punerea contactului pe tipul tau de IC .

Totusi - ca sa stai cu inima impacata , gaseste pe cineva care sa iti citeasca eepromul si ataseaza-l si tu aici sa vedem ce ai pe masina .

Altfel, cred ca ducem discutia la infinit !

Seara buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor.

As dori sa stiu daca se poate activa si la mine functia Range.

Masina este din noiembrie/2004 si bordul fara inele cromatice.

Adresa 17: Instrumente bord Eticheta: ROJ\1J0-920-xx5-17.lbl

Num

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Se poate activa la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu am tipul de bord la care nu se poate activa range-ul:

Controller: 1J0 920 826 A

Component: KOMBI+WEGFAHRS. RB8 V11

Am tot cautat sa-mi schimb bordul si am gasit ceva pe okazii. Am intrat cu vanzatorul in discutii si mi-a dat urmatorul raspuns: Ar fi mai multe solutii; 1. Clusterul tau sa fie VDO (asta vezi la o scanare cu vag)- in cazul asta se poate rescrie softul din eeprom sa aibe si functia de range (vi in TM si intr-o ora se rezolva); 2. Clusterul sa nu fie VDO - asta implica demontarea fizica a epromului din cluster si rescrierea lui (deplasare in TM operatia dureaza cam 4h).; 3. Sa-ti cumperi un cluster VDO care are functia asta - nerecomandabil, varianta cea mai scumpa.

Se poate face pasul 2 ??

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si care este pretul pentru a doua posibilitate ? Risti ceva facand aceasta operatiune ? Eu mi-am activat aceasta functie , la inceput am fost cu ochii tot pe computer sa vad cati km mai pot face , acum nici nu il mai bag in seama .

Concluzie : nu merita investiti bani multi doar pentru a avea aceasta functie , parerea mea .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aiurea. Au incercat colegii cu bitii si nu s-a gasit solutie. S-au citit eepromurile si desfacute si prinm cablu.. nicio sansa pt motometer/bosch

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu metoda prin care se scrie Eepromul este problema, ci informatia care trebuie rescrisa in el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor, am si eu o intrebare in legatura cu activarea range-ului si a geamurilor up/down este cineva in Cluj care ma poate ajuta si pe mine cu aceasta chestiune? chiar daca sunt doar inscris dar va urmaresc post-urile de mult :P

Am un VW Golf 4, an.2000, 140CP, 1,9TDI, Computer de bord etc.

Ce informatii ar trebui sa va expun pentru a stii daca se poate instala si pe masinuta mea range-ului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!