Jump to content

Functie in plus la computerul de bord - Range


voinea
 Share

Postare recomandată

@danut82 Depinde de care bord ai daca este VDO merge!

@marrio Nu e de ajuns softul Vagtacho iti trebuie si interfata care difera de Vagcom(cu Vagcom nu poti citi/scrie ECU)

@hremus Sunt citeva mici diferente dar nu stiu sa-ti zic (este vorba de versiunea ECU)oricum eu am avut V2.3 iar acum am V2 si nu se vede vreo diferenta.

Modificat de max4ever
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista totusi cineva din Bucuresti care sa activeze functia asta?(logic si sa vada daca intr-adevar merge activata?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am scanat cu vag comul si se pare ca am bord marelli! e posibil? se poate face pe tipul asta de bord activarea functiei range? masina e cea din semnatura!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dumping

Cineva spunea (...si avea dreptate) ca, de regula, functia se poate activa doar la masinile din 2002(in acte) in sus. Si sa aiba ceasurile din bord cu inele cromate(nu este obligatoriu...spun din proprie experienta).Deci la tine sunt putine sanse de reusita.Ar fi bine sa postezi toate informatiile legate de bord.Sper sa nu gresesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te-am innebunit cu activarea functiei range la masina mea. ! sry, da imi doresc chestia asta nespus sa o am la masina! ai putea sa-mi spui exact ce informatii ai nevoie sa iti poti da seama daca merge?sa fac scanarea si sa notez tot? ms anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...putea sa-mi spui exact ce informatii ai nevoie sa iti poti da seama daca merge?...

Salut,

Scaneaza cu vagcom modulul 17[instruments] si posteaza toate informatiile(copy/paste :) ).Intreaba-l si pe "terrabyt" ca el este "profesor" si sigur are mai multa experienta in domeniu. :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma ajuta cineva in Bucuresti cu activarea inchiderii geamurilor electrice la armare ? am un golf 4 cu alarma din fabrica , userul " diagnoza " a spus ca merge la masina mea dar nu are cu ce sa-mi activeze optiunea .

Ma poate ajuta cineva , desigur contra cost.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pt. doritori pot cativa functia range (exceptie Golf 5 sau superioare). Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor.

Am incercat la intalnirea de astazi sa activez functia range la un coleg de forum cu un Golf4 din 2003 cod motor AXR.

Am folosit un Vag Tacho v2.2

M-am conectat la IC ( VDO ) si am dat read eeprom.L-am citit insa nu am gasit o modalitate sa salvez asa ca am copiat continutul eeprom-ului intr-un fisier .txt pe care il si atasez acum.

Intrebarea e cum il pot edita si transforma intr-un fisier .eep pentru a-l putea scrie tot cu ajutorul Vag Tacho-ului.Ma poate ajuta cineva cu un sfat ?

golf.txt

Modificat de ToledoGl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ToledoGl

Curios...cum sa nu poti salva fisierul citit? File>>Save File . Vezi ca fisierul este salvat in locul unde ai instalat/copiat VagTacho.Fii atent la extensia fisierului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.M-am uitat acum.Ai dreptate.

Am fost eu neatent , am crezut ca imi apare ceva in genul la Vagcom si salveaza el automat.

Merci pentru sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De o saptamana are si Golful meu functia Range activata. cu aceasta okazie am rezolvat si problema codarii corecte a IC-ului. Multumesc celor care au fost amabili si mi-au dat o mana de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ieri golful meu are functia Range activata. multumesc colegului de pe forum care m a ajutat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de cand am auzit ca exista functia range ma chinui sa o activez la masina din semnatura :Driver: din pacate nu am pe nimeni prin zona apropiata sa vada daca se poate sau nu!

Modificat de dumping
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...sa vada daca se poate sau nu!

Scaneaza cu vagcom IC si posteaza datele citite.Dar, dupa parerea mea, NU cred ca se poate activa aceasta functie. :soare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bordurile Motometer/Bosch sunt diferite de cele facute de VDO. Dimensinuea fisierului e mai mica deoarece si eeprom e mai mic(la vdo e 2kb iar la bosch 1kb). Si organizarea difera fata de VDO (alta configuratie hardware, alta ganditura :banghead:) , de aceea nu ai adresa 416 . Uitate in fisier si spune-mi ce valoare ai la adresa 0x381, daca ai 00 atunci modifica in 02(hexazecimal)si vezi daca se activeaza "range".

Eu cred ca am putea utiliza (

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...cind gasesc un RB8 incerc si spun la toata lumea.

Prin ce metoda si cu ce interfata se citeste epromul din acest tip de bord? La VDO eu am folosit VagTacho 1.7...Merge si la bordurile Motometer/Bosch sau se foloseste varianta "hard"? Spune-mi te rog KOMBI+WEGFAHRS. BOO V01 ce productie e? Bosch?

@draganuta

Ai aflat daca se poate citi/scrie epromul din IC si cu VDS-pro? Oare terrabyt nu a mai aflat sau experimentat nimic? :banghead:

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin ce metoda si cu ce interfata se citeste epromul din acest tip de bord? Vag K+Can commander.

Spune-mi te rog KOMBI+WEGFAHRS. BOO V01 ce productie e? Bosch? Nu stiu verifica pe NET (posibil MOTOMETER)

Ai aflat daca se poate citi/scrie epromul din IC si cu VDS-pro? IC nu se poate citi/scrie cu VDS. Motivul:lipsa cod login valabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BOO si MMO sunt Motometer, la alea nici nu are rost sa te chinui.

RB8 si BPV sunt Motometer/Bosch.

0x381 e adresa care ar fi teoretic pt unele functii. Default e 00, daca modific in 02 ar trebuie sa fie activa functia range, daca pui 0B ar trebui sa fie activ si iluminatul si range. Puteti incerca sa modificati si alti biti din cei 8 la adresa respectiva sa vedeti daca se schimba ceva.

Eu am incercat cateva variante si doar la 0B s-a activat iluminarea(mai slaba putin) cu contactul pus, in rest nici o schimbare.

Am inceracat pe RB8 v24 , v21, v27 si pe cateva BPV dar acelasi rezultat la fiecare. Daca mai aflu ceva va anunt.

De citit/scris merge cu vagtacho de la 2.2 in sus si vag k+can, la care nu merge prin obd se poate desface bordul si citi eeprom manual.

p.s dupa fiecare scriere prin obd trebuie resetat bordu, scoateti sig sau borna si o puneti la loc, apoi verificati. :Driver:

Modificat de terrabyt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BOO si MMO sunt Motometer, la alea nici nu are rost sa te chinui.

Adica nu se poate obtine nimic ? nici un range sau o iluminare a acelor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut si eu o scanare cu vagul, nu am putut salva fisierul dar mi-am notat urmatoarele date:

Vag no 1J0290825 A; soft coding 01113; Component KOMBI+WEGFAHRS. BOO V04; extra: ident. nr. WEGFAHRS.: VWZ620Y2090948

Se poate activa functia range?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

'dumping' date='

Nu se poate activa (de fapt este psoibil dar NIMENI nu a stat sa verifice toate posibilitatile si necunoscind adresa ce trebuie modificata raspunsul este = nu se poate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

draganuta: de ce nu ai incercat tu sa gasesti solutie pentru ceasurile motometer ?!

:blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cind gasesc adresa pt. bordurile Motometer/Bosch anunt. Pina atunci mai caut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!