Jump to content

Totul Despre Zamac


Fikat
 Share

Postare recomandată

salutare coforumisti. sunt interesat sa sudez/lipesc/sectionez niste piese din zamac. respectiv niste ornamente de bord turnate, sunt din acelasi material cu macaralele de usa cred.

ce posibilitati am sa le tai, sa lipesc capetele si apoi sa recromez bucatile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate suda cu flacara de butan... super! tre sa aflu un pret... desi am de sudat fix 2 cm patrati doar... sa nu ma omoare de bani

mda... 30 eur 10 buc. mai ma gandesc... poate gasesc totusi pe cineva sa imi sudeze direct

Modificat de Fikat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti suda si aluminiul, eu stiu ... intr-adevar, e scump dar si pe mine ma batea gindul odata.

Daca te pasionaza, luam impreuna o doza de 10 buc ... practic tie nu-ti trebuie decit o bagheta. Poate mai sint si altii interesati. Mie mi-ar trebui citeva baghete poate 3, max 5 buc.

Cu autogenul nu stiu daca merge, temperatura e prea mare - hai sa spunem ca dai mai putin oxigen si micsorezi flacara, dar nu stiu daca rezista lipitura apoi problema e ca-ti trebuie material de umplutura. Sincer , nu stiu ... imi aduc aminte doar ca parca cineva a zis mai demult pe forum ca nu se puteau suda sub nici o forma bratele de semnalizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diferenta e ca eu sectionez o bagheta si apoi vreau sa finizez capetele. nu sa sudez 2 bucati una de alta. fiind ornament de bord nu e supus la stress , deci nu se va rupe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ar mai fi adeziv din ala - bicomponent, cred ca e suficient.

incearca totusi cu autogenul, pe alta bucata, de test - sa nu ti-o topeasca. E foarte riscant, parerea mea.

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate recroma peste? ca bagheta va merge la recromat, ptr aspect perfect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa vad ce si cum face mesterul "sudarash" cu galeria de admisie aia a mea fisurata si cu manerul semnalizatorului, care eu unul stiu ca e de zamac si care e rupt :lol: (caci le-am dus la sudat) si cand am vesti va spun si voua (poze included).

:D dupa spusele omului daca ii fac rost de electrozi de lemn imi sudeaza si 2 dulapuri unul de altul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai, se poate recroma orice, chiar si plasticul ! Insa initial trebuie acoperit cu un strat fin de cupru, fie prin cufundare in baie fie prin pulverizare - naiba stie - nu stiu decit ca asa ar trebui sa fie la toate cromarile, nu si cum e exact-exact. Aveam pe acasa procedura exacta, dar n-am tinut-o minte ca nu voi reusi sa fac asta, desi m-ar pasiona (pentru o rezistenta f mare a cromului, solutiile cele mai bune erau pe baza unor substante toxice - cianuri, daca nu ma insel; ei bine, in tara asta de kkt, nu mai poti face nimic legal, pentru ca toata lumea se spala pe maiini - fie nu vor sa dea aviz de mediu fie iti trebuie niste cerinte care de care mai absurde si iti trebuie fonduri uriase pentru a le asigura - deja nu mai e pentru orice atelier de la colt de strada). Nu cred ca exista persoane serioase, fie care sa stie asta, fie care sa se complice atit ... caci din ce am vazut, exista multi nemultumiti de serviciile celor care se ocupa cu cromare.

Cromare direct pe zamac, cred ca va fi un caca -maca din cauza oxizilor ... astept sa fiu contrazis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cromare direct pe zamac, cred ca va fi un caca -maca din cauza oxizilor ... astept sa fiu contrazis.

nu ai de ce sa fii contrazis ...

cromarea se face in felul urmator :

baie in cianura ,

cositorire pentru umplerea golurilor ,

cuprare pentru protectie impotriva oxizilor ,

nichelare dura ca si suport ,

si in final cromarea propriuzisa (cu slefuirea de rigoare pentru luciu ) :rolleyes:

Modificat de ultimul venit
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

se poate sterge. nu mai este de actualitate si nici nu mai am neclaritati. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!