Jump to content

Compatibilitate jante-anvelope


Aditu
 Share

Postare recomandată

pe ce alte modele de masini din grupul VAG merg jantele din aluminiu, cele originale, de pe un B6?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna

:icon_thumright: Intrebare pentru colegii mei mai luminati decat mine: jante de tabla pentru Passat B6 pe 16" (in talonul masinii sunt trecute ca dimensiuni 205/55/R16) - pentru iarna se potrivesc oare anvelope 195/60/r16 C (cel care vinde marfa ma asigura ca da, eu insa as avea nevoie de o parere avizata).

Multumesc anticipat pentru raspuns. :)

Modificat de BN23RZV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merg puse pe un Golf 4 TDi jante de 14" sau vor atinge etrierii din fata?

care e latimea optima pt jante de 15": 6 sau 6,5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare tuturor ! help pls ! am o skoda octavia ... si vreau sa-mi iau 4 jante de tabla ! pe roata mea de rezerva am ET 38 si cele care le-am gasit sunt ET 33 !!! SE POTRIVESC? et stiu ca e distanta dintre butuc si mijlocul rotii sau ceva de genu .... merci anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

poti sa-i monntezi 185/60R14

merg puse pe un Golf 4 TDi jante de 14" sau vor atinge etrierii din fata?

care e latimea optima pt jante de 15": 6 sau 6,5?

Salut

ET 33 iti scoate roata putin in afara

daca vrei treci pe la Autozone si iti facem consiliere, nu te costa nimik si avem jante si anvelope pe stoc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Pe masina din semnatura am jante alu+anvelope 205/55/R16. Am decis ca pentru iarna sa iau jante de tabla + anvelope 195/65/R15. Pana aici cum suna? Am preferat sa folosesc tabla in loc de alu pe perioada iernei.

Se potrivesc cele din tabla cu descrierea de mai jos ?

Latime/diametru janta 6 J JANTA DE 15 TOLI (INCH)

Parametri numar prezoane 5

distanta intre prezoane (mm) 112

diametru gaura centrala (mm) 57

ET (dezaxare) 47

De incaltat sa le iau Michelin Alpin A3/A4 sau Dunlop WinterResponse/Winter 3D ?

multumesc mult pentru raspunsuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da se potrivesc fara probleme jantele de mai sus indicate de tine. Pentru anvelope alege Dunlop 3D.

O seara buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna

:Driver: Intrebare pentru colegii mei mai luminati decat mine: jante de tabla pentru Passat B6 pe 16" (in talonul masinii sunt trecute ca dimensiuni 205/55/R16) - pentru iarna se potrivesc oare anvelope 195/60/r16 C (cel care vinde marfa ma asigura ca da, eu insa as avea nevoie de o parere avizata).

Multumesc anticipat pentru raspuns. :P

In principiu merg, ca si dimensiune (au circumferinta mai mare cu 1.3% decat 205/55 si cu 0.9% mai mare decat 195/65R15), DAR! Eu NU as recomanda sa pui anvelope de tip "C", adica de tip Cargo, pentru ca sunt mult mai grele, sunt ranforsate suplimentar pentru a suporta greutati mai mari. In timp iti va afecta (defecta...) directia si suspensiile.

Asa ca in particular la acele anvelope, as zice NU!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

buna ziua !

am o intrebare si sper ca ma poate ajuta cineva .....am gasit niste jante 5x112,r16,7jxh2 et 28 pe care vreau sa pe pun pe un golf v cu anvelope 205 55 r16.intrebarea este dc sunt compatibile pe masia ,din cate observ et e 28 iar pe ceea ce se gaseste pe masina e undeva la 38-40 cred

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee ..BBS CK 18 5x112 cu anvelope 235 40 18 merg pe Bora? Bineinteles cu adaptoare la 112, dar ma refer ca dimensiuni. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte util topicul.

Am si eu jante de 15 si anvelope de 195/50/R15 de vara.

In talon sunt trecute ca optiuni doar 175/50/R13 sau 185/60/R14. Pe capacul de la benzina pe langa cele doua din talon apare si 195/50/R15. Probabil din economie de pix romanul nu a trecut toate 3 specificatii.

Intrebarea este daca sunt potrivite anvelope 185/60/R14 pe jante din tabla 14, OEM Golf 3, pentru sezonul de iarna sau ar trebui sa ma orientez spre alt tip?

Multumesc anticipat celui care va raspunde :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iarna anvelopele cu cat sunt mai inguste cu atat mai bine. Daca le ai pe 14 sunt ok.

O seara buna

Modificat de macristian1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna

scuze daca sunt off-topic

care e explicatia ca anvelopele de iarna e bina sa fie mai inguste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna

scuze daca sunt off-topic

care e explicatia ca anvelopele de iarna e bina sa fie mai inguste?

buna,

cu ce tai mai usor piinea? cu "mouseul"? sau cu cutitul?

aluneci mai mult daca suprafata de rulare este mai mare...

rezistenta la inaintare este mai mare cu cat suprafata de rulare este mai mare..

or mai fi si altele.

Modificat de ktor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o intrebare, cartea masinii la polo recomanda dimensiunile 195/55/r15...ce se intampla daca ii pun 195/65/r15?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt bun la fizica dar pe princiupiu acesta eu zic ca nu merge ca doar n-avem patine, la fel si cu suprafata daca e mai mare rezulta forte de frecare mai mare, poate singura explicatie ar fi ca in cazul in care drumul e acoperit un cauciuc mai ingust are sanse mai mari sa ajunga la asfalt prin afundarea mai usoara in stratul de zapada, dar nu totdeauna acest lucru e posibil

deci nu stiu ce concluzie sa trag de aceea intrebam aici ca sa aud o parere avizata a producatorilor de cauciucuri daca nu macar niste dovezi mai stiintifice, exemple pro si contra am auzit destule dar nimeni nu a adus argumente riguroase

L.E. - cum ar fi franarea/demarajul pe niste roti ca niste patine (cutit)? doar cu directie buna fara propulsie si franare nu ajungi nicaieri

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog cine are idee daca intra jantele astea pe Golf4/Bora sa imi spuna si mie :rolleyes:

235/40/18 ET 34 8.5J Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. As dori sa-mi pun pe jante de 15 anvelope de vara Michelin de 205/70 R15 pe un passat B5.5. Credeti ca se potriveste? Si de ce se poate lega RAR in acest caz? Multumesc. O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt un golf 5 ce ar fi mai bun: 185/65 R15 sau 195/55 R15?

janta are et45

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si eu intr-o dilema, dar poate ma ajutati voi.

Acum cu venirea anotimpului rece :frigbaitata: , si odata cu schimbarea cauciucurilor de vara cu cele de iarna, m-am gandit ca pe jantele de 15, sa imi pun pe spate cauciucuri 205/65/R15, iar pe fata sa imi las cauciucurile exact cu marimea omologata de catre cei de la RAR, adica 195/65/R15.

In concluzie ce parere aveti, e vreo problema daca pe spate in loc de 195/65/R15 imi pun 205/65/R15, si pe fata las 195/65/R15? :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si eu intr-o dilema, dar poate ma ajutati voi.

Acum cu venirea anotimpului rece :frigbaitata: , si odata cu schimbarea cauciucurilor de vara cu cele de iarna, m-am gandit ca pe jantele de 15, sa imi pun pe spate cauciucuri 205/65/R15, iar pe fata sa imi las cauciucurile exact cu marimea omologata de catre cei de la RAR, adica 195/65/R15.

In concluzie ce parere aveti, e vreo problema daca pe spate in loc de 195/65/R15 imi pun 205/65/R15, si pe fata las 195/65/R15? :unsure:

preferabil este sa montezi aceeasi dimensiune de anvelope, si mai ales pe cele cu aderenta mai buna pe spate (contrar parerii ca trebuie sa ai navelope de iarna pe fata si pe spate....lasa ca merge si asa) pentru ca pe fata ai oricand volan ca sa redresezi "situatia", spatele odata "fugit" la revedere; daca ai anvelope de vara pe spate o sa se blocheze rotile mult mai repede la franare, iar pierzi controlul; poti sa iesi in decor si cu 20km/h din cauza spatelui care iti derapeaza in viraje. in ceea ce priveste strict dimensiunile anvelopelor tale...diferenta nu este foarte mare, doar sa ai anvelopele cu aderenta mai buna pe spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am vorbit despre anvelope de iarna pe fata si pe spate de vara.

Pur si simplu am intrebat daca exista efecte nedorite in cazul in care pe spate in loc de 195/65/R15 imi pun 205/65/R15, si pe fata las 195/65/R15?

Astept cateva pareri ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

Pe masina am in acest moment cauciucuri de ploaie 225/50 R16 si as dori sa pun cauciucuri de iarna 205/55 R16. Jantele sunt de 7J sau 7,5J - nu sunt sigur.

Se poate face aceasta miscare si sa fie totul ok dupa aceea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da anvelopele sunt standard pentru aceasta dimensiune la jante, deci merg. Ai grija la ET cauta ca ET sa fie intr minim 39 si maxim 45-50 la jante de 7J x 16.

O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!