Jump to content

Compatibilitate jante-anvelope


Aditu
 Share

Postare recomandată

Pe POLO 9N intra fara probleme 185/65/R14.Eu am dimensiunea asta la anvelopele de iarna pe jantele originale ale masini. Pot sa afirm din experienta ca cauciucul cu cat e mai lat si janta mai mare cu atat masina e mai stabila apare senzatia aia "ca te lipeste de asfalt". Iarna insa sa mergi cu 195 sau 205 latime la polo e nebunie pt ca nu ai aderenta suficienta pe zapada. Pe gheata doate derapeaza. Dupa parerea mea iarna 175 sau 170 / 70 R14 si vara 195/55/R15. Latimea exagerata darama directia din cauza gropilor. VW Romania recomanda pentru Polo, Golf sau Passat confortline jante de maxim 16 toli.

Problema cea mai mare sunt GROPILE cauciuc subtire (35 sau 40)+groapa=janta sparta sau cauciuc taiat. Pe Polo am vazut ca intra maxim 18 toli cu 205 sau 225 latime si un talon de 30-35.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gresit. problema cea mai mare este soferul care se plange de gropi si nu le ocoleste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EFlavius,

ai tu pe Polo 185/60 14", dar pe janta de 6J banuiesc. Stiu si eu ca se poate. Eu vroiam sa aflu daca are cineva dimensiunea asat de anvelopa pe janta de 5J.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu.Cred ca e 5J janta ca am recomandat 175 latime dar ele au cauciucuri de 185 de iarna si unu deja l-am taiat pt ca iese un pic din janta.Am luat acum niste jante de passat si o sa-mi pun 195 pe ele.205 mi se pare prea lat.Ceea ce nu stiu e talonul si nici cum sa-l calculez ca sa nu se deregleze vitezometru. Cred ca o sa trag cu ruleta pe ale vechi si dupa aia iau cauciucul in functie de diametrul celui vechi.

gresit. problema cea mai mare este soferul care se plange de gropi si nu le ocoleste.

Frate du-te pe Domasnea sau Plugova pe drumul "PAN European 70" (intre Severin si Timisoara) ca mai nou asa se numeste si daca tu ocolesti toate gropile eu nu stiu ce sa zic.Cauciucul l-am taiat la o linie de tramvai pe banda exterioara dar nu s-a spart dar nici cu 170 nu mai am curaj sa merg cu el.

Modificat de EFlavius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste mai Flavius calculatoarele astea online de dimensiuni jante/anvelope, cum e cel din link-ul de mai sus de la carBible, si vezi ce ti se potriveste pentru preferintele tale astfel incat sa nu ai abateri mari la viteza.

Si zici ca 185 pe janta de 5J ai? Ai cumva siniste poze? Eu deja nu am mai schimbat dimensiunea, am luat tot 165 pe jantele de 5j. Dar sunt curios cum ar fi venit cu 185... :D

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pe mine ma bate un gand sa incerc ceva mai mare pe aceleasi jante

acum am 205/60/15 cu j7

as incerca 225/55/15 pe acelesi jante (am verificat pe carbible si ar merge)

am ET37 si cauciucul de 225 va iesi cu 1cm in afara si 1cm in interior fata de actualul

am avut pe alta masina 225/40/18 , le apreciez dar am o bucata de drum neasfaltata si era un chin cu masina aceea

acum apreciez un talon mai mare dar as dori sa imbanatatesc comportamentul pe traseu virajat si sa nu-mi sara rinichii pe drum de piatra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alege un compromis... cel pe care l-ai zis, sa stea mai bine pe sosea da sa ai si talon cat de cat ca sa nu iti clante dintii :angry: Sau ceva pe 16, dar nu cred ca vrei sa schimbi si jantele :angry:

225/55/15 merge mai bine pe 7J se pare, cele de acum sunt la limita(inguste) pentru 7J.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa a venit masina stock

am cui sa dau jantele actuale dar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine. Oricum poti sa pui mai late si mai joase linistit, 225/55 15", pe astea de 7J, mai ales ca ai 130CP, si nu sunt nici f joase. Dar optic ar veni mai proportinonat ceva pe 16, cu 225/50 16". In plus ar creste un oi diamtrul rotii, deci o garda la sol o idee mai mare, dar insesizabil cred.

Eu pe drumurile nosatre sunt adeptul unei anvelope cu talon ceva mai inalt ca sa mai amortizeze socurile.

Citeste pe forum si vezi colegii de forum ce roti mai au pe dimensiunile astea :angry:

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am acum pe masina R14 185/55 ..pe jante de tabla, nu stiu ce J are janta; Doresc sa pun anvelope de iarna R14 175/65 si nu stiu daca se potrivesc. Mai exact, nu ma va deranja ca sunt mai inalte , dar pentru ca sunt mai inguste la partea superioara (175 fata de 185) nu stiu daca la partea inferioara, unde intra pe janta ..daca sta bine sau nu :). Pareri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vei avea o abatere de 4,29%

cred ca merg

doar sa fii atent ca atunci cand mergi cu 100km/h de fapt ai 104-105km/h

dispare practic protectia oferita de fabricant care lasase o abatere de 5-6% la vitezometru adica te aropii de viteza reala

e bine sa-ti masori viteza reala cu un gps - inainte si dupa

mai stai pe link-ul acesta ca e f.f. folositor

http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg2.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, cat de curand doresc sa-mi achizitionez si eu niste jante de 17" pentru Passat-ul meu. Dar am si eu niste nelamuriri ... cel de la care am cumparat masina din Franta mi-a recomandat sa nu pun jante mai mari de 16". Afecteaza in rau dimensiunea jantei ? adica pot aparea probleme la planetare, directie in sensul asta .... Din cate am citit pe forum am inteles ca nu o sa mai arate exact nici viteza, sau nu o sa mai inregistreze corect km parcursi ? plus ca am vazut ca acelasi model de janta poate fi 7.0x17", 7.5x17",8.0x17" ... se refera la latimea jantei ? care e cea mai indicata pentru un Passat ? dar cauciucurile ? pentru janta respectiva erau compatibile urmatoarele dimensiuni: 205/50R 17 215/45R 17 225/45R 17 235/40R 17 245/40R 17 - care e cea mai indicata ? pentru ca nu vreau sa-mi frece in interiorul aripii. plus ca dupa ce le montezi am inteles ca trebuie reglat unghiul de fuga altfel o sa te scuture cand franezi ... Ma gandesc sa-mi iau de 17" intrucat intre 15" si 16" nu este aproape nici o diferenta vizibila, asa ca daca nu e recomandat de 17" nici nu ma mai obosesc sa imi cumpar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am si eu o nedumerire...se modifica garda la sol in functie de jentiile +anvelopele care le pui?Vorbisem cu un "mecanic" si imi recomandase alte cauciucuri pe motiv ca mi-ar ridica garda la sol cu inca vreo 1,2 cm?!

post-29452-1218899444_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se modifica tot atat cu cat se modifica raza rotii fata de cea initiala.

Totul se poate calcula exact folosind informatiile de pe Carbible (site catre care a fost pus din nou un link de catre gabibt) si calculatoarele online de pe acel site sau de pe Miata.net Tire Size Calculator. Pe acest din urma site nu uitati sa bifati butonul "metric" pentru a avea dimensiunile in milimetri; altfel le veti avea in inch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei.toledo

Mi-am cumparat ieri niste jante de aliaj pentru Seat-ul meu Toledo pe 15.

Cel de la care le-am luat avea pe ele cauciucuri cu dimensiunea 205/60/r15.

Dimensiunea pe care o am trecuta in talon este 195/65/r15.

Vroiam sa stiu daca pot pune pe jante cauciucuri 195/65/r15 ele avand 205/60/r15 , deci sunt putin mai late.Jantele sunt 6.5j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune linistit 195/65/r15. Vei vedea ca sunt mai ieftine si mai usor de gasit :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ToledoGl, da sigur ca poti pune anvelope 195/65 R15 care sunt mai avantajoase, asa cum spune X-Ecutor, mai ales ca sunt trecute in talon, mica diferenta care exista fata de cele vechi, 3,7 mm pe raza (1,2%) nefiind semnificativa, asa cum se vede in imaginea anexata.

post-3245-1219218056_thumb.jpg

Ma intreb totusi daca si vechea dimensiune era standard la Toledo, sau daca era vorba despre niste anvelope atipice puse pentru aspect de vechiul proprietar; inclin sa cred ca e vorba despre varianta a doua ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei.toledo

Multumesc de raspuns.Deci voi cauta 195/65/r15 pentru a fi in concordanta cu ce scrie in talon.

Cele 205/60/r15 au fost puse de propietar probabil pentru ca erau mai late dar si pentru ca talonul era mai mic si era imbunatatit aspectul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am urmatoarea dilema...eu am luat masina cu anvelope de urmatoarea dimensiune 195/50/R15...

in talon am dimensiunea 195/65/R15..cu dimensiunea asta,daca am calculat pe site-ul miata.net ,imi zice ca ar fi o eroarea de 10 Km/h....care ar fi explicatia?imi dauneaza mie cumva chestia asta?vreau sa schimb anvelopele pentru ca e prea joasa cu cele pe 50...

post-29452-1219509244_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ma puteti ajuta cu un sfat, pentru urmatoarea problema: am pe masina 205/55/16, ca in talon. Vreau sa maresc latimea caii de rulare, talonul si sa inalt masina, dar fara sa schimb jantele. Am cautat cu configuratoarele online si am gasit dimensiunea 225/60/16, care si ridica masina cu 4,5 cm.

Are cineva idee, cum influenteaza noua dimensiune, comportamentul la franare, curbe, viteza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nedumerire. Am gasit la un pret bun un set de GY Eagle F1/3 dar au dimensiunea 195/50/r15. Jantele mele sunt AVUS II, jante originale VW incaltate momentan cu 195/65/r15. Credeti ca merita sa pun in loc de 195/65/15 -> 195/50/15? Oare arata caraghios masina? oare se schimba in rau comporamentul ei?

Multumesc pt eventualele raspunsuri, si daca intrebarea mea este puerila, nu ma bagati in seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

john_otto,asa am eu la masina...sincer eu chiar vreau sa revin pe dimensiunea 195/65/r15...

pe 195/50/15 iti scade si garda la sol....

dsc041297710641bn1.th.jpg

avatar1jz2.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

are cineva idee daca incap jante pe 19" la polo ? si ce dimensiune ar trebui sa pun la cauciucuri ? banuiesc ca un talon de 25 :) nu prea am timp sa mai caut pe net sa ma documentez. si nu vreau sa modific aripile (sa le latesc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

t poti risca sa pui 19" pe Polo ,desi in proportie de 75% nu cred ca se poate.

daca duci masina la emisiunea Chop Shop ,ai toate sansele sa-i pui jante pe 19".:)

Modificat de Dragosh_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!