Jump to content

Compatibilitate jante-anvelope


Aditu
 Share

Postare recomandată

@vali_devill : ms ptr raspuns, prin Ploiesti pe unde o-i gasi, ca nu prea imi vine sa bat drumul pana la Bucuresti ptr niste inele. C-am cat costa inelele de centrare??? :Driver: safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Undeva pe la 7 lei buc.pune si tu pe cineva sa ti le ia,si va vedeti voi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. pe masina din semnatura am anvelope 215/55/16 si as vrea sa stiu daca este bine sa pun 225/55/16. care ar fi avantajele si dezavantajele acestei modificari. mersi frumos

Dar de ce vrei sa faci balonul ala si mai mare?

Tu acum ai 215*0.55=118.25 cm inaltime

Daca vei pune ce vrei tu vei avea 225*0.55=123.75 cm inaltime.. ceea ce mi se pare extrem de mult.. vorba colegului de mai inainte.. vei transforma masina in SUV. Pentru astfel de anvelope eu cred ca e cam obligatoriu sa ai 7.5J latimea jantei.

Daca tot vrei sa pui 225 latime, parerea mea e sa pui cu 225/50/R16 si astfel vei avea inaltimea 225*0.50=112.5 cm inaltime ..ceea ce mi se pare suficient chiar si pt drumurile noastre...dar atentie sa ai 7.5J latime (asa ar fi bine).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-mi voie sa fac o mica corectare meghitz. Ai vrut sa spui 'mm' si nu 'cm'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Merge aceasta combinatie Jante de 7Jx16 cu ET42 pe cauciucuri 205/55R16

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut, am schimbat rotile 195/65/r15 (din fabrica) cu 205/55/r16 exista posibilitatea sa afecteze unghiul masinii sau sa sa apara orice problema de natura tehnica ? Din cate am citit nu ar trebui sa apara probleme. Imi cer scuze daca sunt off topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Sper sa nu se fi pus intrebarea pana acum(din ce am citit pe aici se pare ca nu) : pentru masina din semnatura, as vrea sa achizitionez anvelope pentru jante 8J, ET35 pe 16''. Intrebarea suna asa : care ar fi dimensiunile potrivite de anvelope pentru a obtine o roata cu diametru ceva mai mic ? ma gandeam la 215/45 dar nu sunt sigur. Daca mai e cineva in situatia mea , as aprecia un raspuns. Multumesc. Drive safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pune 205/55/16-- e si ceea ce ai in talon,nu risti sa il pierzi....si fiindca nu e asa lat 205 va sta si putin stretch....insa cel mai important sa-ti cumperi cauciucuri cu protectie janta cum ti-am mai spus!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am jantele 18 ET35 8J si vreau sa fie anvelopele stretch. momenatn am 225/40/18. Ce imi recomandati? 215/40/18 sau 205/40/18 (205/45/18)? Are cineva asa pe masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu o nelamurire. la masina din semnatura i-am luat un set de jante pe 17'' le-am montat tot, dar pe la 40 in sus incepe sa imi trepideze volanul si cand intorc masina cu volanul luat la maxim simt ca ''sar'' rotile. trebuie sa fac directia? sau sa fie ceva de la jante?

jantele sunt aduse din germania cu stanta de la made in germany pe ele.

inainte am avut jante de tabla pe 15''.

post-68724-0-04281700-1308947019_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa le schimbi pe cele de pe fata cu cele din spate, sa vezi daca e vreo schimbare. Poate e doar vreun cauciuc stramb, cum am patit eu. ;) Doar ca la mine facea pe spate si doar la viteze pana in 30-40km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt echilibrate bine? Mergi la o vulcanizare sa le verifice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa nu fie uzate uniform gumele si atunci huruie de la o viteza in sus..dar daca zici ca si cand iei curba iti bat at cred ca ar trebui prima oara sa pui alea de pe spate pe fata si sa vezi daca mai fac,daca nu mai fac atunci ar trebui sa le duci sa vezi poate e din guma sau chiar sunt strambe jantele....:-??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am atasat un calculator de anvelope,poate va ajuta cu ceva.Cum scrie si sub tabel completati in casutele marcate cu rosu dimensiunile pe care doriti sa le montati pe masina,atunci o sa vedeti diferenta care este acceptabila pentru jantele/masina dvs.

Datele de identificare ale anvelopei se completează

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut, ma intereseaza si pe mine daca pot sa pun cauciucuri 205 55 r 16 pe jantele de tabla 71/2 jx 16h2 et 41... pe masina din semnatura... multumesc ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot pune fara problema, dar vezi ca anvelopele vor avea un usor stretch. Nu stiu ce sa zic de ET totusi

Pe 7 1/2 din fabrica se vine cu 225

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vor avea stretch mai deloc,poti sa pui linistit 205/55/16 pe 7,5 j !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit 205 pe 7.5, e adevarat ca are talonul doar 40 si mi s-a parut stretch. Poate pe 55 va sta cu totul altfel treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jantele sunt de mercedes si cu et 41 asta imi e sa nu atinga de suspensie ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti pui niste distantiere. Ai si stabilitate mai mare, nu iti freaca si arata si masina mai bine. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in concluzie pot sa pun jantele acelea 7,5j x 16h2 et 41 pe cauciucuri 205/55/16 fara sa am probleme? ca sa stiu daca le cumpar sau nu ;))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parerea aveti de distantiere de 20mm pe un Golf 6 cu jante de 7j x 17, ET54? Avand 225/45 anvelopele

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vanzu poti sa pui linistit 205/55/16 pe jantele acelea fara probleme!

The ego ma gandesc ca vrei pe spate sa le pui,.nu?daca da da-mi un p.m cu id-ul tau ca am eu 2 distantiere de 20mm!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca nu iti mai merge PM-ul :( . Distantiere am gasit, H&R la 20mm, ce vroiam sa stiu este daca ajung sa stea jantele flush cu aripa sau putin inafara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Eu am avut pe spate 17x8 et 30 cu anvelope 225/45/17.

Tu cu distantiere ai ajunge la un et teoretic de 34 la care mai pune si cei 0.5" din diferenta de latime. In ideea ca la mk6 e cam aceeasi treaba cu mk5 ti-am pus o poza sa-ti faci o idee cum arata roata fata de aripa la mine. Cred ca ar sta flush.

post-74757-0-34940600-1319383110_thumb.j

Modificat de tur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!