Jump to content

Compatibilitate jante-anvelope


Aditu
 Share

Postare recomandată

Christian.B77

225/45/18 merg pe Interlagos oem de 18"? Eu acum am 245/40/18.. va rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Christian.B77

Am inteles. Aveam o oferta cu 225. Eu acum am pe masina 245 si imi caut un set nou de vara. Multumesc, the Ego!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Vreau sa iau o roata de rezerva slim pe 17 inch pt masina din semnatura. (passat b7)

Am gasit ceva cu Et 35 . Se poate monta sau Et este prea mic? 

 

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, 

 

      Sper ca postez unde trebuie ... am si o mica nelamurie... am un superb 2 din 2015 si incerc sa-mi gasesc un set jante de aliaj pentru iarna dar in afara se dimensiuni care stiu ca le vreau de 16" in rest nu inteleg foarte exact celelalte atribute. Adica pentru jantele de 16" ce latime este recomandata si care este valoarea de ET pentru acestea. 

 

Multumsc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Latimea unei jante de 16" si nu numai, nu este standard si poate varia.

Poti avea jante cu diametrul de 16" si latimea de 6" sau 6.5", 7" si tot asa.

In functie de latime vei stii si ce anvelopa se potriveste.

 

ET-ul sau Offset-ul reprezinta distanta dintre axa ce strabate jumatatea jantei si fata jantei(locul unde se prinde de butucul masinii). Poate fi pozitiv, negativ si desigur, neutru.

                                                     

                                                    Exemplu:

wheel.offset.gif

 

Cred ca pentru jante de iarna cu diametrul de 16", latimea potrivita a jantei ar fi de 6.5" sau 7" iar latimea anvelopei poate varia intre 195mm si 225mm. Recomand anvelope cu o latime de 205mm. 

Un Offset pozitiv este ok.

 

Sper ca am ajutat!

Toate bune!

Modificat de MihaiMAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Are careva poze relevante pentru combinatia 16J7 - 205/55 R16?

 

Nu stiu daca pentru aceasta combinatie merita sa aleg anvelope iarna cu nervuri de protectie janta sau fara, utilitate vs aspect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare,

 

am cumparat un set de jante pe 17, latime 7.5J si acum sunt in cautare de anvelope si nu stiu ce sa aleg dpdv al dimeniunilor.

Nu as vrea nici sa para disproportionat raportul intre diametrul jantelor si talonul anvelopelor, asadar pentru jantele mentionate anterior ce dimensiuni s-ar potrivi?

 

Era sa cumpar un set de anvelope 235/45/17 insa pe un site am gasit ca pentru acestea latimea minima a jantelor trebuie sa fie 8J.

 

p.s. Oscilez intre 205/50/17 si 225/45/17, se potrivesc?

Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

225/45/R17 sigur nu e dimensiune de passat.

Din ce s-a mai scris pe aici cred ca ai nevoie de 235/45/17.

Poti verifica acest aspect si in cartea de identitate.

LE: Daca citesti o pagina mai in spate gasesti toate raspunsurile la problema ta.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori sa achizitionez un set de jante si cauciucuri dimensiunile 205/55/15, iar in cartea masinii am 205/55/16, respectiv 225/45/17. Ma intereseaza compatibilitatea jantelor pe 15 si efectele montarii lor pe masina din semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca jantele de 15" au loc pe masina ta?

In principiu daca jantele nu sunt trecute in cartea de identitate si te opreste politia esti bun de plata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca au loc... De asta am si intrebat. Am vazut jante pe 15 puse pe A6 si eram curios daca ar merge si pe a mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca merg, dar nu cred, nu sunt omologate pentru masina ta.

Si apoi 205/55/15 nu este echivalent cu 205/55/16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Intenționez să achiziționez niște anvelope de iarna pentru un Passat b6. Ce am acum pe mașină au dimensiunile 215/55/r16. Întrebarea e..credeți ca s-ar potrivi anvelope cu dimensiunile 225/55/r16 sau 225/60/r16 pe aceleași jante?

Modificat de adaniel90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

 

am cumparat un set de jante pe 17, latime 7.5J si acum sunt in cautare de anvelope si nu stiu ce sa aleg dpdv al dimeniunilor.

Nu as vrea nici sa para disproportionat raportul intre diametrul jantelor si talonul anvelopelor, asadar pentru jantele mentionate anterior ce dimensiuni s-ar potrivi?

 

Era sa cumpar un set de anvelope 235/45/17 insa pe un site am gasit ca pentru acestea latimea minima a jantelor trebuie sa fie 8J.

 

p.s. Oscilez intre 205/50/17 si 225/45/17, se potrivesc?

Ms

 

sal. Eu am pe Passat jante 17" Macau 7.5j cu anvelope Michelin 205/50/17 cu protectie jante si pot spune ca nu stau deloc strech. Arata si se comporta ok masina.

205/50/17 se pot omologa pe Passat, in schimb 225/45/17 nu se pot.

235/45/17 este marimea ideala pentru 7.5j, dar mie mi s-au parut foarte grele ca si anvelope, mers greoi al directiei si al masinii in general. Intr-un cuvant nu mi-au placut pe Passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna seara, detin un Passat B6, cu jante pe 17. Vreau sa imi iau un set de BBS-uri pe 18, care au 8J si ET43. Varianta recomandatata de producator e 235/40 R18. Se pot monta pe specificatiile alea? Pe viitor am in plan un set de suspensii reglabile, va atinge undeva?

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cunosc pe cineva cu passat b6, care are jante pe 18" si et 35 ( cele de r36) si nu ating. Asa ca pune linistit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare.

Ma intereseaza daca pe Octavia 2 pot pune jante pe 16" si anvelope 215/60/16 ? Anvelopele mi-au ramas de la o alta masina si sunt curios daca nu e prea mare balonul pe 60 ? A pus cineva ? Functioneaza, nu freaca sau atinge pe undeva ?

 Multumesc anticipat pt raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelopele nu sunt omologate/legale pentru Octavia 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merg pt ca sunt ff mari! Le vinzi si cumperi 205/55/R16.

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

salut !

am un passat b7 variant si anvelope de vara 235/45/17 pe care vreau sa le schimb in primavara aceasta,ma gandeam sa pun ceva cu un balon putin mai inalt iar ca latime ceva mai ingust.

am luat o groapa de canal de s.a facut imediat galma in cauciuc si de aceea ma gandeam sa pun altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De iarna e perfect 205/55/16 cu jante tabla ET50

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut

vreau sa-mi iau o pereche de jante pe 16 pentru masina din semnatura si nu stiu ce Et sa aleg ....Din ce am inteles trebuie sa ma incadrez intre  et  40 / 50 nu ?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ET 47 cel corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!