Jump to content

Compatibilitate jante-anvelope


Aditu
 Share

Postare recomandată

Salut,

Mi se potrivesc niste anvelope 205/55/r16 cu jante 6 1/2 j et 45 h2 in locul unor jante 7jx16 et 45 cu aceleasi anvelope si acelasi PDC (5x112)? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Cei cu O3 ce jante / cauciucuri de iarna vor folosi??

Jantele de pe O2 (cele de tabla) sunt compatibile cu O3 - daca stie cineva?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru O3 am cumparat jante de tabla KFZ 6J, 5*112, 16", ET 48 (in carte se spune ca acestea merg cu lanturi). Cauciucuri am Michelin 205, 16, 55 de la masina veche.

Rog pe cei care au sa-mi spuna cum sunt jantele de tabla KFZ - personal mi se par cam subtiri - (le-am luat prin comada online, cred ca daca le vedeam inainte nu le cumparam). Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In aceeasi dilema ma aflu si eu. 

Conform specificatiilor, mie imi trebuie: 6.5J*16, 5*112, ET48.

Am gasit KFZ la 285 lei si am gandesc ca, mai bine mai pun ceva si merg pe aliaje. Vreau sa iau totul odata, poate imi de cineva vreo idee de unde. Multumesc.

Modificat de dadu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cauciucuri de iarna 215 / 60 / 16 ( 95 H ) , merg montate pe jante otel 7J 16 ET 45 ?

Modificat de sarbul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu , nu e vorba de Superb 2 ; e vorba de Yeti 2,0 TDI , 4*4

in CIV sant trecute dimensiunile cu care poate fi incaltata masina ; pt iarna , vreau sa pun jante otel 16 " ( 7J 16 ET 45 ) iar gumele din CIV sant 215 / 60 / 16

PS : pt vara sant jante alu , 225 50 17 ( de asemenea trecute in CIV )

masina are Casco si parca nu as vrea sa iau alta cota pt cauciucuri iarna ( de ex 205 55 16 )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreo parere ? Se pot monta gumele 215 60 16 pe jante 7J 16 , ET 45 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pe jante am avelope 185/60/R14, pot monta anvelope cu R15 pe ele ?

Este un polo din 2006.

Daca pot monta, care sunt dimensiunile pentru R15 compatibile.

Mersi anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de jante de 15 ca sa poti monta anvelope R15.

Sent from my ApfelPhone

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut . O intrebare am si eu. Am pe a6 anvelope de vara 205 60 16. As dori sa pun de iarna acum si ma gandeam sa iau 215 55 16. Pe stalp am trecut 225 55 16 sa echivaleze. E diferenta de pret de 100 ron la bucata daca optez pt 225. La multi am vazut ca au pus 205 55 16 de iarna. Oare sa fie diferenta mare daca pun 215 si nu pun 225 ? O sa fie spatiu mult la roata?  Nu ma intereseaza deviatia de kilometraj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am comandat 225 55 16 cum scrie pe stalp ca sa arate ok ..tinand cont ca e masina mare..

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Am un golf v si as vrea sa pun niste cauciucuri 215/55/r16. In momentul de fata am dimensiunea cauciucurilor 205/55/r16. Se pot monta cele cu dimensiune mai mare pe aceasi janta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

 

Am o intrebare, urmeaza sa cumpar un set de jante   cu urmatoarele specificatii:

18", et 40 , J 8 si o sa montez   anvelope 225/40/18

 

Vreau sa stiu daca pot fi montate pe passatul din semnatura .

Et 37 fiind original al masini

 

Astept parerile vostre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor , 

Pe masina din semnatura , echipa momentan cu jante de 17 " si cauciucuri 205/50R17 atat de iarna cat si de vara intentionez sa pun cauciucuri noi si apelez la cunostintele voastre pentru a va intreba ce cauciucuri sa-mi comand .

 

Sunt ok pentru vara marimea 215/50 sau chiar 225/50 ?Ce dezavantaj as avea daca as pune unele mai mari ? la cele de iarna sa raman cu 205/50 sau sa mai scad ori cresc ?

 

Jantele sunt acestea : photo.jpg

 

Astept cu mare interes raspunsul vostru intrucat inlocuirea cauciucurilor este urgenta , doar ce am avut azi o explozie a unui cauciuc :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ; dar de ce nu mergi pe ceva pe 16, de preferinta OEM, si pui anvelope 205 55 16 ? ca fi destul de inalta cu cele 205 60 15, si jantele nu prea vor iesi in evidenta, fiind mici, pe 15..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor , 

Pe masina din semnatura , echipa momentan cu jante de 17 " si cauciucuri 205/50R17 atat de iarna cat si de vara intentionez sa pun cauciucuri noi si apelez la cunostintele voastre pentru a va intreba ce cauciucuri sa-mi comand .

 

Sunt ok pentru vara marimea 215/50 sau chiar 225/50 ?Ce dezavantaj as avea daca as pune unele mai mari ? la cele de iarna sa raman cu 205/50 sau sa mai scad ori cresc ?

 

Jantele sunt acestea : 

 

Astept cu mare interes raspunsul vostru intrucat inlocuirea cauciucurilor este urgenta , doar ce am avut azi o explozie a unui cauciuc :(

 

Pune 225/45 cat recomanda producatorul.

 

Poate pune 225/45/R17 numai daca janta este minim 7J latime.

In rest eu iti recomand sa ramai la 205/50/R17. Eu chiar nu inteleg nu inteleg dorinta unora de a pune altceva fata de ceea ce recomanda producatorul!! Cu dimensiunile de anvelope mentionate de tine, roata va fi mai mare si mai grea, masina va trage mai greu, etc, etc. Nu mai zic de faptul ca nu vei fi legal....

225/550/R17 este dimensiune de Audi A6!!

Am intalnit multe persoane de genul acesta care au regretat ulterior alegerea facuta, atunci cand au ignorat recomandarile producatorului.

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Janta de acolo are minim 7j.

Oricum doar un singur model pt Golf de 17 are 6.5, in rest 7, 7.5.

 

Janta din poza daca nu ma insel e Phoenix. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ; dar de ce nu mergi pe ceva pe 16, de preferinta OEM, si pui anvelope 205 55 16 ? ca fi destul de inalta cu cele 205 60 15, si jantele nu prea vor iesi in evidenta, fiind mici, pe 15..

Pentru ca cu aceste anvelope am cumparat masina si sincer sunt ca noi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!