Jump to content

Compatibilitate jante-anvelope


Aditu
 Share

Postare recomandată

pe o janta R17 , nu se poate pune o anvelopa R16 sub nici o forma .

Ca optiuni ai :  anvelopa - janta

                     215/60R16 -  6Jx16 ET43

                     215/55R17 -  7Jx17 ET45

 

Modificat de red_runner
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

56 minute în urmă, Piggy_JR a scris:

in certificatul masinii nu imi spune nimic

Am zis cartea de identitate nu certificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

A reusit cineva sa omologheze la RAR dimensiunea 225/50/R16 pe Skoda Octavia ? Diferentele de dimensiune roata fata de standardul 205/55/R16 sunt de 1 mm, sub 1% dar evident ca nu sunt omologate (am intrebat si direct la Skoda). Daca da, care au fost costurile ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Dragi prieteni. Am nevoie de ajutorul vostru pentru achiziția unor jante de aliaj și a anvelopelor potrivite. După multe căutări, exista aspecte care nu im sunt clare. Astfel, dețin un Golf 1.2 tsi 77 KW din 2014. Mașina a a venit echipata cu jantele Lyon 195 65 R15 6J și ET46(La ET am un dubiu). Inspectand CIV ul și fiind un fan al jantelor Madrid pe 17, am cautat niște jante similare în gama Oz Mak sau Alutec. Doresc, pentru anvelopele de vara, sa trec la 225 45 R17 și sa păstrez jantele OEM pentru anvelopele de iarna. Problema este ca jantele Madrid și Dijon au un ET de 49 mai ciudat și chiar o lățime la limita inferioara 7J la 225 când optim ar fi 7.5 J minimum. Găsesc foarte puține jante after market cu specificații identice cu cele OEM. În general găsesc jante de 17 lățime 7.5 J și ET35, 40 sau 45. Am utilizat și Will They fit și tot nu îmi clar care este varianta optima pentru a nu afecta suspensia / direcția. Care ET ar genera cea mai safe/mica deviație de la configurația actuala? Și, exista cumva vreo șansă să găsesc la secțiunea vânzări jante OEM 17 Madrid cu anvelope cu uzura decenta? Cred ca varianta OEM ar fi cea mai safe. Orice sugestie este binevenita. Va mulțumesc anticipat. 

Modificat de Cosmin D.
Spellint
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tii neaparat la un setup deloc exagerat, poti merge pe o combinatie de jante cu ET45 si 7.5J, ar arata super decent si nu ti-ar afecta cu nimic suspensia/directia. Ca sa intelegi, eu am ET45 cu latime 8.5J, 18" pe un Golf VII, si mai am si arcuri Eibach ProKit astfel incat sa mai coboare garda la sol.

Modificat de minu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Îți mulțumesc mult. Exact asta doresc. Sa arate mașina ceva mai bine dar fără a exagera cu dimensiunile sau deviația fata de Valorile OEM. Dacă tu ai 18, atunci nu prea vad riscuri la un 17 cu 7.5. Doar la ET am ceva dubii și sper ca un 45 e safe. Mulțumesc și mai aștept păreri de la cei care și au montat jante pe Golf 7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebaream la voi daca puteti sa ma ajutati. Am un Passat b7 roti 215 55 R16 si as vrea sa pun de iarna JANTE AUDI A4 A5 --7,5JX17 ET 28 gaura butuc de 6,5 cm 225/50R17 de pe un A5

Se potrivesc, le pot pune ?

set-jante-originale-audi-a5-s-line-7-5jx17-inch-31ee63eb1579035ccf-1100-615-2-85-1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Momentan am jante otel de 15" si as dori ca dupa sezonul rece sa trec la jante de aliaj pe 16".

M-am orientat spre o pereche de BBS Himalaya R16/ET48/7J. Ar exista vreo problema de compatibilitate cu masina? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@LuCT  dimensiunile mentionate de tine pentru BBS Himalaya nu sunt in specificatiile masinii , dar ar trebui sa mearga fara probleme .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

Vin si eu cu o intrebare.... am tot citit si aici si prin alte parti si nu am putut sa trag o concluzie pentru ca sunt informatii in contradictoriu situatiei mele.

1.detin un G6 2008 cu roti de fabrica 195/65 R15 6J ET47 (tabla).

2. In talonul masinii am completate urmatoarele dimensiuni pentru anvelope: 195/65 R15, 205/55 R16, 205/60 R15, 225/45 R17

3. doresc sa cumpar roti aliaj originale cu  R17 6.5J ET39

Intrebarea este ce anvelope pot sa montez pe aceste jante de 17. Din cate am citit 6.5J permit latimea de maxim 215? Ce dimensiune de anvelope recomandati? Daca imi cumpar 215 sunt legale daca nu sunt trecute in talon? ( ma gandesc ca daca sunt legale cele mai late de 225 nu vad dc 215 nu ar fi chiar daca nu sunt trecute in talon).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Norbert Gergely

buna colegi, am si eu o intrebare. tocmai mi-am luat un set de jante Le Mans 17', pe un passat b6 de 1,9. am pe ele cauciucuri de 235/45 R17. Pe jante am aceste informatii: 7,5J X 17H2 , ET47. pot sa pun pe ele de exemplu anvelope cu latime de 215 sau 225? multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va salut as vrea sa pun si eu pe un sharan 5x112 17 j8 et60 se potrivesc?as vrea niste pareri si ceva dimensiuni de anvelope

Screenshot_20190611-104644_Facebook.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
Cristian Diaconu

Salutare!

Pentru masina din semnatura, as vrea sa iau niste anvelope de vara cu dimensiunea 235/45 si sa le pun pe niste jante R17. 

Referitor la jante, este de ajuns 7.5J sau ar sta mai bine pe ceva 8J?

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va salut, 

Este cineva care a avut jante pe 17 din fabrica la un golf 6? Sau știe cu ce dimensiuni vine (jante + roti)? 

Am un golf 6 pe care am montate cauciucuri 225/45/17 și jantele sunt de lățime 7.5. As dori sa mai achiziționez un set de jante pentru a pune cauciucurile de iarna (aceleași dimensiuni). Am găsit un set drăguț SH, dar cu lățimea 7. Deci o idee mai înguste fata de ce am eu momentan. 

Ar fi ok montarea unui cauciuc cu lățimea de 225 pe o janta cu lățimea de 7?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut cine mă poate ajuta cu un sfat ?

Am pe mașină anvelope cu dimensiunile 195/65r15 și aș vrea să pun 205/60r15 care e diferența între ele care sunt mai potrivite pt mașină (in carte le am înregistrate pe amândoua )  

Mulțumesc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Întrebarea ta îşi are rostul pe acest topic doar dacă vrei să le pui pe aceleaşi jante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune 205 / 60..parerea mea ; aderenta si stabilitate usor crescute avand in vedere ca este mai lata anvelopa. Pretul in schimb va fi mai mare la achizitie unei noi anvelope.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare, as vrea sa imi schimb anvelopele cu unele pe 17 inch, 205/50 si am o nelamurire cu privire la jante - stiu ca ar trebui sa ma orientez la un 6,5 sau 7 astfel incat sa se potriveasca. Intrebarea ar fi, exista o latime “ideala” intre cele doua pentru 205 la anvelope? Ambele sunt incadrate la ideal tyre width, insa nu imi dau seama cum o sa arate efectiv si care ar fi diferente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 1/21/2011 at 11:08 PM, Silvian91imAuto said:

Latimea Anvelopei in functie de Latimea Jantei.

Am "dezgropat" informatiile de mai sus de aici >>> http://vwforum.ro/topic/2727-latimea-jantei-vs-latimea-anvelopei/ (post #3)

Le mai puteti gasii si aici >>> http://vwforum.ro/topic/1012-calculul-anvelopelor-si-jentilor/page__view__findpost__p__17066

Sunt topic-uri moarte, le-am gasit pe ultima pagina a subforumului.

foarte bun site-ul, utilsi recomand ca nu stiam de el, m-a scutit de niste framantari cand am luat jantele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare ar merge puse cauciucuri 205 50 17 pe jante pe 17 cu j8 ? intreb pentru ca vreau sa iau niste cauciucuri de vara si jantele sunt convace   concave sunt j diferit, 2 dintre jante au j8 si celelalte 2 au j 6,5

153708849-3987335907955005-1528507526025567156-o.jpg

153742935-3987336281288301-2241229888283699252-o.jpg

153977447-3987336797954916-8658305737782444000-o.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta pe google images cum arata 205/50/17 pe 8J. O sa arate ciudat pe masina, 2 anvelope vor sta cu "burta" si 2 anvelope vor sta "trase".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut, am un Golf 6R (motor CDLF) cu jante originale pe 18 si cauciucuri de vara (Michelin PS4).

 

As dori sa cumpar o pereche de jante pentru cauciucuri de iarna. Sunt compatibile jantele de 17 cu masina mea avand in vedere diametrul discurilor de frana? Mentionez ca in CIV sunt scrise si cele de 17 dar as dori inca o confirmare. Mersi

Modificat de sevensamurai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sevensamuraipai si vrei sa citim in globul magic ce jante vrei tu sa cumperi sau ce frane ai tu pe masina.Invata sa postezi mai multe detalii..ce ET si J au jantele, ce anvelope vrei sa montezi pe ele...etc

Exista simulatoare pe google care iti ofera date despre ceea ce vrei tu sa afli.

Atata timp cat nu s-a facut upgrade la frane si in CIV mentioneaza ca poti monta si jante pe 17" banuiesc ca iti este clar raspunsul.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pentru raspuns. Cred ca e destul de clar ca totul este stock pe masina, altfel as fi mentionat.

 

Daca as fi stiut toate detaliile astea nu ar mai fi fost nevoie sa intreb... nu am ales inca jantele, voi lua ceva OEM, intrebarea era daca cele pe 17 sunt pur si simplu prea mici ca sa treca peste discurile de frana ca sa fiu sigur ca nu le iau degeaba (nu cred ca e relevant ET-ul sau J-ul in cazul asta).

Modificat de Bebeee
Fara quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!