Jump to content

Compatibilitate jante-anvelope


Aditu
 Share

Postare recomandată

Am schimbat anvelopele.

 

Atașez poze pentru cine vrea să vadă și să pună anvelope de 225 pe jante de 7 țoli (poate o sa ajute pe cineva)

 

Concluzie: Anvelopele incap foarte bine , nu sunt supradimensionate si nu exista efectul de tramlining.

post-92586-0-96593000-1431214077_thumb.j

post-92586-0-77139000-1431214087_thumb.j

post-92586-0-20778900-1431214106_thumb.j

Modificat de MihaiMAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Christian.B77

Am o intrebare. Jantele interlagos oem sunt facute in Turcia? Am gasit in Germania , au stanta vw dar scrie Turkey pe ele... Ma asteptam la Germany

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sunt facute in Turcia si din pacate nu sunt singurele jante oem facute acolo. 

 

Majoritatea celor oem totusi sunt facute de Ronal in Polonia, Cehia sau Borbet in Germania.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Christian.B77

Deci sa ma orientez spre interlagos oem, desi facut in Turcia? Sau sa ma uit dupa altceva? Ma refer daca o sa am probleme cu ele, gen indoit, rupt. Eu cu jantele mele oem, din Deutschland n.am avut nimic 4 ani de zile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt facut de CMS, nu? Am inteles ca ar fi mai moi Interlagos, dar ca astfel se si indreapta mai usor.

 

Nu trebuie neaparat sa fie facute in Germania ca sa fie cele mai. Sunt foarte multe masini cu interlagos care merg fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Christian.B77

Vad un CM acolo

post-75094-14312938089445_thumb.png

Aici, scuze

post-75094-14312940804366_thumb.jpg

post-75094-14312939359849_thumb.png

Modificat de Christian.B77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua! 

Am un Passat 2010 cu jante pe 16. Trebuie sa imi iau 2 cauciucuri de vara pe fata. Cele de pe spate sunt 215/55/16 si mai merg un sezon cel putin. 

As putea sa iau 205/55/16 pe fata ? pretul fiind considerabil mai mic fata de cele pe 215, urmanda ca la anul sa le schimb si pe cele pe spate in 205. E acceptabila diferenta ? Apar erori la abs esp in cazul acesta ? 

Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Este posibil ca peste o anumita viteza sa apara erori se la ESP.

Cauta ca s-a mai scris aici despre subiect. Nu mai retin insa daca diferenta era la fel de mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, pe masina din semnatura vreau sa pun niste jante pe 17 plus anvelope noi. Pe ea am acum Perugia 16", cu anvelope Pirelli 215/55 R16. Jantele oem, sunt 7.0J si ET 45. Am gasit niste MAK, 7Jx17 cu ET40, si vreau sa stiu daca se potrivesc la mine si daca pe 7J se pot monta anvelope 225/45 R17 (echivalente cu 215/55 R16) ? Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt e chivalente ca diametru nu si ca latime, intre benzile de rulare fiind o diferenta de 10 mm: 215 vs 225.

Jantele OE pentru aceasta dimensiune de obicei au J 7.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, deci imi trebuie ceva cu latimea 7.5, dar cu ET ? Daca cele pe 16 au ET45, banuiesc ca, pe 17 la o anvelopa mai lata, trebuie un ET ceva mai mic (ET40), altfel rotile vor iesi un pic in afara si risca sa atinga in aripi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cat este ET recomandat pentru B7.

Cauta pe internet jante originale pentru modelul tau si ia de acolo specificatiile.

Ca regula generala cu cat ET-ul este mai mic janta este iesita mai in afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stock pe Passat B6 si B7 se pune janta 7.5Jx17 ET47 si anvelope 235/45/R17.

 

La janta se mai poate "devia" la caracteristicile tehnice dar anvelopa trebuie sa ramana cea specificata de producator.

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Va rog am si eu nevoie de un sfat. Am un golf V si cauciucurile sunt 195/65 R 15. Vreau sa-mi pun 215/55 R 16. Se pot pune? Apar ceva probleme?

Cătălin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomandate sunt 205/55/r16. Depinde mult de marimea jantelor.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pasccatm in loc de 195/65/15 poti sa pui urmatoarele echivalente 205/60/15, 205/55/16, 215/50/16, 215/45/17, 225/40/17,

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

215/55 R16 sunt anvelope pentru Passat B6/7. Asa ca pe Golf ar arata ca niste gogosi.

Pe Golf se pot pune 205/55 R16 sau 205/50 R17, 225/45 R17 ori 225/40 R18.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa multe cautari am gasit jante de A6 (cele de passat gasite nu mi-au placut) cu ET 39, 8J si am pus cauciucuri 235/45 R17, se potrivesc perfect. Desi in CIV sunt trecute la optionale: 205/50 R17... acum am observat aberatia celor de la RAR... nu inteleg de ce pe B6 in CIV sunt omologate 235/45 R17 si la B7 au pus roti de bicicleta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o intrebare legata de jante. Vreau sa pun pe masina jante pe 18 dar nu imi sunt trecute in talon. Trebuie sa merg la RAR sau sa iau ceva hartie de la reprezentanta VW?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor.

HELP NEEDED !

In momentul de fata am montate jante de aluminiu 7.5J, ET45 si dimensiunea anvelopelor 225/55/R16, dar vreau sa fac o schimbare cu 205/55/R16 din cauza costurilor ridicate pentru 225. M-am documentat, am citit si toate subiectele discutate de voi dar nu stiu sigur daca este ok sau cauciucul va sta prea intins pe janta. Pe unele site-uri am gasit ca se accepta minim 205/55/R16 pentru 7.5J. Din cunostintele voastre ce imi recomandati ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Peretele anvelopei nu va sta intins.

Merg fara probleme .blank.gif

 

blank.gif

post-92586-0-99988000-1436526100_thumb.j

Modificat de MihaiMAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg. Mi-am pus si eu asa pe una din masinile mele, echiparea de iarna... si arata f bine!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

jantele de passat b7/ superb 2 se potrivesc pe passat b8/ superb 3?

Am vandut superbul si vreau sa stiu daca imi pastrez rotile de iarna sau nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare! Am o nelămurire: in prezent am pe masina jante 6.5Jx16, ET 50 cu cauciucuri 205/55/16 si vreau sa cumpar pentru iarna cauciucuri 195/65/15 si jante de tabla 6Jx15, ET 47.

1. Merg cauciucurile de 195 pe jante de 6J?

2.Masina va fi mai înalta, mai joasa sau la fel cu cauciucurile pe 15?

3. Daca la întrebarea 2 răspunsul este mai joasa sau la fel, ce posibilitate am sa ridic puțin masina? Mi se pare foarte joasa si ating cam des pe dedesubt in zona in care locuiesc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina va fi la fel de inalta, diferenta este infima. Et47 va scoate janta cu 3 mm. in exterior ceea ce este mai frumos.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!