Jump to content

Compatibilitate jante-anvelope


Aditu
 Share

Postare recomandată

te inteleg ; insa mai bine iti vinzi caucucurile , si iti achizitionezi jante + anvelope pe 16, care sunt mult mai comune si le gasesti pe toate drumurile 5x100 , 16' cu 205 55 16 pt VAG, decat sa investesti in niste chineazarii de jante pe 15, pt ca ai deja cauciucuri ; parerea mea; si din experienta, iti recomand sa cumperi mai bine jante SH in stare foarte buna, dar sa fie OEM ! nu chinezarii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Janta de acolo are minim 7j.

Oricum doar un singur model pt Golf de 17 are 6.5, in rest 7, 7.5.

 

Janta din poza daca nu ma insel e Phoenix. 

 

Da, e modelul Phoenix (modelul vechi) si e intr-adevar 7J latime (mi-a fost lene sa ma uit...)

Deci, in opinia mea, eu as pune 205/50/R17 sau 225/45/R17... ambele dimensiuni agreate pt Audi A3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ce prindere exista pe golf 4, golf 5, golf 6, passat b6 si passat b7, touran? 5x112 ? sau exista si altele? trebuie sa cumpar niste jante pe 16...mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce prindere exista pe golf 4, golf 5, golf 6, passat b6 si passat b7, touran? 5x112 ? sau exista si altele? trebuie sa cumpar niste jante pe 16...mersi

Eu pe golf 5 am 5x 112 cu j7. Iti recomand ejante.ro au modele faine, destul de accesibile ca pret si te ajuta cu orice informatii doresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 4 are 5x100, restul avand 5x112 din cele mentionate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

 

Merg jante de 8J/17 inch  5x112 pe Octavia? Producatorul indica 7 sau 7,5 j parca pentru jante de 17 inch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca depinde si de ET nu numai de J

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Am niste jante pe 16 , cu 7.5J si as vrea sa pun pe ele 195 55 r16. Jantele le pun pe un Golf 4.

Momentant masina are suspensie stock. A mai incercat cineva combinatia asta pe Golf 4? Ar fi curios sa vad o poza cu suspensie stock sau chiar si sport :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu 205 55 R16?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si cauciucuri 205 55 16, dar astea 195 55 sunt noi si arata mai bine pe janta. Stau putin stretch/ intins. Am pus azi de proba o roata si nu mi s-a parut ca arata rau. O sa le pun pe toate 4 dupa ce iau jantele de la reconditionat si montez suspensia sport. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut , am niste jante 225/50/16 latimea 9j , credeti ca ar merge si 205/55/16 sau 215..  ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

atasat regasesti un tabel luat de pe site-ul Goodyear care prezinta compatibilitatea directa intre diferite marimi de anvelope si roti

post-34129-0-50384400-1410438762_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua, am niste jante pe Passat CC, de 17", 6J x 17 H2, ET 45. Sunt echipate cu anvelope 205/50/17. Mi se par foarte inguste pe masina, in comparatie cu jantele+anvelopele de vara ( 17" cu 235/45/17) .

Intrebarea mea este - as putea sa pun pe jantele de iarna, anvelope de iarna de dimensiunea celor de vara, respectiv 235/45/17 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea ca jantele sa fie cam inguste.

De exemplu jantele OE pentru 225 au latime 7J.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am niste anvelope pe masina cu indicele de viteza 91H, este vreo problema daca le inlocuiesc cu unele pe 91V?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indicele de viteza reprezinta viteza maxima la care o anvelopa poate transporta sarcina mentionata ca indice de sarcina. 

H: 210kmph

V: 240mkph

In concluzie, nu e nicio problema, doar ca vei scoate mai multi bani de buzunar. Oricum la 240 nu ajungi (cu masina ta) decat tractat de avion.

-------------------------

 

Vin si eu cu o intrebare/confirmare...

Pe O3 1.2 TSI 105cp am acum jante 6.5J x 16“, ET 46;

As vrea pentru iarna jante otel 15. Pentru dimensiunea din certificatul de conformitate am 6J ET43. Janta asta e putin mai scumpa sau am gasit una hibrida ca aici cu et47;

 

Din comparatie (vezi poza) reiese ca pot folosi R15/ET47, va fi cu 5.5mm mai departata de suspensie, iar la exterior va fi cu 7mm mai spre interior; Si daca se poate pune et43, nu vad de ca nu as putea pune et47.

post-8103-0-51736600-1412091333_thumb.jp

 

Ca o confirmare, din alt document regasit si aici, reiese ca pot pune R15et47

post-8103-0-67855800-1412091338_thumb.jp

Modificat de warlock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut am si eu o intrebare am 6j 4x108 r15 ET 52,5 si vreau sa trec la 6,5/7j  4x108 r15 dar cu Et 35 cel mult se poate?! deoarece vreau sa cumpar un set de jante ''mai sport'' spitate si toate au ET 18 25 si e foarte mic,cu 35 sunt probleme?

 

Mersi!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze daca sunt offtopic...dar eu acum am pe masina cauciucuri 215/55/r16 pe aceleasi jante pot pune si cauciucuri 205/55/r16...se poate sa nu fie bune pentru jantele care le am...sau singura problema ar fi ca rotile sa aibe aceeasi dimensiune si pe fata si pe spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

 

In primul rand imi cer scuze daca postez aiurea, sunt nou venit si recunosc ca inca bajbai pe aici.Poate ca au mai fost aceste discutii pe forum insa eu nu am gasit un raspuns clar la toate intrebarile mele

 

Am un Golf VI in 3 usi (masina din semnatura) pe care as vrea sa pun jante pe 17 j7 cu anvelope 245/50/17.

 

1. Care sunt dezavantajele?

2. Care sunt avantajele?

3. Se poate face ceva pentru a omologa aceste roti (mentionez ca am casco iar in caz de ceva nu sunt despagubit daca nu sunt omologate)?

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E prima data cand aud de 245/50 R17 pe orice Golf.

Sansele sa se poata monta sunt spre 0, mai ales pe jante 7j. 245/50 R17 nu se pun nici pe Audi A6 unde dimensiunea standard este 225/50 R17.

 

Exclus sa se poata omologa.

 

L.E.: 225/50 ar mai merge, insa este dimensiunea prea mare pt Golf. Arata foarte urat si clar nu se omologheaza.

205/50 sau 225/45 sunt cele care se pot omologa.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fac o rectificare, anvelopele sunt 225/50/17


Sincer, am pus aceste roti ieri la service sa vad daca freaca/loveste/atinge pe undeva si chiar nu arata rau.Pe mine partea cu omologatul ma omoara, mai grav, aceste anvelope au fost deja achizitionate.....

In concluzie, nu imi va omologa nimeni aceste incaltari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina e mai inalta cu 2,2cm datorita anvelopelor si dupa mine arata ciudat fiind si jante 17". Omologare individuala pt rotile astea se poate face la RAR, dar la un pret foarte mare.

 

E dificil sa omologhezi si dimensiunile standard pt ca la reprezentanta mai stramba din nas daca nu a venit din fabrica si unii nu vor sa elibere hartia care trebuie la omologarea rar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, sa inteleg ca daca imi pun 225/45/17 pot merge la reprezentanta sa cer foaie stampilata apoi la RAR si se poate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Asa se poate. Acelasi lucru l-am facut si eu pentru omologare 225 45 R 17 in 2010 pe un Golf 4 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot aud de termenul "omologare"!!

 

Hai sa va explic: de fapt nu se "omologheaza" nimic. Se trece doar o anumita dimensiune (sau mai multe) in Cartea de Identitate a masinii la cererea proprietarului si atat. Asta doar ca sa fie respectivul om linistit.

In fapt ce este f importanta, este lista data de producator specifica unei anumite masini. Cand se merge la RAR, nenea Georgel care lucreaza acolo se uita pe respectiva lista (pe care sigur o are) data de producator si o trece in C.I. a masinii ...si toata lumea e fericita!!

Se poate trai f bine si fara sa fie trecuta o anumita dimenisiune in C.I., ..de fapt acum de asta nici nu se mai trece nimic in talon legat de dimensiunile anvelopelor... pt ca uneori sunt f multe si nici macar nu ar incape in el.

 

Daca va intrebati de ce pe o carte de identitate apar unele dimensiuni si pe alta carte de identitate ale aceluiasi tip de masina apar mai multe sau altele, este pt simplul fapt ca unii dealeri sunt mai lenesi si altii mai putin lenesi. E in functie de fiecare..

 

Ce trebuie doar sa faceti voi, este sa va uitati pe stalpul masinii si sa vedeti ce dimensiuni sunt trecute acolo... si fix pe alea sa le puneti, nimic altceva!! Asta e musai!!

Ca unii merg la RAR si isi trec unele dimensiuni in CI iar altii nu, asta nu are fix nicio relievanta!!

 

Sa fiti iubiti!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!