Jump to content

Compatibilitate jante-anvelope


Aditu
 Share

Postare recomandată

Salut. Imi poate spune cineva, va rog, daca pe jantele din imaginea de mai jos pot pune anvelope de 215/55 R16 si 225/55 R16 ?

 

Screen_Shot018.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe jante 6.5J latime trebuie puse anvelope 195 si 205 latime.

Nu inteleg de ce vrei sa pui anvelopele alea atat timp cat pe masina ta scrie clar ca la 16 inch trebuie puse anvelope 205/55/R16 ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am luat un set de BBS vz032 8x17 ET50. Ce anvelope sa aleg: 225/45/17? 202/45/17?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti am un passat din 2006 pe care am jante de 16... Am gasit sa cumpar jante pe 18 5x112 ET35 ce masura la anvelope mi-ar trebui??imi trebuie si distantiabile la aceasta masura? Nu ma pricep, astept parerile cunoscatorilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie anvelopele pe 18 inch din lista de anvelope optionale pt aceasta masina si anume 235/40/R18. Pt ET35 nu trebuie distantiere, dimpotriva, rotile vor sta destul de in "afara". Sper sa nu iti atinga in aripile laterale!! Aici ar fi trebuit sa ne spui si ce latime au jantele.

Vezi sa ai 57.1 mm la butucul jantei!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o intrebare: 205/55/16 se pot monta pe janta 16 cu latime de 7.5J ? Va sta prea intinsa ? Am senzatia ca 7.5J e gandita pentru 225/55/16, dar nu sunt sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, teoretic pe jante 7.5Jx16 inch se monteaza anvelope 225 latime.

Dar, eu am avut montat in iarna asta pe A3-ul personal, jante 7.5J latime cu anvelope 205/55/R16 si arata f frumos!! Anvelopa nu sta f intinsa dar e neaparat ca ea sa aiba protectie de janta!!

Daca vrei sa vezi musai cum stau, vezi ca e pe site la mine un set de roti de iarna de Audi cu jante pe 16 inch in 10 spite cu 7.5J latime si anvelope 205/55/R16. Eu personal nu am voie sa dau link aici pt ca se considera reclama dar le gasesti f usor!! :)

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut pe un alt forum ca pe Audi B7 pe jante de 18" ET 43 merg si 245x40xR18 chiar si pe suspensie S-line cum am eu. Raspunsul este NU, nu merg. La rotirea la maxim a volanului (de exemplu la plecarea din parcare) anvelopa atinge undeva. Deci profilul maxim este, asa cum specifica si producatorul 235x40xR18. E adevarat ca doar in situatia asta atinge si prin corectarea putin cate putin a traiectoriei nu mai atinge, dar pentru a sta fara griji trebuie anvelopele recomandate de producatori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut baieti, vreau sa pun pe un passat jante masura 8jx18 et 41 , dar nush ce cauciucuri sa imi cumpar ma poate ajuta cineva???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelopele optime ar fi 225 sau 235/40/18. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius.david

Sal.,

Poti pune lejer 235 / 40 / 18 .

Am eu pe masina INTERLAGOS OEM pentru vara cu arcuri sport de la KW si nu ating nicaieri .

Ce jante vrei sa iei si de unde ?

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot pune anvelope 205/50/17 pe jantele Porto 7J?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg foarte bine. 

Pentru vara sunt mai bune cele 225/45/17

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupunand ca te referi la franare, aderenta in curbe and so on, ai dreptate, dar daca vorbim despre confort?

Am intrebat pentru ca incep sa ma calce pe nervi 225/45. Clar masina este mult mai stabila, franeaza mai bine, decat 205/55/16, dar am impresia ca am pierdut mult din "overall quality".

M-am gandit la treaba asta, avand in vedere si motorizarea masinii...

 

Deci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

205/50 si 225/45 iti da aproximativ aceeasi inaltime a talonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

| ffocus | ce presiune ai in anvelope?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa multe incercari am ramas la 2,3 fata cu 2,2 spate, mers 99% din timp cu doua persoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta vroiam sa-ti propun si eu sa scazi presiunea la 2.2 fata/spate - eu am cand am schimbat anul acesta rotile am crescut presiunea pe spate la 2.5 si scutura destul de rau, trebuie sa ma duc sa o scad inapoi la 2.2 - dar daca spui ca si la 2.2 ti se pare rigida, atunci intradevar nu mai ramane dacat sa treci pe un balon mai mare.

Nu ai anvelope XL, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat rigida, dar "simt" soseaua mai mult in masina, in volan...si nu e neaparat ce doream. Anvelopele sunt Michelin PS3.

Pe de alta parte imi place unde drumul este impecabil :D

 

O sa cumpar maine un set 205/50 sa-mi scot si tampenia asta din cap si voi decide la ce raman.

Multumesc de sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge f bine sa pui anvelope 205/50/R17 pe jantele Porto. Ideea e ca nu vei castiga decat un consum de combustibil ceva mai scazut, masina va fi putin mai fasneata la demaraje (frecare mai mica cu asfaltul) si un pic mai putin zgomot la rulare.

Cu 225/45/R17 vei avea celelalte avantaje... nu mai stau sa le scriu, banuiesc ca le intuieste toata lumea.

Inaltimea anvelopelor este bineinteles la fel la amandoua.

Daca iei 205 si pui pe jante 7J, vezi ca anvelopa sa aiba neaparat protectie de janta... pt ca altfel vei ciufuli f bine jantele in borduri!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jantele de 17 nu sunt pentru romania

 

am fost cu cineva in weekend cu un bmw 120d, jante oem de 17, frumoase foc jantele

 

dar simteai fiecare denivelare si fiecare pietricica... si cum drumurile sunt peticite prin oras.. e jale

 

15 sunt ideale sau 16 dar cu 205 latime

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat dimineata 4x 205/50/17 Matador MP46 Hectorra 2 si dupa o zi de Bucuresti ma declar pe deplin satisfacut :)

La 450 RON, DOT 1013, sunt anvelope destul de interesante pentru masini mici si medii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Practic ai castigat foarte putin la inaltimea anvelopei, dar ai pierdut destul din latimea ei.

225/45 R17 Sidewall Height:    3.99 in    101.25 mm

205/50 R17 Sidewall Height:    4.04 in    102.50 mm

 
Probabil duritatea era data de pneu. Era cumva XL? Oricum indiferent de dimensiune mie nu mi se pare oportuna trecerea de la Michelin la Matador.
 
 
Ce-i drept am momente in care imi blestem zilele cand merg cu 225/40 R18 Michelin PS3 XL pentru ca sunt f tari (presiune 2.2). Nu fac galma, dar transmit mai departe socul si cel mai slab lucru din acel agrenaj cedeaza primul.
Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!