Jump to content

Consum (Tiguan 5N & 5N2)


Andy_B
 Share

Postare recomandată

Va rog sa corespondati pe PM - topicul se refera la "Cat consuma Tiguan"... E pacat sa adaugam posturi irelevante in aceasta arie, mai ales cand reprezinta un punct de vedere subiectiv asupra unor comentarii off-topic.

Numai bine,

Andy

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ce consum aveti fratilor pe gerul asta?

De o saptamana n-am mai mers cu Tiguanul, am avut doar drumuri scurte prin oras. Ieri dimineata am zis hai si sa-l scot la o plimbare. Am facut 5 km condus lejer prin cartier si la final aveam consum 22% :)) . E drept ca motorul a mers ceva pe loc pana am curatat geamurile, afara era un ger de ti se lipeau narile, la radio anuntau -16 grade si pe bord arata -12, dar asa consum nu credeam ca vad vreodata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut

Posed un Tiguan Sport&Style 4motion versiunea 1.4 TSI manuala. Locuiesc in Helsinki si conduc tiguanul zilnic in jur de 20 de km. La momentul de fata cu temperaturile scazute de -10 si -20 distanta de aprox 10 km in oras si cam 7 semafoare pana la servici consumul este in felul urmator : -10 grade consum de 9.2 si la -20 consum de 11%. Nu prea derapez pt ca am caucicuri cu spik de metal poate asta influentiaza si consumul.

Acum si eu inainte sa plek las masina sa se inclazeasca 8-15 min depinde cat de frig este afara.

Pana acum am 3500 de km facuti si cand aveam primul plin si erau temperaturi de + consuma 16 pe aceiasi distanta acum e mult mai mica. Probabil motorul isi intra in rodajul normal. Aici se spune ca de abia dupa 20.000 de km motorul intra in rodajul normal.

Vom vedea

Numai bine

Drago

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin si eu cu date de consum dupa aceasta iarna.

cam 0.5 l in plus fata de vara.

Drum 3000 KM 7.5 l/100 km medie iarna, ianuarie. Autostrada, drum de munte si oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut tuturor ! Sunt nou pe forum si asta e primul meu mesaj. Am fost azi pana la sat cu Tiguanu dus intors...."dus" i-am dat mai tare undeva la 140-150 km/h si a consumat destul de mult zic eu 7,5 l/100km...iar la intors am mers mai lent am tinut constant la 100 intr-a sasea a consumat 5,1 l/100km am si o poza cand era 5,3... in oras consuma in cam 8 l...alimentez cu motorina evo de la MOL diferenta intre tempo diesel si evo diesel fiind mica 30 de bani sau asa ceva...in caz ca nu scrie in stanga la profil masina este vw tiguan 2.0 tdi 140 cp 4 motion ;)

post-16265-1270314262_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan, in niciun caz nu e bine cu mersul in treapta a 6-a la viteza aia, ci cu a 5-a. Vezi sfaturile de conducere la diesel :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca merge constant cu 100 km/ora pe drum drept in treapta 6, care ar fi problema?

Cutia automata de pe Tiguan cu acelasi motor merge la drum intins in aceleasi conditii in treapta a 6-a.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum stim pe la sub 2000 rpm apar depunerile la motor si pana si cuplul este mai bun. Intr-adevar la motorul de 2 l 140 CP turatia de cuplu maxim este parca la 1750 rpm si teoretic se poate merge constant si pe la turatia asta, dar mai degraba in treapta 5. Inclusiv consumul este mai bun in treapta a 5-a decat in a-6a la viteza asta. Numai cand stiu ca la peste 2000 rpm EGR-ul este total inchis rezulta clar ca motorul merge mai curat, nu apar depuneri.

La cutia automata si mie mi se pare destul de subturat, cum au mai scris si altii ca schimba foarte jos, ceea ce practic nu previne prea bine depunerile care se acumuleaza in admisie, EGR, turbina. Probabil noile motoare CR sunt putin mai diferite fata de PD-uri si probabil cutia automata schimba imediat 1-2 trepte mai jos cand accelerezi chiar si usor.

Oricum eu ca sa imi protejez masina nu as merge in niciun caz sub 2000 rpm ca si turatie de mers normal.

Singura ipoteza care imi vine in minte este ca la diesel-urile CR sa fi fost toate aceste lucruri optimizate pentru ca motoarele sa poate merge la turatie mai scazuta, in genul ca acum la 1700 rpm deja EGR-ul sa fie pe pozitie inchis complet si atunci poti merge cu turatia asta constanta fara problemele legate de depuneri, fata de PD-uri unde turatia asta e in jur de 2000 rpm.

Ca sa vedeti cum stau lucrurile pe partea de consum, vedeti ce consum instantaneu stabilizat aveti in treapta 6 la viteza de 100 km/h si apoi retrogradati in treapta 5, sa fie aceeasi viteza de 100 km/h, asteptati sa se stabilizeze consumul. Dupa toate datele pe care le stim in prezent consumul in treapta 5 va fi mai mic decat in treapta 6 la aceasta viteza. Ar fi o surpriza mare ca lucrurile sa stea diferit la Tiguan 2.0 TDI CR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am facut un consum in oras strict si consuma cam 8-9l/100km. Eu zic ca pt. un suv consumul e excelent, nu? ce parere aveti :icon_thumright: ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Moieciu - Bucuresti pe DN1 - consum 5,4 %

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am reusit un nou record de consum cu Tiguanul: Bucuresti-Horezu-Bucuresti, aproximativ 420 km, 5,3% pe BC si 5,8% masurat la pompa (alimentari facute la iesirea din Bucuresti si la OMV Pipera la intoarcere, deci fara mers prin oras...). Am fost intr-o excursie cu clasa copilului, si am mers tot drumul in spatele autocarului (96-97 km/h maxim pe A1) si 65-70 km/h maxim in rest, drum aproximativ liber, culoare verde prinsa si la dus si la intors la semaforul de pe Dealul Negru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am remarcat ca de cand s-a incalzit mi-a scazut consumul.

Alimentez mai rar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutari

In ceea ce privest consumul de conbustibil pt Tiguan.

Tocmai am facut o excursie mai lunga din Estonia (Tallin) pana in Romania in total 2400 km si am fost curios cat m-ar costa benzina plus consumul l/100km , spre surprinderea mea la finalul calatoriei consumul mixt imi arata 6,5l/100 ceea ce mie mi se pare f bun avand in vedere faptul ca aveam ceva bagaj si in mare parte am folosit pilotul chiar si pentru depasiri si incetiniri in zone cu viteza redusa.

La plecarea spre Romania am respectat cat de cat limitele de viteza adik 70-90-100-110 dar la intoarcere am dat putin cu biciul si nu am prea scazut sub 100 si chiar am mers o perioada buna cu 140-150(Polonia si Tarile Baltice) si 160 ( Ungaria) ca la finalul calatoriei cansumul sa fie undeva intre 8 - 9l/100.

Din punctul meu de vedere mi se pare un consum exceptional pentru un SUV pe benzina si cu un motoras de 1.4 TSI + cutie manuala , Sport & Style.

Tin sa mentionez ca masina la plecare avea numai 6000 de km si acum are 11000 si ceva , deci in total o calatorie de 5500 de km. Totalul calatoriei ca bani am fost undeva in jur de 400 de euro , benzina plus rovinete.

O masina de genul Tiguanului se cunoaste cu adevarat la calatorii pe distante lungi.

Sunt f multumit de consumul masini si cred ca urmatoarea calatorie in Europa sa fie mai lunga.

Numai bine si astept si parerile celorlalti posesori. ^_^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

M-am plimbat si eu cca 3000 de km pe traseul Bucuresti-Budapesta-Varsovia si retur.

Consum final a fost 6.7 %

Am mers foarte bine prin Romania pt ca era a doua zi de paste si era pustiu.Pe autostrazi 130-140-150 Km/h

Masina plina cu bagaje si cu 4 persoane.

Comportament de drum impecabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Salutari

In ceea ce privest consumul de conbustibil pt Tiguan.

Tocmai am facut o excursie mai lunga din Estonia (Tallin) pana in Romania in total 2400 km si am fost curios cat m-ar costa benzina plus consumul l/100km , spre surprinderea mea la finalul calatoriei consumul mixt imi arata 6,5l/100 ceea ce mie mi se pare f bun avand in vedere faptul ca aveam ceva bagaj si in mare parte am folosit pilotul chiar si pentru depasiri si incetiniri in zone cu viteza redusa.

La plecarea spre Romania am respectat cat de cat limitele de viteza adik 70-90-100-110 dar la intoarcere am dat putin cu biciul si nu am prea scazut sub 100 si chiar am mers o perioada buna cu 140-150(Polonia si Tarile Baltice) si 160 ( Ungaria) ca la finalul calatoriei cansumul sa fie undeva intre 8 - 9l/100.

Din punctul meu de vedere mi se pare un consum exceptional pentru un SUV pe benzina si cu un motoras de 1.4 TSI + cutie manuala , Sport & Style.

Tin sa mentionez ca masina la plecare avea numai 6000 de km si acum are 11000 si ceva , deci in total o calatorie de 5500 de km. Totalul calatoriei ca bani am fost undeva in jur de 400 de euro , benzina plus rovinete.

O masina de genul Tiguanului se cunoaste cu adevarat la calatorii pe distante lungi.

Sunt f multumit de consumul masini si cred ca urmatoarea calatorie in Europa sa fie mai lunga.

Numai bine si astept si parerile celorlalti posesori. :icon_thumright:

Cati km are masina ta? Prietena mea are Tiguan 1.4 TSI .. masina are 3.500 km , am fost pana in Bulgaria la mare... si a consumat 10.5 ( mers 140-150-160 ) si in oras .. nu mai zic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca mai mult decat viteza conteaza modul de a conduce, daca vorbim de un mers liniar fara depasiri(accelerari si franari) atunci poti sa ai si consum de 6-7% la viteza respectiva, ba chiar la viteze mai mici de 100-110 consumul este si mai mic.

Daca esti neam cu Shumi si ai un mers mai sportiv(mai smucit) atunci poti chiar sa depasesti consumul de 10% la viteze de 130-150.

Ideea e simpla, la 130km/h poti sa ajungi mai repede sau mai incet si bineinteles ca poti sa ai viteza a 5-a sau a 6-a poate chiar si in a 4-a. Cert e ca toate aceste aspecte determina consumul.

Just for fun, in timp ce mergi pe autostrada reseteaza consumul si incearca sa mergi constant cu 100-110 km/h aprox 20-30km, cred ca poti sa-ti faci o idee de consum.

Bineinteles ca mai exista situatia in care sa ai "noroc" de un motor deosebit, care idiferent de stilul soferului o sa haleasca mult(cred ca sunt destul de rare aceste cazuri).

Modificat de Vlad F Buc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers putin mai sportiv cu ea , dar in fata mea a mers un prieten cu un A 4 1.8 T si el a avut consum 8% .. probabil ca a consumat si consuma mai mult pt ca e motorul nou 3.500 km.. sper

Modificat de tataralex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mers pana la campina si inapoi cu ea in weekend :icon_cool: 7 % consumul !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cati km are masina ta? Prietena mea are Tiguan 1.4 TSI .. masina are 3.500 km , am fost pana in Bulgaria la mare... si a consumat 10.5 ( mers 140-150-160 ) si in oras .. nu mai zic

La momentul de fata masina are 13000 si cv dar dupa calatorie avea 11000.

10,5 Auch :) ... cam mult , cat de des ai folosit pilotul ? si apropo nu ai mai precizat cat ti-a luat in oras ?

Oricum motorul masinii inca e nou si cv de genu era si la mine si dupa 4 - 5 plinuri a inceput sa se regleze , bine ca era si iarna si aici se baga antigel direct in benzina poate si asta conteaza .....

Stai la curent cu consumul si daca pana in 5000 - 7000 tot asa iti arata are fi bine sa ii faci o verificare cv.

Numai Bine

Cred ca mai mult decat viteza conteaza modul de a conduce, daca vorbim de un mers liniar fara depasiri(accelerari si franari) atunci poti sa ai si consum de 6-7% la viteza respectiva, ba chiar la viteze mai mici de 100-110 consumul este si mai mic.

Daca esti neam cu Shumi si ai un mers mai sportiv(mai smucit) atunci poti chiar sa depasesti consumul de 10% la viteze de 130-150.

Ideea e simpla, la 130km/h poti sa ajungi mai repede sau mai incet si bineinteles ca poti sa ai viteza a 5-a sau a 6-a poate chiar si in a 4-a. Cert e ca toate aceste aspecte determina consumul.

Just for fun, in timp ce mergi pe autostrada reseteaza consumul si incearca sa mergi constant cu 100-110 km/h aprox 20-30km, cred ca poti sa-ti faci o idee de consum.

Bineinteles ca mai exista situatia in care sa ai "noroc" de un motor deosebit, care idiferent de stilul soferului o sa haleasca mult(cred ca sunt destul de rare aceste cazuri).

Sincer nu pot spune cu exactitate dar numai mers linear nu era prin Polonia cu atatea tiruri pe langa mine. Eu am calcat-o si am folosit mult timp pilotul si in depasiri daca aveam loc in ceea ce priveste reactia de acceleratie - franare din pilot.

Ma gandeam la faza cu viteza in care este la anumiti km si asa e, inainte sa plec mi-au facut un software update si acum computerul de bord imi indica turatiile optime pt a schimba viteza - legat de consum, si am mai obsv ca atunci cand e in panta calculeaza si iti indica schimbarea de viteza mult mai tarziu decat pe drum orizontal si asta se vede si daca urmaresc indicatorul de consum.

Poate depinde si de calitatea benzinei care o folosesti .

Mai testam si observam :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Onesti - Bucuresti

2 pers + bagaje

Clima - permanent

8.7 %

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fundata -Bucuresti 6,4% cu mers bara la bara Predeal-Azuga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Comanesti - Bucuresti mers linistit si regulamentar, nu am depasit 110km/h consum 7,5%, 4 persoane + bagaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Fundata -Bucuresti 6,4% cu mers bara la bara Predeal-Azuga

Salut!

Cat iti consuma in oras? Dar la orele de varf?

Eu am inregistrat si 16% la orele de varf pe distante scurte (pana in 5-7 km).

Cutia este automata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Barlad-Fundata 7,7/100km, retur 5,9l/100km; am mers ceva mai lent la retur.

Am avut un fel de race cu un G6 1.4ts(i,rosu), cred ca 122cp; pe serpentinele din Oituz l-am depasit, iar in linie dreapta m-a depasit pe undeva... peste viteza maxima legala...( aerodinamica "perfecta" a unui SUV)!

Post editat de Andy_B - va rog sa nu postati/comentati in legatura cu depasirea limitelor de viteza :P

Modificat de Andy_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am avut un fel de race cu un G6 1.4ts(i,rosu), cred ca 122cp; pe serpentinele din Oituz l-am depasit, iar in linie dreapta m-a depasit pe undeva... peste viteza maxima legala...( aerodinamica "perfecta" a unui SUV)!

Avand "I"-ul rosu era clar de 122cp (daca era G5 putea fii atat de 122 cat si de 140cp).

Modificat de rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!