Jump to content

Consum (Tiguan 5N & 5N2)


Andy_B
 Share

Postare recomandată

Nu pot face 3000 km doar in oras sau in afara, este un consum mixt la noi in tara.

Este un consum mixt. Ca si orase prin care am circulat sunt : Bucuresti, Bacau, Suceava, Vatra Dornei s.a. 

Ce am observat, consumul in oras se situiaza sub 9-10 l/100 km, iar in afara orasului cam 6 l/ 100 km.

Desigur aceste consumuri sunt pentru un mers normal, pentru mers agresiv si cu fite, trebuie sa mai puneti 1-2 l/100 km :))

Modificat de ing.iurie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ma rog de ce nu se pot face 300 in oras? Eu fac cca 2500-2800 in oras, pe o luna sau o luna jumate... Consum 8-8,2% numai oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bruxelles - Koln- Viena - Budapesta- Craiova = 2200 km

Fugarita bine pe autostrada cu peste 160, plina de bagaje, temperaturi de 4 - 5 grade prin Germania

 

Consum cam 7,8 litri /100 Km ( cutie automata )

Modificat de dexim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sibiu - Medias 5.6%, viteza redusa de deplasare (70-90 km/h) drumul fiind in amenajare, 3 pasageri. Este prima data cand consumul a scazut sub cel masurat de producator (5.7% in afara);

Sibiu - Deva 5.9%, viteza legala, 4 pasageri;

Sibiu - Bucuresti 7.1%, viteza legala, 5 pasageri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut passat cu 1.8 160cp. Cred ca ce zice colegu mai sus cu benzina 2.0 si 200cp nu prea stie la ce sa se astepte in privinta consumului. La mine era in oras 12% 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu.

Am avut Laguna 3 benzina, motor 2.0, 140 CP.

Cand scoteam 14 in oras era sarbatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, nu vreau sa fac reclama sau sa intru in polemica dar am o Mazda CX-5 AWD AT Benzina 2.0 si 160 CP care pe primii 2800 km facuti doar in Bucuresti are o medie de 10.5 litri/100 km, deci, se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista o sectiune speciala  despre consum............

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si marmota invelea ciocolata... Am si eu un prieten cu mazda 3 benzina si e disperat de consum. Asa ca lasa ma cu mazda ca este mult mai sus la consum de ce spui tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti liber sa crezi ce vrei dar eu nu mint.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut passat cu 1.8 160cp. Cred ca ce zice colegu mai sus cu benzina 2.0 si 200cp nu prea stie la ce sa se astepte in privinta consumului. La mine era in oras 12% 

Crezi cumva ca un motor diesel pe un suv ( total1700 kg) o sa consume 8-9% in oras?

Iti spun eu ca sub 10-11% nu il cobori in oras! 

Eu m-am referit la motoarele de generatie noua, gandite si construite in ultimii 2-3 ani. Stiu foarte bine ce vorbesc.

Nu ma refeream la motoarele vechi, la care s-a mai pus un calculator, o turbina, l-au facut de 180-200 cp si l-au aruncat pe ultima generatie de masina.

Sunt masini noi, cu motoare pe benzina de conceptie total noua, care consuma benzina cat un diesel, la aceeasi capacitate cilindrica.

Se pierde intr-adevar cuplul dieselului (cum a spus colegul @dexim), dar si necazurile mecanice sunt mult mai mici. Sa nu mai vorbim de linistea in habitaclu, in favoarea benzinarelor.

Modificat de mac01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De motor nou vorbesc si eu. Era vorba pe passat de 1.8tsi160cp consum oras 12. Acum am tiguan 2.0tdi140dsg consum oras 8. Stiu ce vorbesc si spusele mele sunt din propria experienta. Nu din auzite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista topic consum

 

Consumul difera si depinde de multe lucruri.....in special lungime traseu in oras, trafic si temperatura exterioara.

Aceiasi masina poate consuma 8 sau 12 litri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, eu nu cred acest consum. Mi se pare foarte mic pentru Tiguan. o masina mare, nu tocmai aerodinamica si destul de grea. Sa nu mai vorbim ca si transmisia 4x4 este permanenta, dupa cate stiu.

Ai mai resetat computerul de bord de cand ai luat masina? Ai facut consumul la pompa? Iarna ai acelasi consum?

Eu nu am reusit sa scot astfel de consumuri decat cu masini mici, usoare si echipate cu motoare diesel de litraj mic spre mediu.

Si nu am talpa grea si nici nu sunt vreo ditamai namila. Conduc normal un diesel, cu schimb de trepte la 2500 rot/ min cand motorul este rece si 3000 cand motorul este cald.

Modificat de mac01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumuri in oras:

- dimineata cind esti regele strazilor poti avea si 8 sau chiar putin sub

- cind este trafic  am in jur de 10

- iarna creste un pic pe la 12, dar eu o folosesc pe distante scurte de 1.5 km = sint un lenes......................

Stiu ca nu este bine........

Foarte importante sint lungimea deplasarii si temperatura exterioara

 

De resetat am resetat de nu mai stiu cite ori

 

Pentru exterior am scris detaliat despre consumuri

 

Transmisia 4x4 nu este permanenta

Este distribuita 90 % fata si 10 % spate

In functie de necesitati se poate modifica automat

Modificat de dexim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, nu vreau sa fac reclama sau sa intru in polemica dar am o Mazda CX-5 AWD AT Benzina 2.0 si 160 CP care pe primii 2800 km facuti doar in Bucuresti are o medie de 10.5 litri/100 km, deci, se poate.

Am si eu in familie pe langa Tiguan o Mazda 6 (model nou) cu motor 2.0 i 165CP AT si in 3450 km media este de 9. Cam 70% sunt in oras........E adevarat ca acest consum este obtinut  si cu ajutorul sistemului i-stop. La Tiguan media in momentul acesta, este de 8.8, cam acelasi regim de mers. Mie mi se pare un consum foarte bun pentru o benzinara automata dar nici de Tiguan nu ma plang, nu am de ce. Daca merg linistit vad si sub 6 (afara).......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Traseu Craiova - Budapesta - Viena - Koln - Bruxelles ( 2000 Km )

 

Am facut niste teste pt urmatoarele conditii:

- TIGU automat DSG , 4 Motion, 2 L/140 CP

- Kilometraj masina 15000 Km

- Temperatura exterioara 20 - 24 grade

- Asfalt uscat

- O persoana cu aprox 150 Kg bagaj

- Folosit AC in mare parte

- Folosit mult pilotul automat

- Viteze masurate pe GPS ( cele indicate pe bord sint mai mari cu aprox 5 Km )

 

Consumuri masurate pentru viteze relativ constante pe tronsoane de minim 50 Km:

-  90 Km /ora =  4,8 litri

- 100 Km /ora = 5,7 litri ( Craiova - Timisoara pe drum national )

- 120 Km /ora = 6,7 litri

- 130 Km /ora = 7,6 litri

- 150 Km /ora = 8,4 litri

 

Important : vitezele pot varia in functie si de inclinatie ( pantele din traseu )

 

Deci VW a dotat masina cu un dispozitiv de economisire a carburantului.

Se gaseste in parte dreapta a soferului si se numeste........ pedala de acceleratie.................

Modificat de dexim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau invers , adica modul " Sport". Da ce frumos s'aude......... :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ dexim;

Un consum de 10-12% in oras mi se pare normal pentru un motor de 2.0L diesel. Dar 8% cum a zis colegul @aurel banu mi se pare tras de coada. Poate doar sa mergi noaptea prin oras.

Cat despre consumurile pe autostrada? Sunt corecte. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite si trasu de coada. Toti km sunt numai in bucuresti. Daca vrei sa te lamuresc, iti explic si traseul zilnic si orele de deplasare.

post-108665-13692335963138_thumb.jpg

post-108665-1369233611412_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai facut consumul plin la plin? Sau te iei numai dupa CB? 

Dupa 2000 de km parcursi un Bucuresti, calculatorul de bord s-a stabilit la un consum mediu, dar in realitate alta este treaba.

Fa plin la plin, parcurge 100-200km. realimenteaza, fa media si ai sa te convingi ca (,) consumul este mult mai mare.

Eu am curaj sa tin prinsoare cu tine ca (,) consumul in Bucuresti se situeaza pe undeva pe la 10-10,5%.

Modificat de mac01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat si dupa metoda plinului. De fapt, eu fac numai plinul. Si de fiecare data ma uit si la km efectuati si cati litrii au intrat. Crede-ma, nici nu vorbesc aiurea nici nu vreau sa ma laud. Te iau cu mine la pompa, daca vrei..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi si un consum de 7,5-8 in oras daca parcurgi o distanta de minim 4 Km si nu prea este trafic.

Eu am intilnit si aceasta situatie care este insa de conjunctura

In rest in jur de 9-10.

 

Dupa parerea mea cam respecta ce zice VW referitor la consum.

Insa ei au facut testele in conditii ideale si foarte "comerciale'' ca altfel te maninca concurenta.

 

Pt aurel banu : Afara cit consuma ?

Modificat de dexim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Traseul meu este asa. Dimineata la 7.20 plec din pipera lacul tei colentina obor piata rosseti piata alba iulia. Dupa amiaza la 5 in sens invers. Traficul este asa si asa la ora asta. Se merge incet dar nu se sta. Probabil ca la consum contribuie foarte mult si dsg care schimba rapid si in mod economic. Consum de exterior nu mai stiu pt ca nu am mai avut timp sa plec din buc. Cu prima ocazie iti spun si acest consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Aurel

 

Cu prima ocazie astept un consum de la tine.............

In tara ar trebui sa fie undeva in plaja  5,5- 7,4

Cel mai probabil spre partea superioara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!