Jump to content

Consum (Tiguan 5N & 5N2)


Andy_B
 Share

Postare recomandată

Eu am avut consum de 8-8.1 pe o distanta de 350 km in Decembrie 2013, 4 persoane, bagaje full, destul de multe pante, cu accelerari pana la 130-140 km/h pe drum drept. Cred ca tine si de cat de grea ai talpa. Traseu: Timisoara - Moldova Noua si retur. 1.4 TSI are limitele lui dar e totusi decent. Am 130.000 cu el si oi vedea cat ma mai tine.

 

PS: Daca in TM este vreun "coleg" cu Tiguan TDI as fi interesat de un drive test, contra cost bineinteles :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti merge la vinzatorul VW din TM si sa ceri un test............

Ca posesor de TDI pot sa iti spun ca sint multumit

Modificat de dexim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, mie mi se pare enorm consumul de ulei la 1.4 TSI 150 cp. Cartea tehnica spune 1l/1000 km (sincer am crezut ca nu mai vad bine sau nu mai stiu sa citesc!!!). Asta pana am sunat la reprezentanta si mi-au dat lovitura de gratie: "specificatiile spun ca un consum de 0.5 l de ulei la 1.000 km este in limite normale". Ma intreb cum de un motor premiat drept "motorul anului" doi ani la rand poate consuma uleiul ca pe benzina.

Inteleg ca e un motor supraturat...dar totusi. Poate imi oferiti voi niste explicatii pt ca sincer eu sper ca tipul de la reprezentanta era beat, cartea masinii e gresita si motorul meu e terminat la 125.000 km. In cazul asta ma resemnez si vand masina, altfel le dau nota 5 nemtilor pentru consumul de ulei. In rest sunt multumit de motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine ma uit si eu in carte dar 1l/1000km nu e de crezut.

Adica daca faci 30000km pe an bagi 30l de ulei? Pai inseamna ca tu, la 125000km, ori ai bagat pana acum un butoi de ulei, ori ai mers pe uscat :).

Nici la Dacia 1300 nu am avut un astfel de consum de ulei!!!

Cartea poate fi lejer gresita daca ne gandim la o traducere facuta pe genunchi iar de mecanicii nostrii nu vreau sa mai comentez. Mie mi-au spus la service VW ca la Tiguanul T&F am tractiune permanenta 20% pe fata si 80% pe spate, ca cica e mai usor pentru motor (care e in fata), sa impinga decat sa traga masina.

Am ras singur tot drumul de la service pana acasa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de ce va mirati ata... in toate cartile asa scrie, dar in realitate, nu se intampla asa ceva. Producatoarul isi ia o siguranta, dar chiar si asa este o foarte mare exagerare. De ce? Nu stiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este ca mie chiar mi se intampla asta. Completez cu peste 0.5l la 1000 de km. Si masina chiar a fost protejata, cu reviziile facute la timp la reprezentanta. Chiar si la motorul asta mic si turat, tot e mare consumul de ulei. In 5.500 km am completat cu 3,5 l de ulei. Este absurd, imi vine sa vand masina cu cat apuc.

Nasul meu a avut masina pana acum 6 luni si stiu ca a verificat uleiul in mod constant completand doar cu ulei recomandat de reprezentanta. Deci...nu inteleg. Si nu e genul care sa forteze o masina sau sa o conduca subturat. Sofeaza normal. Mai e o varianta sa nu fi verificat la timp nivelul de ulei, desi mi-e greu sa cred asta.

Probabil ca un test motor ma va lamuri, desi mi-e teama ca raspunsul va fi unul singur: uzura motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu am fost informat gresit , VW a renuntat la injectoarele duse-pompe pentru ca erau foarte galagioase si consumau ulei "fara numar..." Trecerea la CRDI a fost facuta cu multa "durere in suflet" de catre cei de la VW...(TDI-ul este marca VW pe cand CRDI ... ... ...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am facut pana acuma 7000km si am constatat urmatoarele

Pe autostrada cu 130 km/h pe cruise control consuma cam 7.5-8

In oras cam 8-9

Mediu 40 %oras 60 % afara undeva la 7

Ca sa scot consum de 6 trebuie mers undeva cu 80-90 km/h maxim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut pana acuma 7000km si am constatat urmatoarele

Pe autostrada cu 130 km/h pe cruise control consuma cam 7.5-8

In oras cam 8-9

Mediu 40 %oras 60 % afara undeva la 7

Ca sa scot consum de 6 trebuie mers undeva cu 80-90 km/h maxim

Asa este.

Cu doua obsevatii:

- in oras pe distante scurte 1-2 km consumul este de 14-16 l /100 Km, deci a se evita

- la 90 Km relativ constant poti cobori si la 4 litri si un pic ( cel putin eu asa am reusit)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cta-Iasi si retur: 7,2/100.

Alimentat la intrarea in Iasi:219 lei; alimentat la re-intrarea in Constanta: 213 lei.

De unde pot trage concluzia ca am un "picior" destul de constant :10[1]:.

 

Vineri plec la Salonic, sa o vedem atunci.

Modificat de Danmarc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar cum ai mers? Poti sa dai cateva amanunte?

Eu nu as reusi asa ceva...

Modificat de laur_vd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce anume te referi?

Modificat de Danmarc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la ce sa ma refer? Cu ce viteze ai mers, viteza medie, ... este cam greu sa obtii asa consum cu motorizarea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e dar au fost niste conditii optime: singur in masina goala, fara bagaje, drum liber, putine depasiri, mers constant, cu maxim 110-120 pe anumite portiuni.

In contrast cu asta, acum sunt in Salonic; masina cu bagaje, 2 adulti si 2 copii, 850km, 350 km autostrada, media orara in jur de 70, consum mediu 9,2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ajuns asta seara in bucuresti de la baia mare. Consum 6.6. Viteza medie 67km/h. 640km. Timp 10 ore. Ma declar multumit mai ales ca am fost 4 pers in masina, iar portbagajul full pana in tavan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Singur in masina . Drum de cosmar Cj - Alba - Sebes Sibiu _ Pitesti .

Consum 5.6. Viteza medie 62km/h. 370km. Timp 6 ore. Ma declar multumit .

post-53015-0-91305400-1401276147_thumb.j

post-53015-0-38413500-1401276148_thumb.j

post-53015-0-86566500-1401276148_thumb.j

post-53015-0-39077500-1401276149_thumb.j

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , la viteze mici am spus-o si eu  ....este alta masina ( ma refer la consum ).

Eram dator cu un raspuns:

Da, tempomatul mareste consumul........

Modificat de dexim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da. asa este .

Pe urmatorii 350 km pana la cta am mers pe autostrada cu 139,99 (si de fapt reali erau 133 km/h am vazut asta in igo pe s4 ) .

viteza medie a urcat undeva la 84 km/h iar consumul la 6,3 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe gpsu de pe telefon (iphone 5S) si mie imi arata mai putin cu vreo 5-7 km depinde de viteza

Inca nu am aflat viteza corecta da cred ca arata prea putine gpsu de pe telefoane

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu vad nici un consum pentru varianta 2.0 TDI 110CP. Nu are nimeni ? In carte e acelasi ca la cel de 140CP....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ii dai talpa poti avea si surprize placute....gen 4,8 l/100km

post-96662-0-26991400-1402680544_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut de la Brasov la Bucuresti consum 5.6. Mers in localitati cu 80 afara cu 120.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu mai spunem ca de la Brasov la Buc e la vale mai tot drumul :).!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asta am si specificat sensul de mers...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect.

Si dusu'?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!