Jump to content

Comenzi Pe Volan


lile
 Share

Postare recomandată

Salut , eu am citit topicu asta de la primul post pana la ultimul cuvant cu cuvant si tot nu sunt sigur pe mine , daca am un golf 2005-2006 si vreau sa ii pun comnezi pe un volan de gti imi v-a merge sau nu ? si daca imi cumpar un RNS 500 vor fi compatibile ? Raspundeti-mi va rog pentru ca v-am zis am citit toate posturile si tot nu sunt sigur pe mine :D Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca suporta calculatorul de coloana de pe masina ta comenzile, atunci vor merge. Oricum, trebuie schimbat volanul cu un volan multifunctional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cu RNS trebuie schimbat si gateway-ul sa nu ti se goleasca bateria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi puteti da unul din voi PM cu YM ca sa imi explicati mai bine pe yahoo pentru ca nu vreau sa umplu topicu cu mici intrebari .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de ce nu aici? ca de aia e topicul. Ce nu ai inteles din toate paginile citite?

Exista calc de coloana de volan Low care nu suporta nimic, Medium care suporta CB si CCS si high care suport inclusiv volan cu comenzi.

Tu ce calc de coloana ai ?

La montarea unui HU mai nou, acesta nu intra in sleep si consuma bateria cam in 2 zile, se schimba CAN Gateway cu unul de generatie mai noua care sa stie sa culce RNS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bundy asta am inteles dar chestia e ca nu stiu toate denumirile acestea , am cautat pe google ce inseamna si cum si nu am vazut si nu stiu ce sunt si din aceasta cauza am spus :(

Modificat de SoUNdzRise
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si arata cam asa:

e ala cu banda galbena pe el.

post-1788-0-13206600-1295256978_thumb.jp

post-1788-0-06169300-1295256991_thumb.jp

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta e bundy ca eu nu am desfacut nu stiu sa desfac si nu cred ca o sa-mi bag eu nasu pe acolo , dar o sa ma duc la un service auto , si credeti ca volanul asta ar fi ok ? acesta a fost pus pe un golf din 08

post-83936-0-94717300-1295263507_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ai desfacut si nu vrei sa te bagi, macar invata pasii ce tb facuti, doar si pt simplul motiv de verificare a mecanicului. ca omul o sa iti zica ca e greu, ca dureaza, ca lasa masina si vino in 3 zile, dar lasa si 15 mil manopera ca e operatie grea, etc.

volanul ala merge, dar daca citeai cu atentie, vedeai ca nu volanul e problema la schimbarea asta, ci calculatorul de bord, pe care daca nu il ai compatibil tb sa il cumperi (si costa destul cutiuta aia neagra...)

ps: cu cat ai gasit acel volan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am recitit tot topicul din nou si am sesizat ca mie nu imi functioneaza comenzile audio dupa volan(nici nu stiam ca pot comuta posturile radio si melodiile de pe cd).Dupa terminare am sesizat ca am facut niste greseli.Pe masina faveam spira cu codul 1K0-959-653 si prin urmare calculatorul avea codul 1K0-953-549-A(avand BC si tempomat,.amandoua fiind tipul 1).Am facut greseala de a cumpara calculator de coloana tipul 2 adica 1K0-953-549-AL deoarece am luat volan cu comenzi 2008.Acum vreau sa schimb si spira,adica sa cumpar 1K0-959-653-C sau 1K0-959-653-D pentru a avea acces si la comenzile audio din volan.Este posibil sa mai intampin vreun impediment in rezolvarea problemei sau ar trebui sa achizitionez volan si calculator pentru spira care o am pe masina adica cele de tipul 1?Precizez ca masina este 2005!

Modificat de dudu
nu este nevoie sa "tipi" la noi cu font 6. Mersi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori sa-mi achizitionez calculator de coloana, pentru comenzi pe volan si sunt intr-o dilema privind tipul calculatorului care imi trebuie. Stie cineva sa-mi explice in ce consta "Software Level" care poate fi de mai multe tipuri adica " SW 0010, SW 0030, SW 0050, .....N/A "? Actual pe masina am calculator de coloana 1k0 953 549 E si as dori sa stiu daca pentru comenzi pe volan imi trebuie 1k0 953 549 C sau pot lua si cu terminatiile AG, AJ,AK ,AL etc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calculatoarele compatibile sunt: 1K0-953-549-G, 1K0-953-549-AG, 1K0-953-549-AK (inlocuit de 1K0-953-549-BK), 1K0-953-549-AL, 1K0-953-549-AQ, 1K0-953-549-BD, , 1K0-953-549-CC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si cu terminatia BP ar trebui sa mearga. Asa ceva am eu.

Address 16: Steering wheel Labels: 1K0-953-549-MY8.lbl

Part No SW: 1K0 953 549 BP HW: 1K0 953 549 BP

Component: J0527 051 0101

Coding: 0002022

Shop #: WSC 00028 028 00001

Part No: XXXXXXXXXXX

Component: E0221 002 0010

Si acum, de ale mele... :P

As vrea sa imi pun unitate bluetooth oem de pe Skoda (1z0 035 729 b), insa aceasta nu suporta comenzile de pe volanul Golf-ului 5 MY2008. Mai precis, butonul inscriptionat cu simbolul de telefon nu are nici un efect cand e apasat. Totusi, butonul de Mute poate fi convertit in Voice Control, insa nu ma incanta prea tare.

Am inteles ca butonul de telefon ar lucra totusi cu anumite unitati bluetooth, mai precis cele care suporta RSAP (remote sim access profile), insa eu imi doresc o unitate non-RSAP, intrucat telefonul meu nu cunoaste acest protocol.

Deci, as vrea un BT non-RSAP, dar nu imi va merge butonul de telefon.

Intrebarea mea ar fi: daca as schimba butoanele de pe volan cu unele de generatie veche (cele care au mult mai multe functii de telefon: preluare apel, terminare apel telefonic, mute si voice control, etc.) as impaca si capra si varza?

Pentru butoanele de generatie veche mi-ar trebui un calculator vechi? Asta ar stopa rapid investigatia, intrucat nu sunt dispus sa schimb calculatorul actual...

Si putin off-topic: de ce oare au trecut de la butoanele vechi la cele noi? Din cate observ eu s-a pierdut un oarecare numar de functii.

La O2-ul din decembrie 2005 pe care il are taica-meu, are toate functiile de telefon, iar comenzile de board computer sunt puse pe maneta de stergatoare. In schimb, la G5-ul meu din 2008, comenzile de BC sunt aduse pe volan, iar pe bagheta de stergatoare nu mai am acele butoane. Nu prea vad cum au evoluat la capitolul asta. Luminati-ma, va rog!

Modificat de adyp2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Am o mare rugaminte (s-ar putea sa fiu putin off topic)

Am un golf v sportline 2004 la care vreau sa inlocuiesc volanul in trei spite, fara comenzi cu unul de gti, la fel fara comenzi.

Intrebarea: trebuie inlocuite alte elemente in afara de volanul in sine (airbag, calculator, spira)?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca airbagul in sine se potriveste in noul volan, nu trebuie inlocuit nimic altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te contrazic, pt schimbarea de la volan fara comenzi, la cel cu comenzi, airbag-ul se potriveste insa trebuie schimbat FIRUL care face legatura pt ca sunt diferite...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa inlocuiesc volanul in trei spite, fara comenzi cu unul de gti, la fel fara comenzi.

Mai citeste inca odata, de data asta cu mai multa atentie intrebarea colegului gtv. Mai vrei sa contrazici pe cineva acum?

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns.

Sa inteleg ca si airbag-ul se potriveste de la un volan in trei spite la unul de gti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat acum ceva timp volanul in 3 spite cu unul de GTI care are comenzi....au mai trebuit firul care face legatura intre airbag si calculatorul comenzilor din volan + calculator coloana compatibil cu comenzi pe volan...altfel nu aveam claxon....airbag-ul se potriveste "ca o manusa"...

in cazul colegului gtv nu trebuie decat volanul in sine, o cheie M16 parca o surubelnita si o bere dupa...in rest nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna sa ai vwforum si colegi super.

Respect pt. Al Bundy si 81 UAC!

Acum pot sa ma apuc sa achizitionez volanul fara nici o grija.

Voi pe unde a-ti schimbat volanul? Cat a costat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

volanul l-am schimbat in curte.ai maneta de reglaj sub volan, tragi de ea si tragi volanul inspre tine.rotesti la 90 grade si are o clema in spate care cu ajutorul unei surubelnite late o indepartezi.o sa vezi ca airbag-ul se deperteaza un pic.rotesti din nou cu 180 de grade di pozitia actuala si faci la fel.airbagul iese.scoti mufa de la airbag.acum o sa vezi surubul M12 (scuzele mele M16 e la rulmentul de la roata din spate).desfaci surubul pui volanul nou si urmezi pasii de mai inainte dar in ordine inversa.airbagul intra prin presare(o sa auzi un click.la final te racoresti cu un suc sau o bere.taraaaa.ai volan de GTI pe golf.

P.S.daca crezi ca nu te descurci apeleaza la cineva care a mai facut(AlBundy e omul).

Sa il invarti cu placere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

1K0 953 549 CD sau 1K0 953 549 CC

Care din ele suporta comenzi pe volan ?

Pe masina in cauza (Jetta 2010 1.6 TDI) este 1K0 953 549 CD si vreau sa stiu daca suporta comenzi pe volan. Urmeaza a-i fi schimbat volanul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!