Jump to content

Probleme Cu Ambreiajul


Love
 Share

Postare recomandată

am un golf 3 si cablu de ambreiaj e cu autoreglaj, dar prinde jos de tot si iarna imi ingheata si nu cupleaza tot timpul, am incercat inca unul din dezmembrari si nici ala nu cupla bine, are ceva daca pun cablu fara reglaj automat?

la alte golfuri cum prinde ambreiajul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 353
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • lupo_bv

    29

  • v@sy

    14

  • Love

    10

  • Alex.

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu crezi ca ambreiajul propriu zis este dus? Daca ai incercat cu doua cabluri si tot asa tine. Incearca si cu unul fara reglaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti verifica daca functioneaza cablul urmand procedura din primul atasament de aici

Si am mai explicat si aici cum se verifica

Daca sunt indeplinite conditiile de acolo atunci nu cablul este de vina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca pun cablu cu reglaj manual prinde bine nu are probleme, dar singurul cablu cu reglaj manual gasit incepe sa se rupa (se desprind fire si nu stiu cat va mai tine, doar l-am probat). am vorbit cu un mecanic si zicea ca astea cu reglaj automat au niste clicheti care trebuie reglati nu stiu cum, dar nu avrut sa se bage sa mi-l faca, e cum zice el si nu a vrut sa ma ajute sau minte?

Modificat de sory_ss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cele cu reglaj automat nu ai ce sa reglezi. Eu am demontat unul origina si unul o facatura.

Uite aici am analizat problema

http://vwforum.vwfor...ost__p__1352115

Chiar daca este pozitionat altfel constructia este aceeasi.

Cele cu regaj automat asigura un reglaj si o compensare a uzurii ambreiajului in anumite limite, dupa ce ambreiajul depaseste o anumita limita de uzura nu mai poate face nimic, de asta iti merge cel cu reglaj manual....un timp probabil.

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat să îţi spun că un cablu cu autoreglaj trebuie repus în funcţiune înainte de a-l monta. Vezi manualul. Altfel nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut!Am un vento 1.8 AAM (75 cp)si cred ca am probleme cu ambreiajul.In primul rand cupleaza foarte sus,dar cel mai deranjant este faptul ca nu pot sa plec normal(nu foarte tare) cu masina de pe loc.De ex la semafor trebuie sa ridic foarte lin piciorul si sa nu o turez foarte tare ca sa nu tremure,daca incerc sa plec un pic mai tare tremura toata masina(indiferent de turatie).Am incercat testul cu frana de mana,sau cu treapta a 5-a la 50km/h sa accelerez dar nu simt sa patineze.Si inca o chestie cand plec tare de pe loc si ii dau a 2-a de ex intre 4000-5000 rpm, trecere in treapta a 2-a este foarte brutala,parca ar da in nas(mi-a sarit cd-ul de cateva ori:)) ),la fel si cand trec din treapta a 4-a in treapta a 3-a(o depasire de ex).Nu sunt incepator,mai am in familie o vectra 2.0 dti care o conduc de 4 ani, deci nu cred ca poate fi vorba de nesincronizare intre acceleratie si ambreiaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am facut un decupaj cu ce zice in manual despre treaba asta.

Zgomote ceva ai sesizat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns!Din ce mi-ai trimis cea mai plauzibila cauza ,in situatia mea, cred ca este placa de presiune si sigur discul este uzat,cupleaza foarte sus.Trag de el cat pot(desii e foarte enervant) si am sa schimb intr-un final tot kitul.O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa verifici si jocul la furca de debreiere, macar sa fii sigur ca autoreglorul functioneaza si ambreierea este completa. Am un amic caruia i s-a dus ambreiajul pt ca nu a mai mers autoreglorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Dacă este cu autoreglor nu se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uităte deasupra furcii de debreiere şi dacă are cablul o gîlmă ca în prima poză este cu autoreglor, în a doua poză este cablu fără autoreglor

post-40889-0-23550800-1358200480_thumb.j

post-40889-0-32120300-1358200486_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms de raspuns!!..e cu autoreglaj..faza e ca io nu am chestia aia din plastic transparent care vine deasupra la burdufu ala..o fi vreo problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plasticu ala transparent e pentru "agatat" cablul, sa nu se miste. Lipsa lui ma indoiesc ca ar afecta functionalitatea.

Modificat de SethBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si are vreun rol..adica se poate intampla cv daca nu e acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar întâmpla ceva dacă ar fi acolo. Dacă scoţi plasticul înainte de a pune cablul pe maşină atunci acesta se destinde la maximum şi nu-l mai poţi monta plus că este greu să-l comprimi la loc (nu imposibil).

După montaj se scoate şi cablul se destinde atît cît trebuie. Dacă rămîne acolo, practic nu intră în funcţiune autoreglorul.

Plasticul trebuie păstrat în eventualitatea scoaterii cablului, trebuie blocat înainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda... cand mi-am schimbat cutia am constatat pentru ce este acel plastic (brida) alb. Se tine cablul tensionat ca sa ii poti pune gamalia aia la debraior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

k,ms..am crezut ca asa e normal sa fie acolo cand am vazut poza de la tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut as avea si eu o problema cu abreiajul.de cateva luni cand apas pe pedala de ambraiaj trozneste de 2 3 cand apas pe ea ori si are momente cand nu mai intra in viteza sau pleaca de pe loc cu el apasat.am crezut ca sa stricat ambreiajul si am fost la niste mecanici care au zis si ei ca este stricata placa de presiune.asa ca am cumparat tot kit-ul si l-am schimbat dar tot asa face .nu stiu care ar putea fi cauza si nu as vrea sa mai merg pe la mecanici k sa nu schimb iar ceva degeaba.poate ma puteti ajuta.ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Montaj necorespunzator sau nu l-au schimbat.

Dacă ei au pus diagnosticul ar trebui să te duci peste ei să rezolve problema.

În prealabil documentează-te de aici

http://www.filedropper.com/08-ambreiajul

În special capitolul ultim: Diagnosticarea ambreiajului acolo unde scrie Ambreiajul nu debreiază corespunzător (de asta nu poate intra în viteză) şi Zgomote la apăsarea pedalei de ambreiaj.

În loc de lagăr de debreiere a se citi rulment de presiune pe înţelesul tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au schimbat ambreiajul k am stat langa ei cand lau schimbat.mersi pt fisier o sal citesc si poate o sa gasesc defectiunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am descoperit problema era cablul de la ambreiaj cu autoreglaj l/am schimbat dar acum nu mai este pedala de ambreiaj ca inaine si anume cand apesi pe peda jumatate din cursa ei este f moale si dupa aceia pana jos este f tare.mecanicul sa chinuit sa/l regleze si nu a reusit sa dat batut si mia zis k asa ar trebui sa fie.spuneti/mi si mie de unde il pot regla eu.ma gandesc k daca e cu auto reglaj nu se poate regla dar mecanicul a ummblat la el se poate umbla si la cel cu auto reglaj?sau mi/a montat cu reglaj manual.m/am uitat in urma dar nu am gasit nici o problema de acest fel.

P.S. daca e cineva din buzau si m/ar putea ajuta astept ma contactati mersi frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!