Jump to content

Info Sharan


gabriel randasu
 Share

Postare recomandată

Dimensiunile recomandate de producator sunt scrise pe capacul de la rezervor...

Eu in talon am doar 215/55/16 ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incep si eu sa ma gandesc ca decat sa trec de la 16" la 15" (discuri, etriere, tot tacamul) mai bine investesc in jante pe 16" mai usoare.

Oricum, acum am 215/60/16 si nu ating absolut nimic. In plus am achizionat si inaltatoare de 2cm pentru fata.

Ca sa trec la 205/65/16 diferenta este de doar 4mm /raza si, fara a dori sa contrazic pe nimeni, dar cel putin la masinuta mea nu pare a avea cum sa loveasca in plasticaraie.

Personal sunt obsedat de confort la volan, si cel putin Galaxy-ul asta m-a terminat psihic la capitolul asta.

Tinand cont ca finantele mele au ajuns la cota de minus (-) e clar ca nu-mi voi putea permite altceva, asa ca, cu bani mai putini, am incercat sa-mi fac viata mai usoara.

Primul pas a fost schimbarea suspensiei originale sport cu telescoape twin-tube (ulei+gaz) Kayaba si arcuri Kayaba.

Al doilea a fost sa trec de la 215/55/16 la 215/60/16.

Acum urmeaza urmatorii pasi.

Un avantaj e ca am 2 seturi de jante si cauciucuri pe 16", si voi incerca sa vand 1 set sau chiar pe amandoua ca sa fac rost de bani pentru a trece la cauciucuri mai "groase" respectiv jante mai usoare.

Partea proasta e ca nu am gasit un comparator, in kilograme, intre diversele modele de jante respectiv cauciucuri, ca sa pot alege cat mai bine.

P.S. Inca nu am montate inaltatoarele asa ca pot sa fac o poza ca sa se vada cat mai are cauciucul de 215/60/16 pana la aripa (pe inaltime/latime) respectiv cu rotile bracate maxim astfel incat sa se vada cat mai are pana la plasticul "interior" de protectie.

Modificat de alexander
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum si unde se monteaza inaltatoarele pt fata? Nu modifica unghiul la roti? De unde le-ai cumparat si cat au costat?

Merci !

Modificat de kistler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pt sfaturi

da , asta imi indica vag-com 0,2 in loc de o,6 , nu stiu exact ce inseamna,in orice caz e bine ca am un consum mai mic pe scumpetea asta :lol:

am zis ca am clima dubla , in loc de aer simplu, referitor la setari, dar se pare ca nu are legatura, tre sa o caut pe vag-com de erori si pe la fire.

Te rog posteaza problema ta pe TDI Forum ca gasesti acolo ajutor. Citeste si topicul ca poate gasesti ceva bun pentru tine, sau contacteaza direct moderatorul.(pe colegul BLITZ)! succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inaltatoarele se pot pune si pe fata si pe spate si se monteaza foarte usor, in capul telescopului.

De comandat le-am comandat printr-o firma romaneasca, dar vin din germania de la Weitec. Pe net poti gasi site-ul lor.

Au costat ceva in jur de 60 Euro (perechea) si le voi monta pe fata, pentru ca inalta botul masinii cam cu 1.5-2cm.

In principiu dupa ce le montezi trebuie refacut unghiul de cadere si de fuga, altfel spus geometria rotilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Azi am facut o scanare de urgenta la unchiul meu, la sharan 1.9 tdi 90 cp- 2002. M-am speriat la cate erori am vazut acolo, dar de multe am scapat. Au ramas unele si va cer si voua parerea asupra posibilelor probleme si remedieri:

VAG-COM Version: Release 311.2-N

E.tuning

Control Module Part Number: 7M3 907 049 C

Component and/or Version: Klimabetaetigung 0404

Software Coding: 0000000

Work Shop Code: WSC 00000

1 Fault Found:

00926 - Terminal 30

002 - Lower Limit Exceeded - Asta ce o mai fi insemnand?

VAG-COM Version: Release 311.2-N

E.tuning

Control Module Part Number: 6N0 909 901

Component and/or Version: Gateway K<->CAN 0001

Software Coding: 00006

Work Shop Code: WSC 00020

1 Fault Found:

00778 - Steering Angle Sensor (G85)

49-10 - No Communications - Intermittent - Are legatura cu senzorul de abs stanga fata care apare in ultima eroare?

El mi-a tot zis ca are probleme cu inchiderea centralizata, asadar,uitati ce am gasit:

VAG-COM Version: Release 311.2-N

E.tuning

Control Module Part Number: 7M3 962 258 AB

Component and/or Version: Multifunkt.Einh 0001

Software Coding: 00029

Work Shop Code: WSC 00020

4 Faults Found:

01379 - Interior Monitor Switch (E183)

28-00 - Short to B+

00967 - Left Turn Signals

28-10 - Short to B+ - Intermittent

00968 - Right Turn Signals

28-10 - Short to B+ - Intermittent

00959 - Indicator Lamp for Central Locking: Safe (K133)

29-10 - Short to Ground - Intermittent

VAG-COM Version: Release 311.2-N

E.tuning

Control Module Part Number: 7M3 907 379 E

Component and/or Version: ESP FRONT MK25 0102

Software Coding: 0006154

Work Shop Code: WSC 00020

1 Fault Found:

00283 - Front Left ABS Wheel Speed Sensor (G47)

003 - Mechanical Failure - Intermittent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nimeni nu stie nimic de aceste coduri?

O alta problema pe care o am e faptul ca uneori se mai lovesc usile de zid, si se pisca vopseaua de pe usi. Caut ceva benzi de cauciuc pe care sa le prind pe zid la nivelul usii sa nu mai loveasca aia mici usa. Aveti vreo idee? Ma gandeam la bandourile de la unele masini, insa... nu arata prea bine si in plus nu sunt atat de lungi pe cat as vrea. Aveti vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am de la good year niste benzi super ce se pun pe usa,cu adeziv in interior,cand pot fac o poza sa le vezi si nici scumpe 7 euro 2 metri cu inscriptia good year

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu as vrea sa le pun pe masina , ca m-am saturat de bandouri si alte chestiii protectoare care in timp ... arata aiurea sau se dezlipesc, sau cad, etc. Vroiam ceva mai lat si mai gros (aprox 3-4 cm x 1-2 cm grosime) care sa prind frumos pe perete si sa nu mai am treaba ca la mine garajul e ingust. Am cautat ceva pe net, insa nu am gasit nimic care sa imi satisfaca cerintele... si ma gandeam ca poate voi aveti vreo idee mai buna :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polistiren expandat lipit pe perete. :icon_thumright:

Modificat de andrusel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau niste anvelope uzate pe fiecare parte ca la debarcader :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi EMY, am sa postez acolo sa vad ce zic baietii

apropo de cauciucuri, eu mi-am pus de iarna 195/65/16 C si sunt foarte multumit,

aveam 195/60/16 C. presiunea 2 cu 2,2, nu atinge nicaieri , nici macar la balansari puternice.

Pe langa faptul ca am inaltat masina cativa cm, gropile se simt mai atenuat,posibil sa fi crescut un pic consumul dar nu am sesizat, oricum merita,iar uzura la C-uri e mult mai mica.

singura problema ar fi la ITP, ca nu corespunde cu talonul, dar eu am trecut cu bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Silvian91imAuto

Salutari. Am venit aici cu o problema, am mai intrebat si am primit un raspuns de la colegul Emy D in subiectul de conversatie (topic) in ceea ce priveste Masina Mea (Acesta #56), si pe langa asta cred eu ca daca va fi curatat bine va fi ok. M-am uitat si pe net si nu am gasit mare lucru. Aici este diagnoza completa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva daca la radio cd de sharan se poate pune un mp3 player sau orice alta sursa externa?

Ma refer daca are intrari in spate pt asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma refer daca are vreo mufa line-in sau aux ,ori trebuie cumparat un cablu adaptor

Are cineva o poza cu spatele radiocd

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Caut sa imi iau setul de covorase de cauciuc (din acelea cu bordura) ,dedicate pentru sharan-ul meu ca sa imi protejez tapiseria de pe podea. Aveti idee de unde sa iau ?

ps: vreau setul pentru 7 locuri si de de nu si tavita pentru portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat de la colegul themircea si sunt multumit de covorase.Cauta-l pe la prestari servicii.Eu am si tava de portbagaj tot de la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu si eu la ce a spus Adrian(@speedo),si eu am luat de la el presurile de cauciuc (pentru toamna-iarna,ca pentru vara am presurile originale de mocheta),si am 2 sezoane cu ele si se prezinta bine. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
offtopic.gif Mai glumim si noi, ca si asa viata e destul de trista si grea blah.gif Sa-mi fie cu iertare :)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

am si eu o nelamurire,din informatiile mele despre sharan stiu ca motorizarea de 131 cp sa facut din 2003,respectiv 12-2002,mai vad pe aici niste puteri ale motoarelor cu alti ani si chiar vreau sa fiu informat corect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A reconditionat cineva caseta de directie la sharan , sau stie cam cat ajunge una noua? A capatat un joc cam mare si daca o mai las asa imi e ca numai am ce face din ea si e deranjanta pe drumurile de tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat de la colegul themircea si sunt multumit de covorase.Cauta-l pe la prestari servicii.Eu am si tava de portbagaj tot de la el.

Multumesc! am luat presurile si tavita si e super! E alta viata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pierdut rezerva sharan in Bucuresti (Blv.Timisoara)...Incredibil. Daca aude cineva ceva...............

Era nou nouta.....nefolosita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-a cazut in mers si n-ai auzit-o?Nu te-a claxonat nimeni?Si la mine e ruginita chestia aia din capatul sufei ma gandesc ca intr-o zi o s-o patesc la fel.

Modificat de speedo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!