Jump to content

Info Sharan


gabriel randasu
 Share

Postare recomandată

Whaler sau Walker?

Multumesc Rune.

Modificat de locdeparcare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, din cand in cand, pompa de motorina de la Eberspracher, se infunda cu cate o mizerie mica. Nu are filtru si ea? De aceea ma gandesc ca este rezervorul murdar. Sau... daca aveti alte idei, multumiri.

 

Pentru curatat rezervor Sharan stiti un service unde pot face acest lucru? Voi ati facut aceasta operatiune?

Modificat de locdeparcare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.walkerexhaust.com/

 

Poate ca nu este necesar sa dai tot rezervorul jos!  sub scaunul din dreapta randul al 2 lea , sub  tapet se gaseste capacul ansamblului pompa/filtru/indicator nivel.

 

Demonteaza si curata sita.

 

Cu toate ca stau asa si ma gandesc ceea ce ajunge in pompa tandem trece obligatoriu prin filtru de motorina!!!  deci ori schimba filtru ori verifica la pompa tandem sa nu fie ceva probleme la etansarea dintre partea de vacuum si cea de motorina.

 

E bizar oricum sa ajunga mizerie in pompa tandem...ori poate pentru mine e bizar deoarece nu am trait aceste experiente...poate mai vine cineva cu vreo idee

Modificat de Rune
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles de la RUNE ca capacul ansamblului pompa/filtru/indicator de nivel este sub scaunul din dreapta al doilea rand de scaune sub mocheta. Mie mi se plimba acul de la motorina din bord. Intrebarea e : pot sa reglementez ceva de acolo? Nu as vrea sa dezlipesc mocheta degeaba. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citi litri ai in rezervor? Eu am avut aceiasi problema si la sfatu lui razvi am pus sa fie in rezervor minim 20 litri tot timpu si deatunci nu mai face figuri acu si becu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa mi-a zis si mie dar trebuie sa bag cel putin jumatate de rezervor sa nu mai ajunga acul la minim si sa bipaie.am sa continui sa alimentez pe timp indelungat mai multa motorina. Multumesc de sfat. ;-) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cu plimbatul acului din rezervor poate veni de la 2 chestii : din rezervor unde plutitorul prin intermediul unei parghii misca un potentiometru ( nu pot jura ca la Sharan e chiar asa...acestea sunt niste cunostinte de la un Pasat)  ori din bord de la indicatorul nivelului din rezervor.

 

Din cele 2 piese asi tinde mai mult inspre potentiometru din rezervor, deoare potentiometrele tind dupa un anumit numar de ani sa dea defecte asemanatoare...aici apropo  pedala de acceleratie care si ea functioneaza aprox pe acelasi principiu.

 

Si in acelasi moment se poate verifica si etanseitatea plutitorului.

 

Eu personal incerc , mai ales in sezonul rece, sa merg cat mai mult cu rezervorul plin, de ce? deoarece datorita motorinei care se intoarce in rezervor ( stiu foarte bine ca este racita) se formeaza  pe peretii interiori ai rezervorului  condens,  e acest condens  duce la e 2 chestii : 1 cresterea cantitatii de apa in diesel. 2, aparitia bacteriilor in rezervor.

 

Eu la un Sharan din 2001 nu remarc absolut nici o miscare brusca a acului indicator, dar cand sunt la ultimul sfert  remarc o schimbare lenta a acului  cand sunt in rampa ori in panta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult RUNE pentru lamuriri si sfaturi dar as mai avea o intrebare : trebuie dat rezervorul jos sa rezolv problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 2 posibilitati ori dai jos rezervorul ori dezlipesti mocheta, in ambele cazuri trebuie sa desfaci  capacul de sus al rezervorului ( arata ca un capac de la bidonul de muraturi de 60 de litri aproximativ) pentru a scoate ansamblul din rezervor.

 

Eu personal asi opta ptr dezlipirea mochetei , demontarea capacului, cat despre reparatia /inlocuirea/testarea potentiometrului cred ca ar trebui sa ceri sfatul unui electrician, pe aici pe forum cred ca ori Al Bundy ori Florin te pot ajuta.

 

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ati schimbat vreunul din voi discurile de frana fata spate la Sharan? Daca da, o marca buna ca si calitate pret recomndati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca da:) Nu vad prea bine pe tel dar....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,la voi la sharan stergatoru de la luneta sterge si in partea de sus a lunetei?ce fel de stergator folositi dimensiune ceva,la mine nu sterge in partea de sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la Carrefour firma Alca (made in Germany scrie pe ele). Excelwnte. De 3 ani pe 3 masini diferite numai Alca folosesc. Pe fata am Bosch aerotwin si le schimb doar lamele 35 lei lama de cauciuc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Silvian91imAuto

Pe spate am luat lamela pe original SWF (parca a costat in jur de 40lei). O am de un an si ceva, zic ca sterge excelent... momentan la mine e jetul bleg si astfel vinovat, nu uda pana sus si ma gandesc ca poate ar trebuii sa verific cum e traseul de furtun (din nou :dry:). Ramane de vazut in continuare. Vechiul stergator era tot SWF si era mult prea trecut de data schimbarii ca nu pot spune vreo parere.
Stergatorul OEM ce-l folosesc: https://imageshack.com/i/n1dsc03610uvj
...si daca tot vb de stergator-luneta experimentul nereusit cu stergatorul aero de Caddy 2K https://imageshack.com/i/b9dsc03602cutj :(
Nu cred ca merge sa punem vreun brat+lamela aero pe luneta Sharan-ului fiindca e mult prea bombata si o va zgaria cum mi-a facut mie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Silvian spunemi lungimea lui si fa o poza cind e perpendicular pe luneta,la mine e mai lung cred ca e stergator normal.

Modificat de adrianf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

40 cm are.Merge orice stergator cu prindere normala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles,pun si 2 poze cu problema mea

 

post-36318-0-81134500-1390296471_thumb.j

post-36318-0-71486200-1390296493_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rune, de unde ai cumparat diacurile si plautele. Ce marca sunt? Multumesc
 

Modificat de locdeparcare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adrianf ..cred ca problema e la stergator,nu se arcuieste cum trebuie pe luneta.de lung nu pare prea lung din poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ATP  Gemania, si sunt facute  la ATEC Germania, in 3 ani pot da detalii despre calitaea lor, sau poate niste foto sa comparam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok,incerc sa-l inlocuiesc cu altu dar nu stiu ce sa iau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia unul fara prea mari pretentii,ca doar e luneta nu parbrizul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!