Jump to content

Consum Exagerat Golf Iv 1.6 16 V Manca 15 % Ce Are?


TataVostru
 Share

Postare recomandată

sincer...o sa fie nevoie.Dar prima data consulta un coleg din zona ta(Mures) din aria diagnoze.O sa fie cea mai explicativa deja bine-cunoscuta diagnoza.Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • TataVostru

    10

  • CristiMoldo

    8

  • Clodius

    4

  • stefan85

    3

Azi am observat ca la curbe imi bate ceva sub picioare ... dar urat rau .. daca pun frana in curba trepideaza piciorul.De la ce sa fie ?

Nu s-a intamplat asta inainte sa-mi fie aprinse esp-ul si abs-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil s-a rupt firul de la coloana de directie daca zici ca ai tras/miscat volanul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi informatii ... dupa vreo 20 de km petrecuti am ajuns acasa , desigur tot cu sunetul acela si cu becurile aprinse ... am simtit un miros foarte puternic de ars in masina .. am parcat si am mirosit sub aripi , doamne ce miros de ars , sub ambele aripi din fata ... capacele erau fierbinti ... nu stiu ce naiba poate sa fie .. maine ma duc la mecanic

ps: azi s-a stins esp-ul si abs-ul vreo 5 minute si nu am mai auzit nici sunetul acela sub pedala la viraje.

Masinile astea sunt ca femeile .. greu de inteles

stima,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te referi la capacele de la roti ca erau fierbinti inseamna ca ai mers cu franele cam blocate, ai grija cum ajungi la sevice sa nu mai incingi rotile ca se duc garniturile la etrieri, nu mai vorbesc de uzura placute-discuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus-o pe tester.. n-are nimic, extraordinar.Becurile erau stinse.Cand se mai aprins becurile sa ma duc iar , cica...de mirosit nu mai miroase a ars...dar sunetul acela la viraje tot il aud..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Daca nu pui tester-ul pe ea exact in momentul in care ai martorii aprinsi in bord, dupa ce s-au stins s-ar putea sa dispara si eroarea. In locul tau as face o revizie a sistemului de franare cu schimb de lichid de frana, verificat fiecare etrier si mai ales mufele senzorilor de ABS.. dar si caseta de directie daca spui ca auzi ceva in viraje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

Buna, in primul rand vreau sa imi cer scuze ca redeschid acest topic dar, sunt incepator in ale soferiei... iar mecanica la mine e o stiinta necunoscuta.

De aproximativ o luna detin un Golf 4 1.6 benzina 77kw an 2000. Am un consum de peste 16% intr-un oras nu foarte aglomerat. Treptele de viteza cel mai des folosite 2-3, rar 1 cand mai prinzi un semafor pe rosu de care treci repede, nu stai mult in trafic. La drum mai lung am scos putin peste 6.5, sub 7 pe o distanta de 80 de km. In afara pe distante mai scurte cu a 3-4 scoate un 9.. 9 si ceva.

Problema apare la treptele de viteza foarte mici, cand intru in a 4-a parca se desfunda ceva. In a 1-a am vazut consum instant si mai mare de 50-60% si mediu nu mai spun... imi sare de 25% pana ies din parcare calumea.(precizez ca schimb treptele de viteza la 3000 de rpm fiind benzinara).

Eu cred ca are ceva infundat pe el. Nu stiu unde sa merg si ce sa fac. Eu zic ca este ceva infundat la ea, din moment ce cand treci din a 3-a in a 4-a scade consumul instat.

Precizez ca masina a fost al unui membru din familia mea, masina statea foarte mult timp parcata, iar o data pe luna sa zicem facea cu ia un drum lung de 800km. Asta timp de 2 ani de zile. Masina a stat inafara iar cand a fost adusa pe roti anul acesta a facut explozie la un cauciu si a trebuit urcata pe platforma si dusa la service. La urcarea pe platforma mi s-a comunicat ca a fost agatat toba si probabil si mai multe chesti sub masina.

Modificat de AlexRDC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar daca e de Polo la fel scrie si la tine in manual cu aceleasi detalii.

http://www.vwpolo.net/driving_in_a_fuel_efficient_manner-227.html

Hunedoara e oras mic, nu trebuie sa te miri ca are asa consum. La mine cand plec de pe loc in 200 de metri imi arata consum de 16 care scade dupa 18 km la 6-7. Bun, am alt motor dar ca idee.

La 80 de km ai consum bun de 6-7 %. Si eu am avut un G4 tot de 105 cai si cand scoteam consum de 6,5 ma laudam pe topicul masinii :))

Uite aici:

https://vwforum.ro/topic/71269-sageata-argintie/?do=findComment&comment=1613744

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!