Jump to content

Servodirectie


golf3gti
 Share

Postare recomandată

niku cum le-ai verificat? ca sa le verifici trebuie sa dai jos burdufu si nu prea vezi prea multe...cel mai bine le verifici in viraj maxim..daca pocneste la viraj maxim stanga sau dreapta ele sunt.

corect.

..doar ca zgomotul poate proveni si din caseta, eu am aceeasi problema, cand plec de pe loc, atunci cand forta pe care o depun sa rotesc directia este mai mare, intr un anumit punct face poc caseta, poate fi acelasi lucru.

specific: caseta este mecanica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

niku_nd4spd
niku cum le-ai verificat? ca sa le verifici trebuie sa dai jos burdufu si nu prea vezi prea multe...cel mai bine le verifici in viraj maxim..daca pocneste la viraj maxim stanga sau dreapta ele sunt.

Nu pocnesc la viraj maxim dreapta/stanga de verificat au fost verificate cu masina pe elevator cat si in mers daca era de la planetare trebuiau sa trosneasca la plecari de pe loc sau la viraje mai stranse nu?

Modificat de niku_nd4spd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect si tie "nikule "

daca era de la planetara sunetul trebuia sa fie intermitent si continuu (in viraj) iar apoi la drum drept sa nu mai pocneasca.

- problema am intalnit o la un polo care avea capul planetarei defect, respectiva "colivie" care tine bilele pe pozitie era fisurata in mai multe locuri.

dar, cum spun si ceilalti de pe forum, nu trebuie sa excluzi restul motivelor fiindca la urma urmei sunetul poate veni de unde nici nu te astepti.

Modificat de taz21
Nu mai da quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti grija cu sunetul de exemplu eu de vreo 3 sapt imi tot venea un sunet din zona alternatorului ceva ca si cum ar freca ceva si surpriza azi pica pompa de servo de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carst razvan

Am auzit si eu un zgomot ciudat la capat de cursa - volan, apoi a disparut. Dupa o perioada a reaparut. Am facut un drum mai lung de vreo 500km si pompa servo a cedat. (s-a fisurat in zona rolei si a curs tot uleiul servo) Am schimbat-o la un service cu una second. (eram departe de casa) Am pus un ulei servo pe care l-am gasit pe la service-ul auto, dar pompa nu s-a amorsat. Am vreo sansa sa o amorsez sau e defecta aceasta pompa second ??? (o fi uleiul de vina ???)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca prin amorsare te referi la aerisire. Circuitul se aeriseste singur cu cateva ture complete de volan. Practic in vasul de lichid intra 2 furtune (tur si retur), in timp ce circula lichidul, in vas se elimina aerul ramas pe circuit. lichidul nu are o importanta mare in aerisire ori ca e rosu sau verde sau galben.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

razvan posibil sa fie defecta pompa asa am patit eu am cumparat una second si a fost tot defecta noroc ca il cunosteam pe baiat si mi-a dat alta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa stiu si eu ce lichid de servo trebuie sa bag in masina ca am impresia ca trebuie o schimbare si o aerisire ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lichid de culoare verde cu norma G 002 000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-au zis niste prieteni ca verde este pentru servo electric si rosu pentru servo hidraulic...dar am zis sa intreb mai intai aici. Mersi frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

azi mi-am cumparat si eu caseta de directie ca imi curgea pe undeva,am luat lichid de directie de la febi (am inteles echivalentul la g002000 ,ceva de genul 01616)dar culmea ca nu e nici verde nici rosu ,e cam incolor

are atentie la ce ulei puneti in recipient pt ca eu am pus la recomandarile unui bou de vanzator ca altfel nu il pot numi,un ulei de culoare rosie si face pompa foarte urat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit si eu am fost la magazin sa cumpar ulei verde si mai avea putin si ma lua ala de gat ca de ce nu cumpar rosu cum zice el. deci e mult mai bine sa te duci informat cand vrei sa iei ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am schimbat de curand uleiul la servo si am pus ulei ATF.Se simte diferenta fata de cel vechi(galben de la 2+2) desi cel vechi avea doar 30k km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi mi-am cumparat si eu caseta de directie ca imi curgea pe undeva,am luat lichid de directie de la febi (am inteles echivalentul la g002000 ,ceva de genul 01616)dar culmea ca nu e nici verde nici rosu ,e cam incolor

are atentie la ce ulei puneti in recipient pt ca eu am pus la recomandarile unui bou de vanzator ca altfel nu il pot numi,un ulei de culoare rosie si face pompa foarte urat

Febi 06161 este OK, cand se spune ca este verde poate se refera la culoarea bidonului care este verde :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este verde lichidul original de servo + nemtii au pus si ca la prosti capacul rezervorului de lichid tot verde

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O problema care ma nelinisteste. cand iau stanga de volan pe loc se aude la roata dreapta foarte urat ca un sunet metalic subtire aveti idee de unde este? am verificat vizual burdufurile si nimic am miscat de roata nu are joc. va rog ajutatima orice sugestie este bine venita. multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune pe cineva sa ia de volan si asculta si tu sa vezi de unde vine. Verifica capul de bara pe parte respectiva si flansa de la amortizor. Dar cel mai bine fa cum ti-am zis la inceput, pt. ca e foarte greu sa-ti dai seama din masina de unde se aude.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut asta dar nu am putut sa-mi dau seama, o sa o pun pe groapa sai dau scutul sa vad daca nu cumva e de pe la caseta. Ciudat e de ce numai cand iau stanga de volan. Poate sa fie cumva si din pompa de servo ca e tot pe partea aia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. am si eu o problema. pierdeam lichid servo, am completat, aceeasi problema dupa doar vreo 2 zile. m-am uitat dedesubt cat am putut si am observat ca era tot murdar de ulei servo. chiar langa roata stanga e un burduf (pe o bara mai subtirica...nu ma pricep) care e deranjat din locul lui si spart. cand am pus mana pe el a inceput sa curga siroi uleiul din el. e normal ca in burduful asta sa fie lichid servo, sau doar s-a scurs cumva in el? ma poate ajuta cineva din cluj care se pricepe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit topicul cap-coada si nu m-am decis - pana la urma ce ulei sa iau ptr. completare ? Stie cineva cu ce a iesit masina din fabrica in privinta asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lichid de culoare verde cu norma G 002 000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lichidul de culoare verde original VW nu este g002000 este g004000. g002000 este o norma mai veche ce a fost inlocuita de g004000 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe original stiu ca sa inlocuit dar se gaseste si g002000 chiar eu am cumparat acu vreo 2 luni.

p1040081.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este dar nu este original cu sigla VW pe el. Este facut de un producator anume....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ma poate ajuta nimeni? macar la intrebarea "e normal ca in burduful asta sa fie lichid servo, sau doar s-a scurs cumva in el?" mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!