Jump to content

Servodirectie


golf3gti
 Share

Postare recomandată

salut ! Am si eu niste probleme la servodirectie. Am schimbat lichidul complet, am schimbat cureaua a 2-a oara, am pus Bosch si tot face figuri in sensul ca in timp se slabeste si nu imi mai functioneaza deloc. ( scoate scartaitul enervant ). Care ar fi cauzele ? Mentionez faptul ca daca o reglez, adica o intind la maxim cureaua se slabeste iar :icon_thumright: si trebuie sa o schimb. Eu m-am gandit ca o cauza ar fi lipsa scutului si probabil de la apa se poate duce cureaua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tracto..si de unde pot sa iau ulei cu specificatia respectiva???

de la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian

Salutare,

untouchablle nu stiu cum e la golf 3,insa la golf 4 este intinzator automat.Din spusele tale,ma gandesc ca ai intinzator manual.Verifica sa nu ai filetul nenorocit,sau piulita nenorocita la surubu respectiv,de unde reglezi cat de intinsa/slaba sa fie cureaua.De asemenea verifica posibile role care "merg" pe acelasi ansamblu,pe cureaua de care tu te plangi(rola alternator,rola servo,rola ghidaj,etc)La motorul 1Z,din cate stiu(sper sa nu ma insel) asa sunt asezate si "merg" pe cureaua de care tu te plangi",.O rola buna tre sa se invarta greu,cand o invarti manual tre sa faca 2-3,rotatii de rotatii de 360grade,sa NU se invarta repede si sa nu aiba jocuri.N-are legatura apa,si nici cu cureaua,problema ta este la intinzator sau de la o rola de la ansamblu respectiv.O masina cand intra in balti,si prinde apa pe la curele,de obicei scartaie un timp de 1-2min aprox,dupa care se opreste scartuitul fiind totul ok.Sa ne tii la curent,chiar m-ai facut curios!.Multa bafta ! :icon_thumright:

Modificat de carceacristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum am ajuns acasa. Fulia de la servo era stramba, am indreptat-o. Probabil am lovit in ceva cu ea. Am intins si cureaua iar. Sincer nu imi place piulita aia cum se strange la servo, de la intinzator. Mai fac luni o verificare ca duminica am avut numai necazuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian

untouchablle tot ce este stricat/stramb se schimba,altfel e posibil sa ai alte surprize sau sa ramai in drum cand ti-e lumea mai draga.Ce e carpaceala e carpaceala,lucru noua e lucru nou!.Numai bine... :icon_thumright:

Modificat de carceacristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut, poate cineva sa imi raspunda la intrebarea mea? Se potriveste o pompa servo de la un motor 1.6 COD AEA pe un motor 1.6 AFT? :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu le am la indemana, nici pe a mea care e inca montata pe masina, nici pe cealalta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! vreau sa schimb lichidul de servo si am gasit doar FEBI 6161 cu norma VW TL 52146 de culoare verde. E ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi la reprezentanta VW si o sa gasesti ce iti trebuie (~ 40lei am dat eu anul trecut)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

off topic .. nu pot deschide un nou topic.

am o problema mare la servodirectie.

am un golf 3 cu motor de 1.4 pe care incerc sa montez o servodirectie. caseta se potriveste, suportul pompei si al alternatorului se potriveste pe bloc.. dar alternatorul nu se mai potriveste pe suport (gaura de balama este buna dar gaura de intindere, cea ovala, cade cu jumatate de cm pe langa cea de pe suport).

ps.suportul cel nou pt pompa si alternator are in componenta un intinzator rotativ pt curea cu arc pe care l am dat jos.

intrebare: am nevoie de un alternator nou? pe ce model il gasesc ?

multumesc

Dacă tot nu poti deschide un topic nou macar caută un topic adecvat pentru a posta problema ta.

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

niku_nd4spd

Iti trebuie alternatorul pt modelul de suport cu rola intinzatoare incearca la baietii de la dezmembrari de la noi

Modificat de niku_nd4spd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie alternatorul pt modelul de suport cu rola intinzatoare incearca la baietii de la dezmembrari de la noi

.. dar poate cunoaste cineva acest model de alternator pe ce model de vw s a montat ?

suportul este lung si cuprinde si pompa hidraulica si alternatorul si un intinzator elastic separat.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alternatorul se potriveste de pe orice g3 cu servo-directie difera doar amperajul .Si eu mi-am pus servo tot pe un 1,4 si l-am dat pe al meu la schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alternatorul se potriveste de pe orice g3 cu servo-directie difera doar amperajul .Si eu mi-am pus servo tot pe un 1,4 si l-am dat pe al meu la schimb.

poate prezenta cineva poze ori noi sfaturi pt cele doua categorii de prinderi ale alternatorului si al pompei de servo ? (mi am monat servo si nu se potriveste alternatorul pe noul suport)

- suportul lung de pe bloc - care tine pompa si alternatorul

- suportii scurti - pt pompa si alternator in parte

psdeci exista doua modele de alternator pt golf 3? care sunt acelea (probabil cu intinzator dedesubt si cu intinzator separat pe curea)

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum ai zis si tu. Sunt 2 tipuri de alternatoare:cu intinzator dedesubt si intinzatorul separat pe curea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

niku_nd4spd

Alex pe suportul tau vechi nu merge pompa de servo? eu am suport simplu fara intinzator pe curea si merge fara probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat cu alternatorul. multumesc pt ajutor.

acum am nevoie de curea cu caneluri si de ulei H.

codul curelei il cunoaste cineva ori lungimea ei? (cu talonul masinii nu am reusit sa rezolv inca nimic) am masurat cu o franghie traseul curelei si mi au iesit 120cm .. vreau confirmarea lungimii

ce ulei H recomandati/necesita? si ce cantitate intra in instalatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu un zgomot la servo care ma dispera, poate ma puteti ajuta cu un sfat. Cand invart de volan spre stanga se aude un frecat de cauciuc pe toata cursa volanului, cand dau spre dreapta nu se aude deloc. Precizez ca doar cand sunt pe loc. Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune pe cineva sa asculte atent sub capota atunci cand invarti de volan.

sunetul poate sa fie de altundeva, adica sa nu corespunda cu servodirectia.

dar poate fi si din caseta/distribuitor .. ori din pompa H

Modificat de taz21
Nu mai da quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine se aude la fel cateodata,zgomot de cauciuc frecat, dar tind sa cred ca e de la ansamblul amortizoare/fulii ceva pe-acolo...sper sa nu fie de la servo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat e ca se aude din volan zona picioarelor si pana in volan si nu miam dat seama inca de unde vine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zgomotul de cauciuc frecat mai poate sa vina si de la rulmentii din capul amortizorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect .. acolo sunt si niste tampoane de cauciuc ca niste "oale"

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal...stie cineva de ce smt gropile cam tare in volan....adica daca iau o groapa volanul mai ca mi se smunceste din mana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!