Jump to content

Oglinzi Passat B6


mypassat
 Share

Postare recomandată

Deci musai sa caut  alte calculatoare. Oare cu terminatia P sau trebuie sa caut de generatie mai nou ? Am observat cand tin apasat peste 2 sec pe butonul de deschidere se duc geamurile in jos dar cele de pe fata se opresc si cele de pe spate continua sa coboare si apoi apas 2 sec sa se inchida din telecomanda si toate se inchid dar cel de pe partea dreapta fata coboara in continuare. Daca mai apas odata pe inchidere 2 sec. atunci pleaca si el in sus. Dubios...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare,

O intrebare : daca cumpar oglinzi de anglia de b6 rabatabile si cu puddle lights se potrivesc pe passat b6 fara sa am probleme de functionare?

Calculatoarele de usi trebuie neaparat de Europa sau se pot monta si cele de Anglia?

Ar putea sa apara anomalii in functionare?

Am vazut ca unii colegi au avut probleme.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Îți trebuie oglinzi și calculatoare de mașină cu volan pe stanga. Calculatoare le poți scoate din motorașe și modifica, dar trebuie rescris eeprom ca să fie de volan stânga, nu știu dacă are cine sa îți facă... Deci te complici. Oglinzile... Bratul.. Au alt unghi fata de geam, deci nu vin ok. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut! Puteti sa-mi spuneti, va rog, daca cele 2 calculatoare, 7N0959792A / 7N0959793A , se potrivesc pe masina mea si o sa mearga plierea din cheie? Momentan am pliere din buton. Calculatoarele le-am gasit la dezmembrari si sunt luate de pe o Skoda Superb din 2011.

Sau acestea, de pe un Passat CC? 1k0959792P 1k0959793P

Modificat de dori_x
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare! Am un passat b6 variant din 2010 are puddle light, oglinzi rabatabile electric. Astazi am inceecat sa le fac sa se rabateze din cheie dar nu este disponibil meniyl Adaptation -10. Ce as putea face pentru activarea functiei? Mentionez ca operatiunea a foat facuta cu vcds original ultima versiune de un tip carr cu asta se ocupa. Multumesc!

Modificat de Dextter95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modificarea softului sau inlocuire calculator usa cu unul GEN4

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze ca m-ai prins un pic cam nepus in tema. Ai putea sa imi detaliezi te rog cam ce implica aceste 2 procese? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1-modifici softul actual al calculatorului de usa (nu merge cu vcds)

2-inlocuiesti calculatorul usii cu unul care stie setarea respectiva

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde as putea gasi un cod de calculator care se poteiveste pe b6 si sa stie setarea respectiva? Multumesc

Imi poti spune te rog cu ce program se poate modifica sofltul actual al calculatorului? Multumesc!

Modificat de Dextter95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate activa cu Vcp pro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate activa si la calculatoarele mele, din 2006 sau trebuie inlocuite cu unele mai noi? Au rabatare doar din buton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine sunt prea vechi, e mai complicat. Nici înlocuirea nu e ușoară, trebuie modificate cablajele, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am apelat la cineva care detine interfata vcp si mi-a spus ca nu e recomandat pentru ca vcp face o codare fortata si poate sa strice tot codingul si sa nu mai functioneze unele chestii dupa! Ce puteti spune din experienta, exista ceva riscuri in folosirea VCP pentru activarea acestei functii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se întampla nimic, dacă interfață e originala. Și nu e codare forțată ci modifica eepromul automat. Ultima mașina identica cu a ta, am făcut-o zilele trecute 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut!

     Intampin o problema la masina din semnatura cu plierea oglinzilor din buton. In urma unui accident am fost nevoit sa schimb usa de la sofer. am scimbat-o cu tot cu modulul de control deoarece cel vechi a fost spart in urma accidentului. Cablajul a fost de asemenea schimbat. in momentul de fata oglinzile nu se mai pliaza din buton, iar lumina de sub oglinda si lampa din partea de jos a usii de la sofer, nu mai functioneaza. imi poate spune cineva care ar putea fi cauza? mentionez ca in urma scanarii cu vcds-ul nu imi apar erori, si usa sh pe care am cumparat-o nu avea buton de pliere a oglinzilor. Daca problema ar fi modulul de control din usa, imi puteti da o solutie pentru rezolvarea problemei?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.....trebuie codat pt lampa de usa si oglinda,dar daca masina donatoare nu avea oglinzo pliabile electric, trebuie sa schimbi calc de usa cu unul highline...adica ce aveai tu. Codul il gasesti pe cel vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu mai am calculatorul vechi, fiind spart, l-am aruncat. Exista o alta posibilitate de a afla codul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o scanare si posteaza codul celui de la pasager

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Bună ziua, am un passat b6 2.0 tdi 110 cp sedan. Masina are scaune electrice și memorie . Nu se rabateaza oglinzile și nu îmi merge nici funcția mirror down (oglinzile le pot regla stânga ,dreapta sus jos , încălzirea în oglinzi funcționează).Masina de fabrica știe funcțiile lipsa menționate mai sus .Va intreb dacă oglinzile rabatabile cu lumină ambientală  au și  memorie?(adică am inteles că unele au 9pini și altele au 13 pini).Atasez funcțiile oglizilor din fabrică la care va rog să mă ajutați cu un sfat (9 sau 13pini ori cu un cod de oglindă).

Vă mulțumesc!

received_4016439711760453.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Functia de mirror down e data de motorul oglinzii si de calculatorul de usa. Daca nu merge nu ai motorasul. trebuie sa vezi daca ai macar calculatorul de usa cu functia asta.
Ca sa vezi daca ai motorasul care trebuie, poti sa reglezi oglinda spre exterior ca sa vezi in spate cate fire are. Daca ai 3 nu ai functie de memorie daca ai 7 fire atunci ai motorasul. Personal cred 100% ca nu ai, altfel era activat.

Aici e facut de mine pentru Skoda dar si la Passat e la fel doar ca sunt alte coduri de piesa, motorasul cred ca e acelasi.
https://vwforum.ro/topic/118537-inclinarea-oglinzii-pasagerului-la-mersul-cu-spatele-fara-a-avea-scaune-cu-memorie/

Aici a mai facut cineva retrofit:
https://vwforum.ro/topic/39807-activare-mirror-down/?do=findComment&comment=3041914

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codeaza intai si vezi daca lucreaza. Daca nu, e valabil ce ti-a dar Aerofan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinzile sunt defecte am 7 fire care îmi intră în oglindă. Pe ușă am gasit modulul cu SERIA 1K0959793P și vă rog să mă ajutați cu ce oglinzi sa-mi cumpăr. Diferențele sunt mari între cele cu lumină ambientală semnalizari ,rabatare și  cele cu +memorie.

Nu aș vrea să achiziționez oglinzi cu memorie și calculatorul să nu poată. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu sunt de 2 tipuri (codurile sunt scrise jos, probabil ca ai 3D0 959 578 C)

2602FFD0-D563-4442-B429-B1E3E1F82ACA.thumb.png.37883c933a84c30c59b2260a75a4a032.png

Ca sa vezi care e da jos oglinda, se trage de ea dupa ce o reglezi intr-o parte sa ai loc sa bagi degetele. 
Nu trebuie sa schimbi oglinzile daca nu merge mirror down. E numai motorasul, dar acum mai am o intrebare: cand bagi in R ai butonul de reglat oglinzi pe pozitia R de la right? Numai asa coboara oglinda.

si daca e pe R si cutia de viteza in R si nu coboara e posibil sa nu fie reglata. Pune butonul de reglat oglinda pe R baga in R si regleaza oglinda unde vrei sa vezi, cand o scoti din R ar trebui sa-si revina la pozitia initiala si sa nu fie motorul de vina ci reglarea initiala.

uite si un film ca tare mi-e ca nu e reglata daca ai 7 fire, motorasul ala nu se strica asa usor:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Bună seara,

Am passat b6 2.0 tdi 110cp sedan cu seria:wvwzzz3cz9e081047,cu module găsite pe mașină 1k0959793p șofer și 1ko959792p pasager. Mașina am cumparat-o cu erori la oglinzi nerecunoastere poziție  oglindă.

Pe masina am buton de rabatare oglinzi dar oglinzile nu erau rabatabile așa că am luat 2 oglinzi pliabile(au lumină ambientală și antiorbire cea de la sofer) de b6 de europa șofer 15 fire pasager 13 fire.Dupa ce le-am montat am constatat că nu știu codurile calculatoarelor de uși.Am incercat strict codare după codul de rabatare oglindă și se rabateaza dar pierd alte funcții. Codul găsit pe partea șoferului cât și a pasagerului(0000437),dar cu codare asta am doar reglare electrică, semnalizare și încălzire.Daca mă poate ajuta cineva cu codurile pentru modulul șofer și pasager?

Masina din fabrică în lista de optiuni are:oglinzi electrice rabatabile  ,semnalizare,lumini ambientală,dazaburire, semnalizare,mirror down,scaune cu memorie,oglindă interioară electrocromata și sistem kessy. 

Am dat toate aceste detalii si vă mai dau dacă este cazul poate aveți aceste optiuni și puteți să mi dati să încerc să codez după codurile voastre. 

Eu sunt in Galați poate este cineva în zona vin eu cu interfață să văd cele două codari . 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am toate optiunle la care faci referire si la mine functioneaza tot, codarile calculatorelor de usi sunt la mine: 

Address 42: Door Elect, Driver Labels: 1K0-959-701-MAX3.clb Part No SW: 1K0 959 701 AE HW: 1K0 959 793 P Component: J386 TUER-SG FT 1517 Revision: 71009005 Serial number: 00000551288927 Coding: 0004599

Address 52: Door Elect, Pass. Labels: 1K0-959-702-MAX3.clb Part No SW: 1K0 959 702 AE HW: 1K0 959 792 P Component: J387 TUER-SG BT 1517 Revision: 71009005 Serial number: 00000756089003 Coding: 0004598

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!