Jump to content

Sistemul de franare - ABS


gearshift
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

de obicei garantia la SH... nu prea exista - adica iti poate pune semne si daca nu functioneaza, restitui piesa..... cam atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
  • Replies 114
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    14

  • gearshift

    6

  • F l o r i n

    6

  • vwgolf_trei

    5

Careva priceput in ale "franelor" sa ma lamureasca si pe mine cu , cateva raspunsuri in vederea alegerii unor discuri si placute ?? Multumesc anticipat :)

Discuri

1. Discuri pline sau ventilate ? ( presupun ca mai bune sunt cele ventilate pt o racire mai buna)

2. Suprafata cu strat protector / continut ridicat de carbon /  lacuit / aliaj cementat ? Aici sunt bagat in ceata :))

 

Placute

Din descrierea fiecarui brand de placute, am observat ceva diferit de la caz la caz, respectiv "sistemul de franare" . La noi cei cu 6n2 1.4 16v AUA, ABS (mentionat in descriere daca e pt abs sau fara) , ce sistem de franare avem : Kelsey-Hayes sau Volkswagen sau ATE sau Lucas Girling?

 

eventual 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am o problemă cu sistemul de frânare la polo 1.4 tdi.

La prima pedala prinde jos de tot...la a doua perfect. Sa va spun ce am facut pana acum...am început cu aerisire a conductelor...nimic....schimbare pompă...nimic....schimbare lichid integral...nimic...aerisire pompă abs cu vag-com....aici s-a schimbat putin pedala dar pentru 10 km...totusi nesemnificativ.  Ce sa ii mai fac???

E masina fetei mele zi as vrea sa aiba frâna,,beton"...

Asa cum v-am spus...prinde jos...asa a trecut si RAR-ul...dar nu e cum ar trebui...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am și eu o problema cu un senzor de abs la polo meu 6n, ALL, 1.0 Mpi, 37 KW. 

Este vorba de senzorul abs dreapta spate, asa apare pe tester, am becud de abs aprins în bord.  Poate fi defect senzorul în sine? Sau e vorba de vreo conexiune proasta?  Exista vreo siguranță pe care ar trebuii sa o verific,? Unde se mufeaza mai exact senzorul? sa curat un pic și sa dau cu spray de contacte. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postează eroarea completa, exact asa cum apare. Nu ai siguranță separata pe acel senzor. Poți verifica cablajul pana în pompa abs

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,am si eu un polo din 2001 si am probleme la instalatia de franare,am schimbat pompa de frana si cilindrii dar pedala ramane tot moale trebuie sa o calc pana in podea sa prinda cat de cat si dupa ce apas de cateva ori si se face presiune cand las pedala se aude un scartait urat pe roata din spate stanga,cand o scot de la mecanic prinde o zi doua calumea si dupa din  nou aceeasi problema!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aerisire insuficienta ,si aer prin sistemul ABS.

Cauta-ma si te ajut cu mare placere .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum s ar putea rezolva problema la sistemul abs? 

Modificat de NuCeTaNu
Nu mai cita postul anterior.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti-a spus colegul. Trebuie facuta aerisire cu aparat special, nu prin metoda clasica "la pedala".

Mai trebuie de asemenea facuta procedura complementara de aerisire a pompei de ABS cu testerul

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, F l o r i n said:

Postează eroarea completa, exact asa cum apare. Nu ai siguranță separata pe acel senzor. Poți verifica cablajul pana în pompa abs

00290-ABS Wheel Speed Sensor: Rear Left (G46) 

35-00--

Acum sa mutat eroarea la senzorul rotii spate stânga. Pana acum era la senzorul rotii spate dreapta. 

Modificat de cristi16v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum s-a mutat? Nu exista asa ceva. Fa o poza la ecran când citești eroarea, nu e toata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e toată eroarea. La roata dreapta spate am schimbat pistonasul și am curățat senzorul și tot lichidul de frână ce era pe acolo, ma lăsase frânele, pistonasul pierdea lichid. Eroarea a  apărut la stânga spate. O sa schimb și celalalt pistonas. 

Am și aerisit bine la dreapta spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
adrianbortes

Am si eu o problema la masinuta mea un polo 1.4 tdi absu nu functioneaza poatesa fie ceva fir electric intrerupt sau trebuie alta pompa 

WhatsApp Image 2023-06-01 at 9.11.42 PM.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica sigurantele si alimentarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Siguranta arsa.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!