Jump to content

Consum Passat B6


XREDX
 Share

Postare recomandată

svg_gabriel10

Consumurile postate de mine mai sus, sunt valabile la viteza medie pe BC1= 9 km/h si BC2 43 km/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Plimbare de weekend, traseu Bucuresti - Moeciu de Sus - Cheia(Valenii de Munte) - Bucuresti + invarteli locale (~450km).  Masina plina(5 persoane, bagaje, rezervor plin pana-n buza la plecare). Consum 5.5. Mers legal. M-am intors cu rezervorul la fix 3/4 in fata blocului.  :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pustea_daniel1987

Sal.Eu zic ca e cam mare 9.7 in oras cand se circula normal (nu e aglomerat)dar vreau sa zic ca am inca cauciucurile de iarna.iar in afara acum am facut un drum mai lung si am scos un consum 5.5 la o viteza de 110 -120 km/h.nu am mers mai tare ca am cauciucurile de iarna si se scutura toata masina:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9.7 in oras e mult, cand ii "liber" in Cluj am 6 in oras, la aglomerat ( bara la bara ) max max 8 in cele mai grave situatii.

Chiar daca ai cauciucuri de iarna nu ar trebui sa iti scuture masina deloc ( de 1 sapt. am schimbat si eu cauciucurile si am mers cu cele de iarna cu 180 si mergea perfect ) .

Poate aveti mai multe gropi decat la CJ si s`au dezechilibrat :)

 

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pustea_daniel1987

Ce pot sa fac in cazul asta ?unde ar fi problema?ce ma sfatuiti?merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La acel consum de care ai zis mai sus, 9,7 %, care a fost viteza medie si lungimea traseului? Ia si datele astea de pe BC, ca altfel, nu putem judeca daca 9,7 e un consum mare.. poate fi chiar un consum mic in anumite conditii de viteza si traseu. Si nici nu cred ca e foarte relevant sa compari cu ce a obtinut concitadinul meu de mai sus, cu motorul de 1.6 si probabil bluemotion..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pustea_daniel1987

Consumul l.am facut eu si e ceva de genu 10.8L/cati km am facut115km=apoi ×100.pt ca masina zicea ca am consumat 11-12%.motor2.0L 140 cp an 2010 dsg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si viteza medie? Uita-te pe computerul de bord, ca nu e tot una sa ai 20 km/h sau 70 km/h.

 

In fine.. mie pe traseul din oras, pe viteza medie de 22 km/h si traseu de 10 km, imi arata consum 8,5 l/100km daca tin bine minte.

Daca tu ai o viteza medie apropiata, si luand in calcul DSG-ul, de care se zice ca adauga un litru in plus la consum, atunci cred ca esti in parametrii cu 9,7 l/100km.

Modificat de nyrol5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

Spyder, oricum nu prea poti compara consumurile cand e vorba de doua motoare diferite (1.6 105cp, respectiv 2.0 140cp).

Ca tot veni vorba de cauciucuri, cele de iarna nu influenteaza atat de mult consumul incat sa zici ca din cauza lor consuma 9%.

Eu am pus 4 cauciucuri GoodYear Efficient Grip Performance 205/55 R16 si la 180 km/h merge ca la 80, struna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu le poti compara fix, dar mare diferenta intre ele nu ar trebui sa fie. 

Am 2 colegi care au 2.0 cu 140 CP respectiv 170CP an 2010 ca si a mea, consumul la oras ii rar +1L fata de mine, oricum conteaza mult viteza medie, daca e 9% cu o medie de 10 Km/h nu`i tot una cu 9% la o medie de 30 Km/h .

Eu n`am zis ca, cauciucurile influenteaza consumul, ziceam ca n`ar trebui sa tremure masina din cauza lor :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucuresti-Tecuci 4.5% mers alert.

Agapia, hanul ancutei, putna si apoi intors tecuci 4.7% doua persoane, bagaje putine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna mers alert ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am statie, nu am mers cu 50km/h pe unde trebuia, iar in afara cam cu cu 20 km/h peste limita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Bucuresti am scos 8,9 la 450km, la drum intins 6,5% cu AC 2 persoane bagaje in 700km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

Cavaleru, la drum întins ce viteza? Eu am mers azi pe autostrada (Madrid-Marbella) 600 km pe pilot automat 130-150 km/h cu bagaj și 5 persoane în mașină și clima oe automat la 21 grade. Consumul a fost 4,8%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și a mea consumă cam ca a lui Cavaleru.

Consumul lui Gabriel mi se pare incredibil de mic.

Modificat de Michi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi contribuit si motorina de calitate superioara in cazul lui Gabriel.

 

In rest, din ce am observat la a mea (si am si destui factori care-mi impieteaza realizarea unor consumuri bune in general - 4motion, turbo mai mare, soft care nu este orientat catre economie), daca merg in limitele legale, accelerand progresiv, anticipand traficul astfel incat sa nu franez/accelerez excesiv ori inutil, chiar si cu masina plina(5 persoane, bagaje si rezervor full), pot scoate mai putin decat spune producatorul la capitolul consum.

 

Cel mai mic consum ever inregistrat de mine a fost in martie, venind dinspre Sinaia catre Bucuresti, intr-o duminica dimineata(ora 04.00), mers pe DN1, viteza maxima atinsa 130 in treapta 5(a 6-a nu am dat-o deloc). --- 3.8%. Si nu m-a pacalit BC-ul, caci abia daca mi s-a dus o linie din cadranul rezervorului. 

 

 

In schimb, pe autostrada(spre Constanta de ex.), la 140 pe ceas nu consum orice i-as face sub 6.5-7.  

 

Media pe ultimii 4000km, din care cam 1500 facuti in afara(majoritatea autostrada) si restul in Bucuresti este de 7.2%.

 

Intrebare pt voi:  Voua pe pilot automat va consuma mai mult? La mine ia cu 1l lejer in plus, testat la pompa. Inclusiv pe BC imi arata asa, ba chiar mai mult.  

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pe pilot e o mica diferenta in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

Intr-adevar, se poate scoate consum mai mic decat ce spune producatorul. Asa iese la masina mea pe distante mari in regim extraurban. In regim mixt ajung la 6,1-6,2%, ceea ce depaseste cu 0,3% ce spune producatorul.

Pe pilot automat, dupa 6 luni de mers zilnic am dedus ca ar consuma ceva mai putin. Conduc sportiv (ca la benzinar) si aici ma refer la acceleratie rapida pana la viteza dorita, dupa care intra in joc inertia si o accelerare constanta redusa.

Motorina folosita de mine este intotdeauna de calitate superioara.

DPF este aproape impecabil, nu s-a curatat niciodata in 10.000km

De sambata si pana in seara asta am facut vreo 2000km, din care vreo 300 regim urban, iar consumul a variat de la 4,8% la plecare la 5,1 la sosire, cu 90 kg in plus la incarcatura, iar viteza de pana la 180km/h, unde consumul instant ajungea chiar si la 15% (clima pe automat la 22º)

 

Andrei_Tdi, pe autostrada la 140 km/h nu ar trebui sa consume mai mult de 5,5-6%

PS: 4motion nu are o tehnologie pentru un consum mai miC? Imi aduc aminte ca m-am uitat undeva si consumurile erau undeva la 1l/100km mai putin decat la modelul meu.

Modificat de svg_gabriel10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offtopic 

svg_gabriel10 Motorina "de calitate superioara" are cifra cetanica mai mare  deci arde mai repede.DPF-ul isi face automat regenerare la fiecare 3-5-7 sute km,fara ca tu sa stii.

ontopic

Consum asa mic scot si eu ,totul tine de starea motorului ,traseul parcurs si stiulul de condus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4motion înseamnă tracțiune integrală și are consum mai mare cu 1L/100Km. O confunzi cu blue motion technology.

Iar dacă DPF nu s-a curățat în 10000Km, înseamnă ca nu ai.

Modificat de DiLivio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buc-Braila-Buc. vit medie pe BC 99 km/H si la dus si la intors (minune pt Romania in cond in care am mers relativ regulamentar (+10-~15km/H in plus). total 200km - 2 H. 4 pers+bagaje aferente, motorina standard, AC tot drumul, consum 7.3% mers preponderant pe pilot automat. masina are pachet drumuri grele + cauciucuri 215 60 r16, aerodinamica mai slaba fata de standard.

Modificat de catanexus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, are si 4motion-ul o tehnologie f avansata de reducerea a consumului. Ii scoti siguranta de la Haldex :)) 

 

@catanexus - asa consuma si a mea stock, nu te afecteaza asa tare PDG-ul. 

 

Eu unul nu mai merg pe pilot automat neam. Treptele le schimb numai in plaja 3000-3500, iar la drum intins daca vreau consum mic, trebuie s-o tin undeva intre 2200 si 2500 ture. Pe DN-uri si europene, ca pe autostrada deja vitezele sunt ridicate si ciao consum mic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe autostrada 130 constant cu pilotul, pe dnuri 100-110, depinde de aglomeratie.

 

mi se pare cam mare si mie consumul. Ce as putea verifica sau ce poate genera un consum mare?

 

Folosesc motorina de la rompetrol cea normala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cavaleru in bucuresti cam atat imi consuma si mie in jur de 9% la cum se merge nu mi se pare mare consumul. In extraurban in jur de 5% regim autostrada

 

Ps. Eu bag motorina extra ca am DPF

Modificat de SavuAD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!