Jump to content

Consum Passat B6


XREDX
 Share

Postare recomandată

5.1-6 afara si 8-9 la oras


Fa o diagnoza,vezi temperaturile la lichid racire,motorina,mai vezi si gradul de incarcare a DPF-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Daniel29 , salut, poate ti setat sa vezi BC 1 ,unde e consumu pe distante scurte .La regenerare DPF ar trebuii ca turometrul sa stea undeva la 1000rot/min cand motoru e cald .Cam astea au fost la mine cand am observat consum ridicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EEXCALADE. la tine dimineata ce consum iti arata pana la incalzirea motorului la 90 grade.? si inca ceva am facut un drum de vreo 60km am deschis capota sa verific poate este ceva sarit. punand mana pe furtune tragand de ele am sesizat ca furtunul de la intercolar care intra in admisie era rece si filtrul de aer cald este normal asa ceva? la voi cum este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Timisoara-Arad pe drumul clasic, mers foarte liniștit cu vreo 4 depășiri lejere. Am vrut sa vad ce consum pot sa scot dacă merg la consum, iar rezultatul m-a impresionat :). Oricum nu as avea răbdare sa merg asa tot timpul

cu 90km/h in treapta a 6-a, hmmm economia de combustibil sa nu o bagi in altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca e automata ce poti sa-i faci?  :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Timisoara-Arad pe drumul clasic, mers foarte liniștit cu vreo 4 depășiri lejere. Am vrut sa vad ce consum pot sa scot dacă merg la consum, iar rezultatul m-a impresionat :). Oricum nu as avea răbdare sa merg asa tot timpul

cu 90km/h in treapta a 6-a, hmmm economia de combustibil sa nu o bagi in altceva.
in ce sa o bagi? Atâta timp cât se merge constant poți sa mergi cu 90km/h și la 1300 rpm chiar și la 1000rpm.Vezi orice bmw cu 8 trepte
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce consum va arata BC1 cand motorul e rece si apoi  cand se incalzeste la 90 grade?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La rece ,imediat cum plec in bord imi arata undeva la 20% si dupa incepe sa scada pana la 7-8-9 cand se incalzeste. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai ploiesti

Ploiesti-Makedonia(grecia)- 900 km dus- 900 km intors, 4 persoane adulte media 80 kg+ greutate in portabagaj, consum mixt 6,9 l/100 km. Dsg 140 cp+tcm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am media generala 5.5 %. Masina merge doar Ploiesti - Bucuresti (dus intors ) intr-o saptamana. Aproximativ 150 de km pe saptamana. Consum mai mic de 4.5 n-am reusit sa scot niciodata (AC oprit, fara accelerari, doar eu in masina). Viteza medie de 80 km/h, dar mai mult in treapta 4. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu nu ai un bmw cu un motor care sa suporte o cutie de 8 viteze

nici nu ai turbina de turatii joase pe masina,

in principiu ai dreptate, pe pilot la viteza constanta nu prea conteaza turatia, dar fiind o masina cu cutine de viteze manuala, vei forta motorul cand accelerezi la aceste turatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu nu ai un bmw cu un motor care sa suporte o cutie de 8 viteze

nici nu ai turbina de turatii joase pe masina,

in principiu ai dreptate, pe pilot la viteza constanta nu prea conteaza turatia, dar fiind o masina cu cutine de viteze manuala, vei forta motorul cand accelerezi la aceste turatii.

 

Omul a zis ca o mentine constant la acele turatii...daca trebuie sa accelereze pune o treapta mai joasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Afisat pe BC pe ultimii 2400KM aproximativ 1300-1500 mers in afara orasului media este de 6.1

Pe A2 la 130-140 treapta 5 (motor CR de 110 cai) consum 5.4-6.4 in functie de vant si inclinatie, la 150km/h aprox 7 litri, la 190 11.9 litri, acceleratia la podea

In oras in functie de aglomeratie intre 7.4-9

La 70km/h in treapta 4 consumul este de 3.8-4.2

 

Vitezele constante doar folosind tempomat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arad-Mainz (Germania) 1300 km- consum mediu pe BC este de 6,4%. Viteza medie 105 km. Masina full de bagaje, 3 pax.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baia mare - Negresti Oas

2.0 FSI - 5.7 l/100km : 3 persoane, viteza legală, localități 59, pe afara 109-119. Doar cu tempomatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Bucuresti: 8,5-10.5 in functie de trafic

In afara localitatilor: de obicei A1: 130-150 km/H consum 7-7,5

Sub 7 scade doar daca e la vale :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dyuni-varna-buc aprox 450km, vit medie 82km/h, timp aprox 5.5 H, consum 6,0% 2 pers+bagaj. (drum cu autostrada, serpentine, sate, oras, etc., dar destul de liber dupaamiaza).

Modificat de catanexus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
pandreialexandru

Masina mea consuma in oras undeva la 8,5-9 si in exterior undeva la 6,5 mers intre 2500 si 3000 de rotatii adica un mers normal . Pentru motor de 2.0 eu zic ca este ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asta este...daca ai mai reduce cu vreo 500 sau 1.000 de rotatii ai scoate mai putin...dar fiecare conduce cum crede mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifică și presiunea din roți să fie cea recomandată. Poate mergi cu presiune mică...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Detine cineva un motor pd 2.0 tdi bmp resoftat stage 1 tcm turbo? Ma intereseaza sa aflu un consum mixt al masinii dupa resoftare, eventual un consum inainte si dupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce consumuri aveti la 1,9 105cp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BlueMotion 2008? :)

Prin oras, unul mai mic cei drept, imi consuma maxim 7.5-8..

Pe afara când merg mai tare consuma 5-5.6..

Când mergi incet cam 4.5, iar dacă încerci scoti si 3 si ceva..eu am scos 3.5 cel mai mic

Modificat de xDaniel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un raspuns la intrebarea de mai sus, va rog!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot spune doar la 2.0 tdi pd bkp... consumul a scazut simtitor, atat la mers tare cat si la mers usor, oricum lejer 0.5l in minus.

Acum depinde si de soft, adica cum se modifica curba de cuplu pe plaja de turatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!