Jump to content

Duze spalator parbriz - probleme


wolfydRg
 Share

Postare recomandată

De infundat,nu vad cu ce,nu trage namol sau paie.

Si eu am patit sa nu mai ajunga apa in spate,sarise de la o imbinare la stopul de frana.

Nu iti curge nicaieri in portbagaj?

Desfa capitonajul de la hayon,sare furtunul din motoras sau de la stopul 3 de frana. Daca acolo e ok,mergi mai departe pe traseu... capitonaj stalp

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    10

  • Muale

    10

  • marius1982.11

    9

  • wolfydRg

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

pai am desfacut capitonajul de la haion si era ok la motoras

acum o sa merg mai departe

dar mi-ar prinde bine o schema sa stiu exact ce fir sa urmez

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cel mai rau caz urmeaza furtunul....dar nici eu nu cred ca e infundat furtunul, slabe sanse, vb lui muale, nu trage namol si paie, ca are sita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil sa fie pe undeva strapat de ceva si din cauza asta sa nu ii dea voie sa stropeasca

o sa cercetez problema zilele astea

va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie de 2 ori mi-a puscat pur si simplu, nu era infundat nimic...acolo deasupra locului unde e triunghiul si trusa medicala, era pe stalpul C, in spatele capitonajului. pana la urma am rezolvat cu poxipol, soarecii nu au fost destul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cum se monteaza/demonteaza o duza? Ca am lovit usor cu maturica de zapada si vad ca a iesit si sta atarnand :( .. In ce se tine ?..sa vad daca e rupt ceva sau doar a iesit. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cu o clema si o urechuisa. Prinzi urechiusa sus, apoi impingi toata duza pana face click. Asta daca nu s-a rupt ceva.

LE: Pe pagina anterioara ai o schita.

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salutari...eu miam schimbat stergatorul de la luneta,masina vw golf 4 variant,iar dupa ce am montat noul stergator am observat ca in momentul in care actionez stropitoarea aceasta se plimba dupa stergator...inainte pulveriza perpendicular pe luneta...ce as putea face sa revina la normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pisica face miau.

Tu trebuie sa demontezi mecanismul pt ca tija este ruginita si se misca odata cu axul. Daca o lasi asa,dupa un timp se rupe si curge apa in motoras.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

.... daca nu s-a rupt deja.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca se roteste odata cu stergatorul clar e rupta.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zicetimi cum sa schimb tija sau sa o repar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crinel_baronu

Scoti stergatorul dupa ce desfiletezi piulita cu o cheie de 13 apoi cu o presa iese afara (daca nu a mai fost scos de curand cam slabe sanse sa iasa doar tragand de el).

In manerele unde iti bagi degetutele pe interiorul haionului sa-l  inchizi ai doua suruburi. dupa ce le desfaci alea restul e clipsat si trebuie sa tragi roata de partea neagra de plastic pana iese afara. fi atent ca o sa sara poate din "bradutii" in care e prins, strange-i ca o sa ai nevoie iar de ei

Dupa ce ai demontat interiorul usii, cu o cheie de 10 ai 3 suruburi cu care e prins ansamblul motorasului, iar dupa desfacerea si decuplarea mufei il poti scoate afara

Din cate tin minte are un fir verde care numai dupa dezlipirea lui la cald am reusit sa "deschid" ansamblul si cu ajutorului unui T15 (parca) pt 5-6 surubele de pe marginea lui.

Si aici incepe distractia:trebuie sa urmaresti circuitul care il are lichidul de spalat, care traverseaza ansamblul printr-o tija care de obicei e rupta. acea ruptura trebuie remediada cu ajutorul unu tub care sa "lipeasca" cele 2 parti rupte ale tijei.

Mai in amanunt era facut un tutorial parca...

Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles...va trebui sa-mi fac timp sa remediez problema...dar pana atunci...intrebarea este:daca nu folosesc pulverizarea pe luneta,doar stergatorul, imi curge  apa in panoul de la usa sau doar atunci cand folosesc pulverizarea?ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu folosesti pulverizare nu curge apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, as dori sa schimb duza de spalare parbriz din spate la un golf 5, si nu stiu cum, daca ma poate ajuta cineva as fi recunoscator.

Am incercat sa demontez  acea piulita  din exterior dar mai departe nu stiu si imi e teama sa nu fac vreo tampenie. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar duza sau teava cu totu?

stiu ca aia e bagata pe teava prin presare, pune o carpa si trage cu un patent. nu trebuie sa scoti piulita, doar capacul de plastic al stergatorului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut

Va rog sa-mi spuneti careva cum se demonteaza/monteaza duza spalator parbriz cu incalzire ca trebuie sa schimb una pe partea soferului ? Stiu sa o scot de pe capota dar apoi cum se face?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Tragi furtunul de pe stut cu putina forta, prinzand de capat, nu de furtun si deconectezi mufa firelor, floare la ureche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Gata am comandat si eu duza din  partea stanga. 20 RON OEM si 10 RON de la TOPRAN :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu o intrebare, Golf 4 e masina . Cand dau sa stropesc in fata, stropeste si in spate, cand dau in spate, ii da si in fata, care ar fi problema ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil supapa de sens?

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare. O mica problena am si eu legata de aceste duze. De fiecare data cand stropesc parbrizul si ridic capota incepe sa se scurga apa din acele duze. Este normal? Oricum am dat comanda sa le schimb. Cele vechi nu mai stropeau bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa face si la mine de cand stiu masina.. cand ridici capota curge lichidul, probabil ramane in duza, unde se afla si siguranta de degivrare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!