Jump to content

Probleme Geamuri Electrice


ceetah
 Share

Postare recomandată

Nu edte sparta longitudinal, asa e ea din fabricatie sa intre una in alta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare, ma confrunt cu urmatoarea problema aparuta in timpul mersului: 

Geamul de la sofer ( stanga / fata ) nu mai poate fi actionat. Am incercat sa il ridic / cobor atat din telecomanda cat si din panoul de pe usa. Mentionez ca celelalte geamuri se pot deschide/ inchide atat din telecomanda, cat si din panoul de pe usa soferului.

Initial am crezut ca problema este de la motoras sau de la modulul acela de inchidere centralizata , am probat cu altele ( identice dpdv al codului de piesa ) si rezultatul este similar. 
In momentul in care actionez butonul de la geam, se aude un sunet de la motoras, dar nu se intampla nimic ( situatie similara si cu celelalte doua piese probate).

In VCDS am urmatoarea eroare: 00932 - Electric Window Motor; Drivers Side (V147)

Are cineva o sugestie ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aude cum funcționează corect...sau face doar un click? Daca doar asa, vezi in mansonul de cauciuc dintre usa si caroserie, ai fir rupt acolo.

Daca se aude corect, e problema la macara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aude doar un click si atat.


Verific maine, multumesc. 

Ai cea mai mica idee daca motorasul invarte si cand nu este montat efectiv pe usa ? caci am testat si asa si tot nu invarte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic

Daca ar fi avut alimentare parte de putere da, ar fi trebuit sa se invarta. Tu ai un fir rosu/alb gros intrerupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, Twixcrst said:

Se aude doar un click si atat.


Verific maine, multumesc. 

Ai cea mai mica idee daca motorasul invarte si cand nu este montat efectiv pe usa ? caci am testat si asa si tot nu invarte

Fir rupt in manson, cum ti-am scris mai sus.

Se desface, se da jos si fata de usa, se schimba firul rupt  , ca sa nu faci reparatie in manson, sa se rupă iar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat, aia a fost problema. 
Firele au fost refacute si in trecut, iar acum au cedat din nou.

Multumesc ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut! Imi incerc si eu norocul aici… in urma cu putin timp, am achizitionat un G5 Coupe . De la inceput am

stiut ca are o problema la geamuri.. treaba sta in felul urmator: geamurile doar coboara ( atat de pe comanda usa stg cat si usa dr), insa nu le pot ridica din nicio parte. Daca incui masina si tin butonul de blocare apasat, urca ambele( de asemenea si cu cheia in butuc). Am inceput prin a verifica butoanele, desfacut, curatat.. nu vrea. Am incercat cu fire direct in mufa butoanelor, fara succes. Am mers mai departe prin inlocuirea calculatorului usa stg fata, nu s-a rezolvat. Am continuat cu schimbarea modulului confort din spatele torpedoului, nu s-a rezolvat. S-au verificat cablurile in burduful de la usa… nu am descoperit probleme. 

Nu stocheaza erori in VCDS. In momentul in care verific cu vcds daca da impuls la actionarea butoanelor, primesc feedback pozitiv doar atunci cand actionez coborarea geamurilor (destul de logic). 
As continua prin schimbarea calculatorului electric central de confort… acela de pe langa panoul de sigurante. S-a lovit cineva de asta? Aveti un sfat, o idee ce sa mai verific..? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai verificat pe vcds, in blocurile de masura, daca vede butoanele ca lucreaza corect? Ai incercat cu alte butoane? Nu merge cu punte in pini ...mufa..etc. Buton trimite o valoare rezistiva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, F l o r i n said:

Ai verificat pe vcds, in blocurile de masura, daca vede butoanele ca lucreaza corect? Ai incercat cu alte butoane? Nu merge cu punte in pini ...mufa..etc. Buton trimite o valoare rezistiva...

Am verificat in blocurile de masura si le vede doar atunci cand actionez la conorare. La urcare nu il vede sa actioneze. Sper ca la asta sa te referi.. nu ma pricep chiar bine . Curios a fost ca am facut punte in mufa si atunci au coborat, dar din nou.. nu urca. Nu am incercat alte butoane, voi merge pe la dezmembrari sa vad daca gasesc sa incerc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba butoanele, de acolo e problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, aleecs said:

Am verificat in blocurile de masura si le vede doar atunci cand actionez la conorare. La urcare nu il vede sa actioneze. Sper ca la asta sa te referi.. nu ma pricep chiar bine . Curios a fost ca am facut punte in mufa si atunci au coborat, dar din nou.. nu urca. Nu am incercat alte butoane, voi merge pe la dezmembrari sa vad daca gasesc sa incerc.

Alte butoane, cumpara aftermarket daca nu vrei sa cumperi originale . Nu te mai juca facand punti, etc...ca o sa arzi ceva pe acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut punte, gen, doar sa vad daca merge pe direct. O sa comand butoanele, sa vad daca rezolv si voi reveni cu feedback. Multumesc frumos pentru implicare, colegi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum am promis… am revenit cu rezolvarea problemei. De vina, butoanele… le-am inlocuit si totul functioneaza. Multumesc mult colegilor pentru raspunsuri ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, eram sigur ca ele erau de vina. Ma bucur ca ai rezolvat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare ! Am si eu o problema la geamul de pe dreapta spate ( golf5) cand acționez butonul pt coborâre geamul urca si cand acționez pt a ridica geamul , el coboară ! Comenzile sunt inversate ! 
asta dor la rwspectivul geam , asta se întâmpla si la comnda de la sofer cat si din cea de pe usa !

Ce ar putea fi ?! 

Modificat de Papsy22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o problema la calculatorul de usa spate dreapta. Se poate incerca o corectie de sw sau inlocuire cu altul second-hand 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Bună seara,

La Golful meu a cedat macaraua de la geamul soferului.

Am încercat sa comand un kit de reparare sau o macara completa dar am dat peste unele care nu sunt compatibile cu funcția confort. Ce ar putea fi pe partea mecanica pentru aceasta funcție?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce anume te referi cand spui ca "nu sunt compatibile cu functia de confort" ?

 

Macaraua e macara , se schimba , de golf 5 fata sunt toate la fel 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu știu, din acest motiv întreb, poate cineva a întâmpinat aceasta problema.

Sper sa aflu după ce voi desface usa sa înlocuiesc piesele deteriorate.

Atașez o poza cu mențiunea respectivaScreenshot_20230102_175813_Chrome.thumb.jpg.72dbf40bb0c98449ee3bfc60ea440c46.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Macaraua nu are de a face cu functia de confort a geamurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, Nicum said:

Nu știu, din acest motiv întreb, poate cineva a întâmpinat aceasta problema.

Sper sa aflu după ce voi desface usa sa înlocuiesc piesele deteriorate.

Atașez o poza cu mențiunea respectivaScreenshot_20230102_175813_Chrome.thumb.jpg.72dbf40bb0c98449ee3bfc60ea440c46.jpg

Asa mai scrie in aplicatiile furnizorilor de piese,dar nu are legatura 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,

Am inlocuit la macara sufele si fulia actionata de motor.

Cauza defectarii macaralei a fost ruperea unei sufe din cauza ruginii. Se pare ca apa care se prelinge pe langa geam sau pe sub oglinda curge pe sina de langa balama.

Nu am observat nimic deosebit sa aiba legatura cu functia confort. Probabil trebuie puse una langa alta cele 2 variante sa observi diferente, dar mai degraba e asa cum spun colegii mai sus.

Din pacate dupa ce am montat tot la loc m-am ales cu un defect electric.

1 Fault Found:
00932 - Electric Window Motor; Drivers Side (V147) 
            012 - Electrical Fault in Circuit

Il sterg si reapare imediat.

In afara de inlocuirea kitului de macara, am mai curatat contactele butonului de la inchiderea centralizata (care nu functiona prea bine), acesta functioneaza bine acum si am adaugat o lampa LED (Door Exit Warning Light) pe pinii 1 si 2 ai lui T32a, si aceasta functioneaza dupa codare. 

Pinii 1 (pin liber/disponibil) si 2 (pinul de masa al butonului de inchidere centralizata).

Inainte de a monta masca interioara a functionat geamul de la sofer. Restul geamurilor functioneaza normal.

Pot depista cu VCDS circuitul care este intrerupt sau in scurt?

Daca ma poate ajuta cineva cu cateva sfaturi as fi recunoscator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica cablajele, mai ales partea din mansonul de cauciuc, pana in mufa calc usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

51 minutes ago, F l o r i n said:

Verifica cablajele, mai ales partea din mansonul de cauciuc, pana in mufa calc usa

Mulțumesc mult pentru sfat!

Am făcut aseară câteva verificări cu vcds și totul funcționa, mai puțin motorul. Butonul geamului cu pricina transmitea corect ambele direcții și manual și auto către modulul geamului. De asemenea celelalte geamuri funcționau bine, am bănuit ca este motorul sau alimentarea motorului din modul.

Se pare ca sunt norocos, azi dimineață a funcționat. Probabil era activa o protecție termica și aceasta împiedica alimentarea motorului.

Greseala a fost a mea deoarece dupa montarea macaralei am ținut apăsat butonul cam 10 secunde după atingerea capetelor de cursa a geamului, pentru ca asa îmi aminteam ca citisem pe net. În alte posturi am observat ca trebuie ținut doar 2 secunde. Probabil atunci a întrat protecția termica, dacă presupunerea mea este corecta.

Voi verifica după amiaza sa vad dacă pot șterge eroarea și dacă a mai apărut ceva.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!