Jump to content

Probleme Geamuri Electrice


ceetah
 Share

Postare recomandată

Mersi pentru feedback.

La fel as fi spus si eu daca n-as fi vazut urmatorul anunt si pozele de acolo : https://rrr.lt/en/ara9033-1k4837402e-volkswagen-golf-v-electric-window-lifting-mechanism-without-motor

Eu caut macaraua cu codul : 1K4837402E (care este vizibil daca se desface panoul interior de la usa). Din pacate am putut sa dau jos si panoul exterior sa vad celalalt (sau celelalte coduri) precum se vede in pozele din acel anunt.

Motivul intrebarii este simplu : gasesc o gramada de macarale marcate cu codul 1K3, dar greu pe cele marcate cu 1K4 (vorbesc de macarale OEM, nu AM)

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am schimbat in acest weekend macaraua din dreapta fata de la Golf5 (productie 2004 , 4/5 usi)

Vin cu cateva informatii care poate vor fi folositoare si altora care cauta piese OEM prin dezmembrari si probabil nu vor gasi din prima piesele cu exact aceleasi coduri care le au deja pe masina.

Macaraua originala fata-dreapta (productie decembrie 2003) avea codul : 1K4 837 402 E (E 038 074 024) iar componentele aveau codurile:

  • motorul DC : 1K0 959 702E
  • modulul din usa dreapta fata : 1K0 959 792C

Din dezmembrari am cumparat macaraua (productie 2006) (cu tot cu motor si modul) cu codul 1K4 837 402 Q (scris in interior) si urmatoarele coduri : 1K3 837 462 B / 1K4 837 462 B / 5M0 837 462 / 1K5 837 462 B (stantate in exterior)

  • motorul DC : 1K0 959 701K
  • modulul din usa dreapta fata : 1K0 959 793 G

Macaraua s-a potrivit perfect iar conform codurilor se pare ca se foloseste aceasi macara pe Golf 5 2/4 usi, Jetta, Tiguan.

Ca sa merg la sigur am refolosit modulul (partea electronica) original pe noua macara.

Spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutari, am si eu o problema cu geamul din stanga de cand am cumparat masina. Mai exact, cand vreau sa cobor geamul din stanga soferului acesta urca in sus, iar daca vreau sa urce in sus el coboara. Restul geamurilor merg normal. De asemenea nu merge nici comanda de blocare a geamurilor din spate, sa nu mai poata fi date in jos. Am schimbat comutatorul de la sofer, insa nu am rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A incercat un mecanic cu VCDS-ul, dar nu a reusit... :-? am desfacut azi portiera si se pare ca pe modulul ala alb (de langa motoras) e dat cu un marker verde :-? deci posibil sa fi schimbat vechiul proprietar.... Este posibil sa fi pus modul ce nu era pentru modelul de masina ? Si din cauza asta sa mearga pe invers si sa nu mearga blocarea geamurilor pe spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, însă nu cunosc pe nimeni în Suceava să aibă VAS-pc sau  odis

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare tuturor. Am si eu o problema cu geamurile electrice pe spate ( Golf 5 1.9 TDI PD 77kw Cod motor BKC) Inainte de toate, "povestea" e-n felul urmator: Acum cateva luni nu mai functiona usa dreapta spate = "nu mai functiona" in ideea ca, la descuierea din telecomanda, nu se descuia usa dreapta spate (rareori se descuia); totul bine si frumos, bine ca mergea "la manual". De vreo 4-5 zile, am observat ca nu se mai incuia din telecomanda, nici din cheie (asta, fiind miercuri); joi am facut o scanare cu vcds, din tester, si am incercat s-o iau pas cu pas; dupa ce am incuiat si descuiat usa de mai multe ori, sa vad daca se aude motorasul respectiv, fara sa fac vreo codare, fara nimic, mi-au picat si geamurile spate (ambele; picat= nu se mai coboara din telecomanda niciun geam, si nu se coboara/urca nici de pe butoanele din fata, nici de pe butoanele din spate). Am verificat sigurantele din stanga volanului, sunt ok, le-am testat si cu multimetrul; nimic. M-am uitat si la cablurile acelea din usa , nu am vazut nimic "ciudat/rupt"; in momentul respectiv am observat o eroare pe modulul de control, si-am sters-o; acum erorile difera. Daca intru pe usi in vcds, nu functioneaza, imi da "no response from controller" pe fiecare; in CAN/Gateway, imi aparea asa:, ca-n imaginea atasata:

01330 - Central Control Module for Central Convenience (J393)

004 - Mp Signal/ Communication - Intermittent

Dupa stergere, nu mi-a mai dat eroare. Cu incuiatul, pe usa dreapta, mi-am dat comanda de unitatea respectiva (stiu ca se curata, se repara, dar n-am avut de unde sa inlocuiesc switch-ul ala; am reusit sa-l fac sa- mearga, dar cand l-am pus, n-a vrut nicidecum sa functioneze); si am dat comanda de unul intreg. Macar sa ramana "de rezerva", sa-l pun pe cel cumparat si acesta sa ramana "in plus".

Intrebarea mea, cum rezolv astea, cele J388 si J389? Z35-ul, stiu ca nu merge, la ultima eroare, n-am facut rost de altul sa-l schimb.

Sa scot modulul de control, e cel din torpedou, nu? Are vreo siguranta, vreun releu ceva? Sau exista vreun fel de "calculator/modul" (sau cum se numeste) pe usa, ceva? Ma refer la butonasele de ridicat si coborat geamurile. Vreo idee @Al Bundy @F l o r i n ? Multumesc anticipat!

PS: Acestea sunt singurele erori pe care le da pe partea aceasta. Nu Inteleg de ce nu-mi arata usile spate pe VCDS.
                Address 19: CAN Gateway       Labels: 1K0-907-530-V1.clb
Control Module Part Number: 1K0 907 530 C    HW: 1K0 907 951
  Component and/or Version: Gateway         H08 0080
           Software Coding: 3D3F0B40070002
            Work Shop Code: WSC 01392 785 00200
                      VCID: 275C789F9681087988-8072
3 Faults Found:

01333 - Door Control Module; Rear Left (J388)
            004 - No Signal/Communication
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01100100
                    Fault Priority: 2
                    Fault Frequency: 2
                    Reset counter: 78
                    Mileage: 309940 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2000.00.00
                    Time: 12:04:22

01334 - Door Control Module; Rear Right (J389)
            004 - No Signal/Communication
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01100100
                    Fault Priority: 2
                    Fault Frequency: 2
                    Reset counter: 78
                    Mileage: 309940 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2000.00.00
                    Time: 12:04:22

00483 - Control Module for Auxiliary Air Heater
            004 - No Signal/Communication
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01100100
                    Fault Priority: 2
                    Fault Frequency: 24
                    Reset counter: 78
                    Mileage: 309940 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2000.00.00
                    Time: 12:04:23

65019569_626151484518106_5464263921768595456_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am schimbat macaraua la geam stinga fata si, de atunci, nu se mai inchide in modul confort (o singura apasare). Mai mult, geamul fiind jos, cind apas butonul pentru inchidere, se 'impiedica' (vrea sa urce, dar se opreste, ceva il impiedica). Eliberez butonul, apas din nou si de data asta urca, dar tot fara modul confort.

Ce ar putea fi? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Duci geamul pana sus, tine tras doua... Trei secunde de buton.... Tot asa și jos, ca să memoreze capătul de cursa. Legat de împiedicat.. Verifica dacă totul e montat corespunzător, etc. Dacă nu e o problemă mecanica, atunci este de la calculatorul de usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa-l 'invat', am scos si borna bateriei, nu a functionat nicicum.

Multumesc pentru raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A functionat, citeodata, de atunci. La un geam nu merge functia confort pe coborire, la celalalt nu merge la urcare..:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut, de cand am cumparat masina nu imi merge deloc geamul stanga spate, pe vcds da urmatoarea eroare:

01333 - Control Module; Rear Left (J388)

004 - No Signal/Comunication

Sa fie de vina motorasul ?

Modificat de justxvaly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica cablajul din ușa șofer +ușa spate stânga. În zona dintre ușa și caroserie, sub mansonul de cauciuc. Dacă sunt ok, verifica alimentarea calculatorului de usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat nu sunt rupte, iar calculatorul de usa  unde se afla ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe motorasul care ridica geamul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update: in seara aceasta am observat ca nu se aprinde nici lumina de la butonul de geam din spate (cel care nu merge), o sa verific luni si motarasul daca e necesar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
lucian sovieticu

Salut.Am si eu un Golf 5 din 2008 si am o problema cu geamul electric de la sofer.Cand functioneaza cand nu functioneaza.Cand nu functioneaza,ca sa-l fac sa functioneze,ii scot siguranta din panou apoi o pun inapoi dupa care functioneaza.Pentru o perioada de timp.Ma puteti ajuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care siguranta ? Pe tester ce da ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua!

As indrazni sa va intreb altceva despre geamurile electrice, mai exact despre demontarea usii spate.

Golful meu e din 2009 fabricat in Mexic, break, dar nu are panoul exterior demontabil ca la celelalte, cu suruburi pe margine.

Am pierdut componenta care tine geamul pe scaunul ala de plastic alb, si acu ramane pe loc cand macaraua coboara.

Incercand sa vad unde-i buba, am remarcat ca nu pot demonta panoul exterior sa ajung la traznaie, ci doar pe interior.

Incerc sa gasesc componenta (nici nu stiu cum arata) si sa demontez si usa, dar in tutoriale doar usi diferite de a mea.

 

Multumesc!

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa seria sasiu, se da comanda. La tine se demonteaza pe interior. Componenta pierduta este aceeasi, la toate....de la Golf 4....passat b5....pana la a ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Da, dar ce comand? Cum se numeste componenta?

 

Multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu exact si e irelevant.  Mergi la magazin, întrați pe schema usa spate si identifici acolo. Este un element de fixare. Nu stii cum arata?

Uite, am cautat eu pe Google pt tine

Screenshot_20200918-174046_Chrome.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Inca odata multumesc! Nu de lene v-am intrebat, doar ca la piese auto habar nu aveau, mai rau ca mine.

Pan la urma mi-am facut curaj si am demontat partial usa, putin cam greu pt ca la masina mea accesul e doar 

prin interior, nu pica fata de usa si nu am reusit sa dau tot jos, dar am gasit piesa cazuta, sparta longitudinal,

am inlocuit-o desi metoda de blocare mi se pare ridicola, fara niciun fel de filet sau o piulita macar, sa nu mai cada.

Acu ca sta si geamu nu se mai inchide pe auto, adica la 80% din cursa coboara de parca gaseste obstacol. 

Stupid. ?

 

Sanatate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!