Jump to content

Probleme Geamuri Electrice


ceetah
 Share

Postare recomandată

Cred ca daca vreau sa dau si geamul mic din usa trebuie sa scot acea tija dintre geamul mare si geamul mic?corect?Multumesc Florin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut am și eu o problema la un golf 5 am observat ca nu se mai închid și nici nu se mai deschid geamurile din telecomanda .am tot încercat in ultima faza mergea doar cel de la șofer acuma numai merge nici unul .sincer chiar este o opțiune pe care o folosesc mereu îmi deschideam geamurile înainte sa ajung la mașina.aveti idei ce poate fii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca intai sa schimbi bateria. Daca tot nu merge, da-i un factory reset

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vladutz1995Vlad

eu ma bat acuma cu geamul electric de la pasager ( golf 5 plus ) . Daca nu folosesc functia de confort, de inchis/deschis geamul ( cea cu impuls, cand tragi mai tare de maneta) merge ok. Daca vreau sa folosesc functia specificata anterior, o ia geamul in jos si se opreste la un anumit nivel. Dupa trebuie sa il ridic tinand botunul respectiv tras ( nu mai se ridica singur ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai probabil este calculator de usa cu probleme, la tine.

verifica sa fie curat chederul, etc - daca este curat, e ce am scris mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze ca ma bag dar si eu odata am avut problema asta si a trebuit sa invat geamul din nou sa stie care e cursa finala.

Unbenannt.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta in cazul in care nu merge ridicarea/coborarea automata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am luptat si eu cativa ani cu problema asta. Pe la jumatatea cursei de urcare, geamul se bloca si cobora automat la maximum. Apoi trebuia sa tin de buton pana se ridica singur. Intamplator am observat ca unul dintre cablurile macaralei era putin cam slab si am mai adaugat un distantier. De atunci cablul sta intins si problema a disparut. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 02.07.2018 at 7:29, F l o r i n a scris:

incearca intai sa schimbi bateria. Daca tot nu merge, da-i un factory reset

Pai și cum ii dau Factory reset ?cu bateria am încercat .chestia ca dacă le las deschise mi le ridica din cheie dar dacă vreau sa le deschid doar cel de la șofer se deschide.pana acum 2saptmani nu am avut problema asta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna seara, 

Masina Golf 5 an 2007, 1.6 mpi

Geamul stânga fata coboară greu, fiind nevoie sa tot acționez butonul. Uneori nu reacționează, iar cand coboară merge sacadat și parca din treapta în treapta fiind necesar sa apăs succesiv butonul.

La ridicare totul funcționează ok. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Completare la Postul anterior. 

Astăzi am acționat geamurile din butonul de pe telecomanda și funcționează normal, atat la coborâre cât și la urcarea (inclusiv cel stânga fata) 

Am încercat din nou și butonul de pe panoul ușii uneori merge normal, alteori cum am expus anterior. Pare a fi dependent efectiv de modul în care apăs butonul și merge atunci când apăs mai ferm. 

Este posibila vreo defecțiune strict la acel buton? 

S-ar putea vedea cu vcds? 

Mulțumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil buton defect, se vede cu VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am ramas cu geamul sofer deschis si nu se mai inchide..Urca putin, apoi se opreste. De citeva zile s-au auzit zgomote la urcare/coborire, de parca avea pietre acolo. Evident ca cineva din familie a uitat ca e oproblema si a deschis geamul. Ghinion..

Ce pot sa fac? Dat fiind ca nu ma pricep sa bricolez singur, ca vin sarbatorile si, presupun, nu-si mai bate nimeni capulcu asa ceva..:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa schimbi macaraua. Se pare ca te-au lasat sufele.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cit costa, orientativ? Multumesc, F l o r i n, ca se obicei, de ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pfff, multe variante - ceva aftermarket decent, in jurul la 250 lei - suna la mag cu piese si da seria sasiu sa iti verifice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa-l ridic, fortat. Macar pot circula, ca fix azi a inceput ninsoarea..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut tuturor si sarbatori fericite!

la un golf 5  2004,  in urma unor reparatii de amploare la praguri ,s-au desfacut toate usile , la montare pe portiera spate, dreapta s-a facut un scurt meserias, la pinii de jos a mufei de portiere (pinii mai grosi) efectul ; lipsa comenzi la geamurile spate, pe fata sunt ok. verificat toate sigurantele si sunt ok de asemenea sunt ok si firele si contactii la toate portierele cu vag-ul sata e logul:

Address 09: Cent. Elect.        Labels: 3C0-937-049-23-H.lbl

2 Faults Found:
01333 - Door Control Module; Rear Left (J388) 
            004 - No Signal/Communication
01334 - Door Control Module; Rear Right (J389) 
            004 - No Signal/Communication

Address 46: Central Conv

2 Faults Found:
01333 - Door Control Module; Rear Left (J388) 
            004 - No Signal/Communication
01334 - Door Control Module; Rear Right (J389) 
            004 - No Signal/Communication

aceeasi eroare o da si in Address 19: CAN Gateway dar nu cred ca asta e modulul defect

intrebarea mea este pt cine ma poate ajuta: defect modul 09 Cent.Elect sau modul 46.Central Conv ,sau amandoua?

precizez ca absolut totul functioneaza in rest, inclusiv toata luminile si inchiderea centralizata din cheie sau buton pe toate usile.

daca a-si avea o schema a firelor de la portiere cred ca pot repara modulul defect daca stiu si localizarea lui.

va multumesc! si astept un raspuns ! sarbatori fericite si un an nou bun!

ps! logul complect , cu vagul e in attach

eroare.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai module defecte, ai o siguranta arsa, cea de la geamurile din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da- verifica sigurantele din lateral bord, pe partea soferului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact aceeasi problema ca a ta am avut si eu si era arsa o siguranta mare din compartimentul motor.Verifica si acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua, detin un golf 5 1.6 mpi 2007, iar geamul din dreapta spate are comenzile inversate, adica cand apas butonul in jos (si cel de la sofer si cel de la usa respectiva) geamul se ridica, iar viceversa. Se poate modifica cu VCDS ? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu poti face nimic, cu VCDS ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, hadesownage said:

Buna ziua, detin un golf 5 1.6 mpi 2007, iar geamul din dreapta spate are comenzile inversate, adica cand apas butonul in jos (si cel de la sofer si cel de la usa respectiva) geamul se ridica, iar viceversa. Se poate modifica cu VCDS ? multumesc

nu. doar cu vas-pc sau odis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Stie cineva daca sunt compatibile macaralele pentru geamurile fata de la Golf5 cu 2 usi cu cele de la Golf5 cu 4 usi ?

Codurile pentru cele cu 2 usi incep cu 1K3 iar pentru cele cu 4 usi incep cu 1K4.

Compar informatii din diverse surse de pe net si sunt contradictorii. Adica am gasit macarale cu codul 1K3 pentru Golf5 cu 4 usi iar Etka online (volkswagen.7zap.com) imi spune altceva.

Multumesc.

 

Modificat de xphinx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!