Jump to content

Montare leduri in deschiderea interioara a portierei


Spawn b93rlf
 Share

Postare recomandată

Cu 2 strudele dastea...cred ca rezolvati problema luminii disipate aiurea..

 

post-64586-0-18410700-1361525752.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din poze asa pare.... in fine . Deci cost total per usa= 22+20+16+13 = 71 RON.

@Gabivvx: Dap, dar eu unul nu vreau punctiform sau intreaga incinta a manerului luminata. Vreau o linie iluminata uniform si atat.

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabi, ala e doar soclu pt bec? la fel de bine poti baga direct becul in gaura fara acel suport. (bec=led)

 

hremus, totusi care e codul pt plastcul ala si care pt restul? nu as da chiar atat pt un led si o mufa...

 

daca fac totul ca la carte ajung la 300 lei. cu codurile celelalte ieseam putin mai scump cred (poate e diferenta skoda-audi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele cu 773 si 774 sunt plasticele albe/transparente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Pana la urma care este cel mai bun loc pentru pozitionarea ledului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in spate la triunghiul manerului cromat, acolo nu se vede si se reflecta lumina frumos, in interiorul la maner.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Triunghiul ala exact de la baza manerului de care tragi? Si ledul il bag perpendicular? Sau trebuie sa fac gaura putin inclinata ca sa bata lumine spre capatu manerului?

Scuze daca sunt insistent dar nu as vrea sa fac "strecuratoare" din scobitura aia, mai bine intreb si invat din experienta altora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plasticul stiu ca e putin inclinat acolo.

Eu as spune sa il pui sus dar cu o bucata de plexi mat intr-un sant sapat cu Dremel. Cum e original la Audi ;) pt efect maxim.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde pot sa gasesc plexi mat? O bucata care sa o tai si sa imi ajunga la 4 usi, nu vreo placa de 4 metri patrati sau cat o avea...

Am cumparat leduri rosii cu lumina rosie de 3v si 3mm, rezistente de 1k, fire, mufe, tub termocontractabil.

Am montat ledurile si rezultatul e naspa. Lumina e foarte pala. Abea se observa. La usa din dreapta fata nici nu se vede.

Ce ar trebui sa fac? Sa incerc cu niste rezistente mai mici? Sau altfel de leduri? Sa incerc leduri de 12v? La magazin aveau leduri rosii cu lumina rosie si leduri transparente cu lumina rosie. Care sunt mai ok? Sa incerc leduri transparente?

Cei care sunt din bucurest si au montat leduri si le.a iesit bine sa imi spuna si mie ce si de unde au cumparat. Va rog.

Ca sa nu va mai zic ca, am dat gaura cu spiral de 3mm si ledul l.am bagat cu picatura...sper sa le mai scot...

Modificat de vicleanu333
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt pareri,citeste topicul mai in urma (led, rezistente).

Trebuia sa faci un test inainte sa lipesti...

Plexiglas...o carcasa de CD ;)

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele transparente... se numesc leduri cu lupa - de alea se cumperi. Cele rosii cumparate de tine, nu proiecteaza lumina - sunt mai mult de control.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...doar sa nu iei unele cu lumina prea concentrata (30 grade). ia ceva cu unghi larg sa lumineze toata scoica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plasticul de la carcasa de cd nu e prea subtire? Cum prind ledul in el? Si nu e nici mat...

Topicul l.am citit tot, inainte sa ma apuc de treaba, nici macar nu cumparasem piesele, dar nu zice nimeni concret ce si cum.

Asa o sa fac. Ma duc sa iau led transparent daca spuneti ca e mai puternic. La ele se pun tot rezistente de 1k, sau trebuie si alta rezistenta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e subtire dar nu trebuie mai gros. led-ul il poti lipi de el sau de plasticul cochiliei, pe interior.

il poti face mat cu un smirghel fin ;)

rezistenta...jonglezi pana ai intensitatea dorita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Minim de 800k

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa va mai intreb ceva. La magazin cand am cerut rezistente de 1k m.a intrebat vanzatoru de cati wati si...ma uitam la el ca broasca la bariera ca eu cu electronica nu prea am treaba(stiu sa lipesc cu pistolul de lipit :D) si nici pe forum nu gasisem nimic. Deci de cati wati rezistenta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu, rezistenta se masoara in Ohmi.

uite un exemplu simplu

post-66542-0-99378100-1374660830_thumb.j

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Minim de 800k

800 de ohmi cred ca vrei sa spui.

 

pentru alimentarea unui singur led se foloseste o rezistenta cu valoare intre 800 ohmi si 2K (2,2k) si este suficienta una de 0,25W (se refera la puterea disipata) ca sa raspund si colegului vicleanu

Modificat de B0BBY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Ca o paranteza> cumparand un lot de 100 rezistoare de la fratii chinezi in loc sa primesc de 800ohm am primit de 800kohm ... si nu stiam de ce la 12 volti abia se zarea ceva pe led :D. Deci atentie la ce cumparati

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare.m-am decis si eu sa-mi pun lumini in manerele de la usi dar ma tot gandesc cum.ma gandeam sa pun ledul sus sa-mi cada lumina in tot manerul.ma gandesc ca pus in lateral nu lumineaza complet manerul.si mai am o dilema:sa pun leduri de 3 sau 5 mm?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CA fapt divers, la audi e sus si bate in jos, la superb si O2 e jos si bate in sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.m-am decis si eu sa-mi pun lumini in manerele de la usi dar ma tot gandesc cum.ma gandeam sa pun ledul sus sa-mi cada lumina in tot manerul.ma gandesc ca pus in lateral nu lumineaza complet manerul.si mai am o dilema:sa pun leduri de 3 sau 5 mm?

 

3mm, bagat in spatele manerului.

 

P.S. - da Bobby.... 800ohmi.. mea culpa - la 800ko... nu se mai vedea nimic... :winter:

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in spatele manerului acolo unde vine partea mai lata,cea care este prinsa in "balama"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact.... vezi ca in jos, face o zona ca un triunghi.... acolo vine perfect ledul.

 

altfel, cumparat de la Audi - banda de plastic translucida cu led-ul original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!