Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Ok, multumesc mult de linkuri, mai vad eu ce fac, ca parca imi e frica putin sa nu fac ceva, ca am auzti ca sunt erori, care descarca bateria la masina sau asa ceva...

Dar daca mi-ai dat linkul asta, un fel de backup, atunci poate fac maine ceva...

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate face back-up, update-ul se face pe raspundere proprie pt ca exista o sansa infima sa "brick-uiesti" unitatea. Cel mult poti sa iti faci s un SWL recovery cd, care te ajuta sa boot-ezi in cazul in care ceva nu decurge cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am reusit sa instalez sw 4020.Imi zice rns-ul ca softul are o eroare.L-am scris pe un HP RW cu 4x.

Se pare ca sursa softului nu e buna.O sa-l caut in alta parte.

Eram doar curios ce are nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu l-am luat de pe my-gti si l-am pus pe un Verbatim cu 2x si merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt diferente , adica merita update-ul.Are alt compass, se deschide mai repede, sau ceva imbunatatit la calculare traseu, cum zice in descriere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit acolo, de-aia intrebam.Acolo scrie:

  • NEW Faster navigation and user interface
  • NEW Automatic illumination control
  • NEW Enhanced destination input
  • NEWCompass
  • Intrebam daca e vreo diferenta fata de 38xx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca fac si eu update la 3980 si dupa la 4028...doar sa prind curaj, ca imi e ca-m frica :))

Apropo, voua va merge "Traffic" la RNS 510 in Romania? Mie imi Romania nu imi apare nimic, desi am harta Romaniei, dar in Austria cand am fost, arata multe informatii acolo..

Apropo pe My-GTI la firmware update, scrie ca este compatibila cu versiunea A, B sau C, a mea e B, dar zice

Revision A, B and C units can be upgraded however there are issues.

Care sa fie problemele..?

Modificat de xDaniel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Serviciul nu e implementat in RO.

Lasa-l activ, poate prinzi ceva informatii despre trafic de la ucraineni sau de la unguri. :))

L.E. Problemele le descoperi tu dupa ce instalezi softul.

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, si pe la Unguri am fost, dar nici pe la ei nu am prins..:))

Am prins si pe la noi, dar doar "Radio announcement", dar prin Austria, a scris accidente si chestii de alea :)

Apropo, daca o sa am probleme mari dupa ce instalez softul, bag softu ala care mi-ai dat un fel de "backup"..?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probleme n-o sa ai decat daca intrerupi instalarea, asa ca inarmeaza-te cu niste beri si rezerva-ti 55-60 min pt instalare.

Back-up-ul ala este doar daca nu-ti mai face boot, dar eu zic ca o sa fie bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un rns510, mfd3 cred, unde se repara?

nu mai misca absolut nimic, ecranul negru si nici ventilatorul din spate......

am verificat sigurantele masinii pentru radio insa acestea sunt ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Siguranta aparatului ai verificat-o?Poate ai noroc sa nu fie placa de baza decedata..

Fa o scanare si vezi ce eroare ai.

.post-21205-0-65332800-1346428047_thumb.j

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut astazi update la un RNS 510 la FW4020. Totul a decurs cum trebuie, singura problema este ca nu il vede MFD-ul si nu merg comenzile pe volan.

Am incercat sa incarc MFD/MFSW fix pt Octavia, insa n-a functionat pt ca in primul rand masina (VW Jetta) are display rosu in timp ce la Octavia este alb.

Apoi am incercat sa debifez BAP protocol insa refuza sa-mi ia setarea. Ma gandesc ca:

1. Fie nu merge sa dezactivez BAP protocol din cauza ca nu am interfata originala.

2. Fie trebuie facut update de software a CAN Gateway-ului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bifeaza si debifeaza BAP si da reboot la navi, apoi pune contactul si ia l de cateva ori , iar restart la navi.. si pana la urma merge..e o chestie de noroc, merge si cu si fara bap bifat..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma lasa sa debifez si nu cred ca este o chestie de noroc. Mi-a reamintit cineva ca trebuie adaugate doua zerouri la sfasritul liniei de cod din long coding.

http://vwforum.ro/topic/71987-retrofit-la-generatia-a-iii-a-de-playere-oem-rcd310-rcd510-rns310-rns510/page__st__80

Revin si va confirm daca a mers

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a mai confruntat cineva cu urmatoarea eroare la RNS 510 ?

La orice CD sau DVD introdus in RNS, primesc eroarea: "CD/DVD error. Please check CD/DVD" ...

Precizez ca la inserarea CD-ului original cu navigatia nu apare aceasta eroare!

Care poate fi cauza/? Am fost la reprezentanta si la scanare nu apare nicio eroare la RNS !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai mai introdus si alte discuri originale? La fel se comporta? La ce viteza scrii DVD-urile facute de tine? Ar trebui sa nu fie mai mare de 4x.

Totodata ai incercat sa introduci CD de curatare? Se gasesc prin comert si n-s foarte scumpe. Ar putea fi lentila murdara.

Referitor la problema mea de mai sus, s-a rezolvat exact asa cum era descris in link. Am adaugat inca 2 zerouri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am introdus si alte CD uri originale si degeaba.. CD uri scriu la 8x, ca mai jos nu permite dvdrw..

O sa caut CD de curatare si vedem ...desi mie imi pare ca alta trebuie sa fie problema din moment ce CD ul cu navigatia merge...

Ceilalti cu RNS 510, cand inserati un CD audio de exemplu, incepe sa cante muzica si la Media sa aveti activ tab-ul CD ?

La mine e activ doar MEDIA-IN.. Si apropo, de pe stick cu mp3 (Media IN) de ce nu am nicaieri optiunea de copiere in HDD ul intern?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... CD uri scriu la 8x, ca mai jos nu permite dvdrw..

nu permite tipul de CD, nu dvdrw cum spui tu.....cauta cd/dvd care pot fi scrise si la viteze mici ( ex. Verbatim ) si vei ramane uimit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am un cd cu Europa de Est v8 cu speedcams (7695 3.39 GB), mai am nevoie de altceva ca sa apara camerele? Trebuie schimbat si firmware-ul? Eu am harta v8 instalata, dar fara camere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, doar bagi DVDu, instalezi, si selectezi din optiuni sa iti apara pe harta, speedcams, si ce mai vrei...

Eu am primul firmware, 900 parca, si de la V5 la v8 si merge perfect...:)

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A treia partitie iti trebuie pentru POI.

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei.ologeanu

Salut! tocmai am cumparat un rns 510 si l-am montat pe un passat b6 din 2007. Aparatul este fabricat in noiembrie 2011 daca nu ma insel.

Primele probleme dupa instalare au fost ca nu imi mai mergea computerul de bord si a 2-a treapta la geamurile din fata dar am rezolvat cu un reset la baterie.

Ciudat este ca atunci cand sunt in modul de navigatie si pe ecranul din mijlocul bordului imi arata sagetile de navigatie, pot derula melodii de pe butoanele destinate computerului de bord. Mentionez ca nu am comenzi pe volan.

Am nevoie de ajutor pentru:

Nu imi arata senzorii pe ecran cand sunt activati ( chestie de care am auzit ca ar trebui sa existe ) am senzori fata spate din fabrica

as vrea skin-ul dark pentru el

am car kit pentru telefon din fabrica pe masina, am adaugat ulterior o statie de bluetooth prin care pot conecta orice telefon, telefonul se conecteaza prin acesta la sistemul audio dar nu imi arata agenda si toate cele pe navigatie

Stiu ca daca voi sta destul de mult pe forum le voi putea face probabil singur dar nu ma bag la chestii pe care nu le cunosc.

As avea nevoie de ceva maini dibace pentru problemele de mai sus.

Locatia Bucuresti.

Multumesc!

Astept ajutor!

post-111635-0-90227700-1346943270_thumb.

Modificat de andrei.ologeanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce aparat ai avut inainte pe masina ? inainte iti afisa, sau doar erau acustici ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Clodius a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!