Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Am incercat da nu imi iese sau nu fac eu ceva bine 

Pe can(19) la instalation e bifat navigation(37)

Pe can(19) byte 5 am bifat rear view camera 

Si pe navigation(37) byte 3 am bifat" back up camera low"

Dar nu merge mai trebuie sa fac si alta codare? Sau care ii procedura exacta is cam incepator ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa o scanare completa, sa ne uitam peste ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, fastas said:

Am incercat da nu imi iese sau nu fac eu ceva bine 

Pe can(19) la instalation e bifat navigation(37)

Pe can(19) byte 5 am bifat rear view camera 

Si pe navigation(37) byte 3 am bifat" back up camera low"

Dar nu merge mai trebuie sa fac si alta codare? Sau care ii procedura exacta is cam incepator ;)

De ce o fi bifat pe can , back-up cammera? Ai camera highline, cea cu linii de ghidaj?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pe navi a bifat low pe can a bifat high :biggrin: ...un scan complet si vedem!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am un cumnat care are passat si are rns 510 cu sw 1120.intrebarea este pot sa-l upgradez la 5238 ,care am inteles ca este cea mai stabila versiune ,

sau trebuie sa o iau pas cu pas .Daca da cum,si daca s-a mai vorbit despre asta rog administratorul sa stearga postarea.

Multumesc si o zi frumoasa !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Debifeaza pe navi camera low atunci.

@seal-poti sa treci la 5238.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Klaus se folosesc de mult aceste harti.

Fastas vezi ce erori ai acolo sa vedem ce ai acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, spido said:

Debifeaza pe navi camera low atunci.

@seal-poti sa treci la 5238.

Am debifat da degeaba a aparut senzori de parcare pt o secunda pe ecran si iarasi mia scris "optical parking system no availabla at moment" cred ca are ceva softu 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorii nu o sa merga atita timp cat ai cablajul defect.Verifica senzorul dreapta fata...cel din lateral.Conectorul si cablajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa verific ,Senzorul dreapta fata e defect de ceva timp camera mergea inainte de upgrade firmware si aparea si linile de ghidaj si se auzea cand te apropiai de ceva iar cand mergeam in fata aparea masina si senzori pe ecran dar acuna nu merge nimic cand bag in marsarier se aude un beeep lung si palpaie butonu pt senzori de parcare si apare pe navigatie "ops not available"... doar park assistu merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repet-nu are cum sa mearga park asist cu senzorul defect.

Ptr camera..incearca sa pui fw din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o nelamurire,daca folosesc map tool si si copiez hartile pe sd card ,trebuie sa scriu imaginea iso creata pe un dvd?deci folosesc in acelasi timp si sd cardul si dvd-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna stiti vreun adaptor pt ce urmeaza sa postez si daca este adevarat ce spune pe forum ?

I've started a new thread for this problem to help others who may come accross it.
I had upgraded from a mfd2 to a rns510 and ended up with this only fault.
The cause is believed to be the following as provided on the VWnavi site


The fault code tells that you only have one antenna active.
The car has antenna amplifier as standard.
I also used adapters for cables. Also had MFD2 as standard.
Still didnt work before i removed that diversity box.
Now both my antennas are active, and radio much better.
Reason I had to remove it is that the box switches between the antennas when MFD2 is installed, but in RNS510 this is built in the navi, and then the box will not switch, and then just one antenna is active.
This also depends how old your car is, and type of car.
Know people who have tried with antenna amplifier with no luck.
      http://www.golfmkv.com/forums/showthread.php?p=1990271&posted=1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toti cei care nu avem 2 antene din fabrica avem aceasta eroare. Chiar daca am pus cablu in Y, adaptor de la 2 fakra la 1, tot apare eroarea asta. Nu trebuie sa-ti faci probleme.

Daca insisti, solutia este sa mai pui o antena, din aceea lipita de geam/luneta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal ! Am montat si eu navi rns 510 after market in locul celei vechi un rns 310 si am urmatoarele probleme :  

  1- navi nu se opreste cand scot cheia din contact

2-nu imi apare agenda tel pe bc+ apare doar pe navi.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.si inainte aparea ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu . inainte nu mi se conecta tel pe apeluri , doar pe media aveam modul bluethoot sub scaun. Trebuie scoase cumva mufele din modul ?   Mai interesat as fi cum sa il fac sa se opreasca atunci cand scot cheia din contact.

Merci de raspunsuri

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi si daca inainte nu se conecta acum de ce s-ar conecta? CA doar la modulul de tf nu ai intervenit.

Si daca scoti mufele de la modulul de tf, cum ai vrea sa se mai conecteze telefonul la masina ?

Stai ca acum citesc cum trebuie, NU exista RNS510 aftermarket, este o chinezarie si ai gresit topicul. Intreaba in aria dedicata chinezariilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit 30 de pagini inapoi si tot nu gasesc un link de unde sa dowloadez hartile de romania. Ma poate cineva ajuta cu un link ? 
Am trecut prin mari emotii. Am incercat update la rns la versiunea 5274 si mi-a trantit o eroare, apoi un recovery version care odata instalata imi tot restarta unitatea. In final, am reusit sa fortez update la versiunea 5238 si vad ca merge. Nu vad decat ca se misca un pic mai bine, dar meniurile mi se par a fi la fel

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8517 sunt compilate dupa Bmw . NU sunt ok, au rutare aiurea, lipsesc multe zone si cateva tari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si-atunci ce imi recomanzi ? ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog fara torenți și alte surse neautorizate/ilegale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!